Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Eurovíkendy: Paříž – co si nenechat ujít při návštěvě Paříže

Paříž má pověst nejkrásnějšího a nejromantičtějšího města na světě. Často bývá nazývána městem snů a od nepaměti magicky přitahuje umělce, spisovatele, myslitele i dobrodruhy. Stejně tak dnes přitahuje návštěvníky nejen z Francie, ale i ze zahraničí. Mnoho lidí se sem vydává na prodloužené eurovíkendy, během nichž je možné se seznámit s tím nejdůležitějším, co metropole nabízí.

letecký podhled na Paříž
Foto: letecký podhled na Paříž

Paříž je pulzujícím, rušným a velmi živým městem a také hospodářským a kulturním centrem Francie. Snad ze všech míst v centru Paříže na člověka sálá minulost, ať už se projdete po kterékoliv ulici, budete míjet četné historické památky – úctyhodné kostely, zdobné renesanční paláce ze 17. století, Napoleonovy monumenty, honosné bulváry a spoustu dalšího. Centrum ukrývá také mnohá nejvýznamnější muzea světa, nejkrásnější budovy celé Francie i nejrůznější další luxus. Nechybí ani moderní stavby, desítky galerií, úžasné obchody, parky a neodolatelné kavárny. Město nabízí rovněž široké možnosti zábavy, ale prosté bloumání úzkými klikatícími se středověkými uličkami má rovněž své kouzlo. Návštěvník si tak může v Paříži vychutnat skutečně každou chvíli. 

katedrála Notre-Dame
Foto: katedrála Notre-Dame

Coby hlavní město Francie, je Paříž sídlem prezidenta, vlády a obou komor francouzského parlamentu. Původně se město rozkládalo na asi kilometr dlouhém ostrůvku Île de la Cité na řece Seině. V současnosti se v těchto místech nachází ta nejstarší a nejopěvovanější část celé Paříže. Tyčí se zde gotická katedrála Notre-Dame (Chrám Matky boží), která je snad nejdominantnější památkou metropole. Je mistrovským dílem gotické architektury, na němž v letech 1163 až 1367 pracovaly zástupy řemeslníků. Po čas celé své historie byla katedrála svědkem mnoha významných událostí - korunován zde byl Napoleon Bonaparte a také se zde konal pohřeb Charlese de Gaulla. Před vchodem do katedrály se na zemi nachází bod, který je označován jako bod nula. Od něj se ve Francii měří všechny vzdálenosti a potvrzuje význam tohoto místa, jakožto pomyslného středu celé Francie.

Louvre
Foto: Louvre

Významná je rovněž bazilika Sacré-Coeur (kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova) situovaná na návrší Montmartre. Díky své poloze je jedním z nejviditelnějších monumentů Paříže a samozřejmě nabízí i jeden z nejúchvatnějších výhledů na metropoli. Stavbě, jejíž základní kámen byl položen v roce 1875, dominuje 5 kupolí v typicky orientálním slohu. V zadní části se nachází čtyřhranná zvonice vysoká 84 metrů, která ukrývá zvon „Savoyarde“, jenž patří mezi největší zvony světa a váží 19 tun.

Eiffelova věž
Foto: Eiffelova věž

Asi není nikdo, kdo by si nevybavil vůbec neznámější a turisticky nejnavštěvovanější pařížskou památku – Eiffelovu věž. Věž přezdívaná „Železná dáma“ tyčící se do výšky 324 metrů, je považována za symbol Paříže. Byla navržena architektem Gustavem Eiffelem na počest 100. výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy v roce 1889. V té době byla také nejvyšší stavbou světa. Při dobré viditelnosti je z nejvyššího patra vidět až do vzdálenosti úctyhodných 67 kilometrů.

Vítězný oblouk
Foto: Vítězný oblouk

Na západním konci slavného 9 km dlouhého bulváru Champs-Elysées se nachází Vítězný oblouk (Arc de Triomphe de l'Étoile), který nechal postavit samotný Napoleon Bonaparte na oslavu svého vítězství nad pruskými a ruskými vojsky. Tento velmi známý a hojně navštěvovaný pařížský skvost je vysoký 50 a široký 45 metrů. Byl vybudován uprostřed náměstí Charles de Gaulla v letech 1806 – 1836. Stavba je doslova poseta reliéfy a malbami na oslavu činů Napoleona. Vítězný oblouk je symbolem mnoha francouzských válek a bojů.

ulvár Champs-Elysées
Foto: bulvár Champs-Elysées

Žádný návštěvník Paříže by neměl vynechat prohlídku Louvru – jednoho z největších světových muzeí, které schraňuje artefakty zastupující více než 7 tisíciletí. Původně byl Louvre největším palácem na světě, ten se však za vlády Františka I. poprvé stal výkladní skříní umění. V současnosti je v muzeu umístěno na 350 tisíc neocenitelných artefaktů, včetně slavných originálních pláten, antických starožitností či orientální keramiky. Jsou zde vystavena díla takových velikánů umění jako Leonarda da Vinciho, Donatella nebo Jeana-Antoina Wattea. Člověka na muzeu ovšem nezaujme jen to, co ukrývá uvnitř, ale také jeho impozantní vchod. Je tvořen obrovskou prosklenou pyramidou, která patří k charakteristickým stavbám Paříže. Samotné muzeum se nachází na čtyřech podlažích a rozbíhá se do tří samostatných křídel. 

K dalším významným pařížským muzeím patří například Musée de Cluny vystavující středověký nábytek, oblečení a doplňky, textilie, ukázky byzantských, koptských i evropských prací a několik obdivuhodných tapisérií. Neméně atraktivní je Musée d´Orsay otevřené v roce 1986 a vystavující výtvarné umění. Muzeum sídlí v původně nádražní budově na levém břehu řeky Seiny. Zdejší sbírky pokrývají období od roku 1848 do roku 1914, což byla pro výtvarné umění opravdu vzrušující doba. Pozoruhodné je i Musée Rodin nebo Musée Picasso.

čtvrt La Défense
Foto: čtvrt La Défense

Mezi architektonicky nejobdivovanější díla celé Francie patří zámek ve Versailles rozkládající se 17 km od Paříže. Precizní a novátorskou práci tehdejších stavitelů a architektů sem přijížděli a stále přijíždí obdivovat architekti z celé Evropy. Versailles je považován za jakýsi symbol velikosti francouzských králů a Francie. Tento původně malý lovecký zámeček nechal na nádherný palác přestavět Ludvík XIV. Na délku má zámek více než půl kilometru - přesně 680 metrů. Od roku 1661 je rezidenčním sídlem vlády a absolutním mocenským centrem Francie. V interiéru ukrývá spoustu nádherných zdobných místností, nejzajímavější místností zámku ve Versailles je však 73 metrů dlouhý Zrcadlový sál.

Lucemburský palác
Foto: Lucemburský palác

Krásným přírodním rájem uprostřed Paříže je Lucemburská zahrada rozprostírající se okolo rozlehlého Lucemburského paláce. Rozkládá se na více než 25 hektarech a kromě zeleně nabízí i spoustu dalších zajímavostí. Jednou z nich je například osmiboké jezírko, uprostřed kterého se nachází Fontaine de Médicics se spoustou soch. Dalším významným historickým objektem je pomník malíře Eugéna Delacroixe. Neodmyslitelným symbolem Paříže je také Moulin Rouge, místo, které pohoršovalo občany Paříže a kde se střetávali pařížští bohémové a umělci. V současnosti je velkým turistickým lákadlem, ve slavné tančírně z počátků 20. století je možné i dnes shlédnout typické kabaretní představení. Moderní tváří Paříže je pak čtvrt La Défense, kde se nacházejí především luxusní značkové obchody a moderní mrakodrapy.

- jap -

Další tipy na eurovíkendy: 
Eurovíkendy - 10 nejoblíbenějších destinací 
Londýn – co si nenechat ujít při návštěvě Londýna 
Řím – co si nenechat ujít při návštěvě Říma 
Budapešť – co si nenechat ujít při návštěvě Budapešti 
Amsterdam – co si nenechat ujít při návštěvě Amsterdamu 
Barcelona – co si nenechat ujít při návštěvě Barcelony 
Istanbul – co si nenechat ujít při návštěvě Istanbulu 
Benátky – co si nenechat ujít při návštěvě Benátek 
Madrid – co si nenechat ujít při návštěvě Madridu
Athény – co si nenechat ujít při návštěvě Athén

Článek byl zobrazen 16 818 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie