Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Val de Loire

Val de Loire

Území Val de Loire, neboli Centre de Loire, se rozkládá v údolí řeky Loiry. Je jeho druhou administrativní oblastí – první tvoří departement Pays de la Loire.

Oblast Val de Loire je v podstatě krátký úsek mezi městy Angers a Orléans. Břehy řeky Loiry v tomto kraji lemují ty nejkrásnější zámecké perly Francie, nedávno zařazené na seznam památek světového kulturního dědictví Unesco. Jedná se o zámky jako Amboise, Chambord, Chenonceau nebo zámek Šípkové Růženky Azay le Rideau.

Kromě těchto překrásných zámků a mocných hradů, skvostných zahrad a parků v typicky francouzském stylu, nabízí oblast Val de Loire návštěvníkům i poměrně mírné podnebí, ideální k romantickým procházkám. Není tedy divu, že je jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších míst ve Francii.

Orleáns a jeho panna
Hlavním městem regionu je Orleáns, dnes již moderní město se spoustou komerčních zón. Zároveň ale také s úžasně zachovalou renesanční architekturou historické části, tzv. Starého města. Jednoznačnou dominantou orléanské architektury je místní gotická katedrála.

Symbolem města Orleáns však není žádná architektonická památka, produkt či přírodní úkaz. Je to žena. Vlastně ještě dívka. Johanka, nebo též Jana z Arku. V roce 1429 získala titul Panna Orleánská. Po té, co přinutila k ústupu anglická vojska. Ulice de Bourgogne, kterou triumfálně vpochodovala do osvobozeného města je dnes jednou z nejvýznamnějších.

Smutná legenda
Jedna z nejslavnějších postav francouzské historie se narodila v roce 1412, tedy v době stoleté francouzsko-anglické války, ve vesničce Domrémy la Pucelle v regionu Alsasko jako dcera sedláka. Ve třinácti letech se na pokyn svatých hlasů vydala za správcem regionu, aby ji poslal do války. Přes všechny překážky svou nezlomnou vírou, že ona je ta předurčená, která má pomoci Francii, se dostala před krále Karla VII. Uvádí se, že dívka, byť ho osobně neznala, dokázala ho najít schovaného v davu, zatímco na trůně seděl jeho náhradník, čímž dokázala, že ona je opravdu ta Bohem vyvolená.

Orléans byl v té době posledním městem, které z posledních sil odolávalo anglickým vojskům. Johanka nejprve dopisem vyzvala anglického krále, aby dobrovolně opustil francouzská dobytá uzemí, neboť ona je vedena Bohem a bude jeho vojska pronásledovat sama tak dlouho, dokud je ze své země nevyžene. Došlo k bitvě, kterou po dlouhé době znovu vyhrála francouzská armáda. A to pod vedením mladé dívky. Francouzi získali zpět své sebevědomí a začali zpátky získávat zpět svá ztracená území. Panna Orleánská se stala symbolem jejich víry.

Bohužel nakonec byla světice zajata Burgunďany a prodána do zajetí Angličanům. Ti ji v roce 1431, v pouhých devatenácti letech, ve městě Rouenu upálili za živa. Rekonstrukci celého Johančina příběhu lze nalézt v skromném muzeu nazvaném Dům Johanky z Arku. V tomto domě Johanka při svém prvním vítězném tažení pobývala.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie