Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bordeaux - informace o městě

Bordeaux patří jednoznačně k největším historickým šperkům nejen Akvitánie, ale celé Francie. Je zapsáno i na seznam chráněných památek UNESCO. Kromě toho odtud pochází ta nejkvalitnější vína světa.

Bordeaux leží na řece Garonne a jeho původ sahá hluboko do historie (odhaduje se na rok 1 př. n. l.). Město prožilo spoustu válečných hrůz, kdy bylo nejprve dobýváno nejrůznějšími okolními kmeny a posléze se samo dostalo do náboženské i občanské války. Například pověstná Bartolomějská noc si zde vyžádala 300 obětí.

Mezi nejvýznamnější milníky jeho rozvoje patří doba Karla Velikého, který z něj učinil hlavní město Akvitánie. V 13. až 15. století se Bordeaux, politickým sňatkem dcery akvitánského vévody Eleonory, dostalo pod anglickou nadvládu. V té době bylo dokonce považováno za čtvrté nejvýznamnější město Anglie (po Londýně, Yorku a Winchesteru).

V 19. století se pak Bordeaux stalo sídlem prozatímní vlády Francie (což se opakovalo i v době druhé světové války). V roce 2007 se ve městě také uskutečnil první sumit Evropské unie a Jihoafrické republiky.

Každé větší historické město na řece má většinou i nějaký ten historický most (někdy jich má dokonce několik). V Bordeaux k nim bezpochyby patří Pont de Pierre se svými secesními lucernami. Nutno dodat, že v Bordeaux, přes jeho již zmíněnou hlubší historii, nejvíce dochovaných historických památek pochází z 18. století.

V samém srdci města se nachází ta nejmohutnější, gotická katedrála Sant-Andreé. Monumentální stavba postavena v 11. století. Je dlouhá 124 m a její věže dosahují výšky 81 m. Turistům je zpřístupněna zvonice z patnáctého století, čímž je jim umožněn i částečný výhled na město, a to z výšky 50 m. Jen je nutné absolvovat rovných 229 schodů.

Pokud si budete chtít město prohlédnout celé, je lépe vystoupat do samostatně stojící, 114 m vysoké věže kostela sv. Michala. Jde opět o úctyhodnou gotickou stavbu, která se začala stavět v roce 1350, ale dokončena byla až o tři století později.

Na náměstí Place Quinconces nelze přehlédnout památník Girondů, věnovaný místním radním, které Robespierre nechal popravit.

Na dalším náměstí s příznačným názvem Place de la Comedie najdete divadlo Grand Theatre. Joho budova v 18. století postavil Victor Lewis. Pyšní se podobným schodištěm, jako má Opéra Garnier v Paříži, a nádherně zdobeným hledištěm.

Za návštěvu určitě stojí i tři významná muzea v Bordeaux – Musée d´Art Contemporain, Musée d´Aqutaine a Musee des Beuax-Arts.

Kromě vína a historie se město může chlubit také vlastním vyšlechtěným psím plemenem a tím je Bordeauxská doga, která patří mezi nejstarší plemena Francie.

Na důkladnou prohlídku Bordeaux budete potřebovat určitě více než jeden den a to i přesto, že ve srovnání s druhou akvitánskou metropolí, Toulouse, působí vzdušněji a světleji.

Ne, že by zde bylo méně pamětihodností, ale je tomu tak zejména díky širokým a rovným ulicím a bílým domům. V Toulouse převažují úzké, křivolaké uličky a cihlově červené domy.

Tip na výlet:
Arcachon – nejbližší letovisko na pobřeží Atlantiku

Dune du Pilat - tzv. Pilátova Duna, což je největší písečná duna v Evropě (přes 100 m vysoká, 500 m široká a 3 km dlouhá)

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie