Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Na Fontaine-de-Vaucluse byl i Cousteau krátký

V uzavřeném údolí na okraji roviny Vaucluse se rozkládá malebná středověká vesnička Fontaine-de-Vaucluse, jejíž krása se stala inspirací mnoha spisovatelům a básníkům. Zdejší atmosféra učarovala dokonce i jednomu z nejslavnějších italských renesančních básníků, Francescu Petrarcovi. Své návštěvníky však nepřestala vesnice okouzlovat dodnes.

Provensálská vesnice Fontaine-de-Vaucluse leží východně od města Avignon, v krajině, která je modelována řekou Sorgue a ozdobena pohořím Vaucluse. Tato středověká vesnička je oblíbeným místem rodinných výletů a nechybí ani v itineráři žádného cestovatele poznávajícího krásy francouzského Provence.

Za největší přírodní unikát je zde považován smaragdový pramen řeky Sorgue, který vyvěrá nedaleko vesnice, v hluboké jeskyni, která je obklopena 230 metrů vysokými skalami, jež uzavírají údolí. Pramen zaplnil mohutnou propast, která v dávných dobách vznikla zřícením několika jeskyní a vytvořilo se tak jezírko Fontaine de Vaucluse. Právě po tomto prameni byla pojmenována celá vesnička – „Fontaine“ totiž znamená pramen a „Vaucluse bylo odvozeno z latinského sousloví „vallis clausa“, což je kotlina či uzavřené údolí. Místo, kde pramen vyvěrá na zemský povrch, bylo již ve starověku významným kultovním centrem.

Fontaine-de-Vaucluse, Francie
Foto: Fontaine-de-Vaucluse

Hloubka propasti, v níž se jezírko nachází, je odhadována na více než 300 metrů, ale skutečná hodnota prozatím nebyla nikdy naměřena. V minulosti se již mnoho potápěčů a speleologů, včetně slavného Jacquese Cousteaua, marně snažilo dosáhnout dna. V roce 1985 byl do jezírka spuštěn robot, ale ani ten se na dno nedostal. Poslední naměřená hloubka činila 318 metrů. Pramen řeky Sorgue je jedním z nejsilnějších přírodních pramenů na světě, v závislosti na ročním období má průtok od 4 do 80 m3 vody za vteřinu. Na jaře pramen denně vydá 2,5 milionu kubických metrů vody, což je množství, které přepadne přes Niagarské vodopády za 17 minut. Voda má stabilně teplotu mezi 12 a 13 stupni Celsia.

Pramen řeky Sorgue, která následně protéká středem vesnice, bývá často nazýván smaragdovým, protože vodní pastináky zbarvily vodu do zelena. Pokud byste měli zájem se o tomto přírodním unikátu dozvědět více, můžete navštívit Podzemní svět Norberta Castereta, který nabízí podzemní procházku podél řeky. Na pravém břehu řeky Sorgue se nachází četné restaurace, obchody a za návštěvu stojí i některé z místních muzeí.

Největší oblibě se těší muzeum L´Appel de la Liberté-Musée d´Histoire 1939 – 1945, které se nachází na rušné cestě k prameni. Potěší všechny milovníky historie, zejména pak ty, které zajímá francouzský odboj během druhé světové války. K vidění je zde více než 10 tisíc exponátů a dokumentů, které jsou podrobně popsány. První část muzea seznamuje návštěvníky s běžným životem zdejších lidí během okupace. Jednotlivé místnosti jsou dobově vybaveny a upraveny tak, aby vás přenesly do daného období – včetně zatemněných oken. Druhá část muzea pak seznamuje s muži a ženami, kteří neváhali riskovat své životy v odboji proti nacistům. Muzeum nabízí ještě třetí část, jež se nazývá „svoboda ducha“ a ta velmi realisticky pojednává o podstatě a důvodech války.

Fontaine-de-Vaucluse, trosky hradu
Foto: trosky hradu nad Fontaine-de-Vaucluse

Na levém břehu řeky můžete navštívit také Musée Pétrargue, které bylo postaveno v místě, kde italský básník Francesco Petrarca (1304 – 1374) sepsal svou slavnou sbírku básní s názvem Canzoniere. Muzeum vystavuje básníkovy litografie a akvarely. Nechybí ani díla Petrarcovy milované Laury, která mu jeho lásku nikdy neopětovala. Vystaveny jsou rovněž stará vydání jeho knih a to včetně rozsáhlého spisu De Remediis. Zdejší vydání pochází z roku 1645.

Nad vesnicí Fontaine-de-Vaucluse se tyčí trosky hradu biskupů z Cavaillonu. Ten byl před rokem 1000 vybudován mnichy marseillského opatství Saint Victor z důvodu ochrany poutníků, jež putovali ke hrobu sv. Vérana. Sv. Véran byl hrdinou, který v 8. století údajně zachránil vesničany před drakem. Následně zbořil místní pohanský chrám, který stával u pramene a na jeho místě nechal postavit křesťanský kostel zasvěcený Panně Marii. V něm byl nakonec také pochován.

- jap -

Další články z Francie:
Zámek v Blois – místo bratrovraždy zachráněné před zkázou
Rennes – bretaňský originál
Auxerre v Burgundsku ukrývá nádherné historické centrum
Bretaň – země krále Artuše
Nice – vychutnejte si atmosféru Provence

Článek byl zobrazen 9 262 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie