Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pau – město, kde Francouzi propadli rugby

V jihozápadní Francii se rozkládá elegantní a uvolněné město Pau, které je vstupní branou do Pyrenejí. Naskýtá se z něj nádherná panoramatická vyhlídka na nejméně 83 třpytivých pyrenejských vrcholů. Pau však není vyhledáváno pouze milovníky pěší turistiky, toto historické královské město nabízí také řadu zajímavých památek i příjemné promenády.

Pau (čti Po) bylo v minulosti hlavním městem starobylé provincie Béarn, dnes je prefekturou departamentu Pyrénées – Atlantiques. Odjakživa stávalo na důležité stezce, po níž každé jaro hnali pastevci svá stáda do hor a na podzim zase zpět. Roku 1512 se Pau stalo centrem francouzské části Navarrského království. Narodil se zde také Jindřich IV. Navarrský, který vládl Francii v letech 1589 až 1610 a byl prvním z rodu Bourbonů na francouzském trůnu. Zámek, v němž se král Jindřich IV. narodil a vyrůstal, je dnes nejvýznamnější památkou Pau. 

zámek Pau
Foto: zámek Pau

Pau za svou současnou eleganci vděčí především Britů, město se totiž v 19. století stalo oblíbeným letoviskem anglické smetánky. Původními britskými obyvateli v Pau však byli vysloužilí důstojníci Wellingtonovy armády, kteří se zde po válce na Pyrenejském poloostrově probíhající v letech 1807 – 1814 rozhodli zůstat. Teprve později je následovali jejich krajané, které sem přilákal zdravý vzduch. Angličané sem přivezli i své zvyky a tradice. 

Vybudovali nejen honosné secesní vily, elegantní paláce a anglické parky, ale v roce 1860 založili také první osmnáctijamkové golfové hřiště na tomto kontinentu. V roce 1902 pak v Pau vznikl první francouzský ragbyový klub, z něhož se tato dnes velmi populární hra šířila dále na jih Francie. Kromě golfu a ragby se Britové zasloužili rovněž o rozvoj dalších nyní velmi populárních sportů, jako je kriket, pólo, kroket a rozšířili zájem o hony na lišky. Později do Pau přijížděli četní významní francouzští umělci a spisovatelé, jako Victor Hugo, Stendhal či romantický básník, spisovatel a politik Alphonse de Lamartine. 

zámek Pau
Foto: zámek Pau

Pau je dnes město plné šarmu a okouzlující architektury, které na každého návštěvníka působí velmi příjemně a uvolněně. Na západním konci promenády Boulevard des Pyrénées se nad řekou Gave de Pau tyčí původně lovecký zámeček Château de Pau postavený hrabaty z Foix. K němu byla ve 14. století Gastonem Fébusem, obávaným obráncem hrabství Foix, přistavěna hradní věž z červených cihel. V 16. století byl zámek proměněn na renesanční palác s nádherně zdobenými vchody, okny a klenutými chodbami. O tuto proměnu se zasloužila Margareta z Angoulême, babička Jindřicha Navarrského, který v roce 1589 usedl na francouzský trůn jako Jindřich IV. Během prohlídky zámku můžete obdivovat nádherné gobelínové tapisérie v reprezentačních místnostech, prohlédnout si velkolepé apartmány císařovny Eugénie z druhého císařství, nebo navštívit kuchyni z 16. století. Za místní zajímavost je považován obrovský želví krunýř, který údajně sloužil jako Jindřichova kolébka. 

Severovýchodně od zámku se nachází Musée des Beaux-Arts, tedy Muzeum výtvarných umění, které vystavuje působivá díla od El Greca, Rubense a Degase. Část muzejních prostor je vyhrazena méně známým pyrenejským malířům. Největší obdiv vyvolává rozměrný portrét Jindřicha IV. umístěný naproti schodišti. Zajímavá je rovněž dlouhá freska zobrazující korunovaci Jindřicha IV. v roce 1589.

Dalšími významnými památkami v Pau jsou palác Beaumont z konce 19. století, kostel sv. Martina postavený v neogotickém stylu, kostel Notre-Dame a kostel sv. Jakuba. Rozhodně stojí za to navštívit vinice Jurançon, rozkládající se naproti přes řeku Gave de Pau. Produkuje se zde víno zvané Béarnais, protože hrozny Gros a Petit Manseng a Courbu, z nichž se vyrábí, nerostou nikde jinde. Pokud chcete poznat tyto vinice, vydejte se na vinnou stezku, která vás jimi provede. Pau se může pochlubit také tím, že je po Paříži a Bordeaux třetím městem, které hostí slavný cyklistický závod Tour de France. Jinak město těží hlavně ze své jedinečné polohy v blízkosti hor, většina návštěvníků po prohlídce města, v němž dnes žije okolo 70 tisíc obyvatel, vyráží na turistické chodníky a do horských středisek v Pyrenejích.

- jap -

Další články z Francie: 
Francie - poznávání regionů 
Za nejkrásnějším divadlem do Orange 
Rouen – město, kde byla upálena Johanka z Arku 
Languedoc a Roussillon - kraj katarských hradů a vína 
Cagnes-sur-Mer - klenot Azurového pobřeží

 

Článek byl zobrazen 7 062 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie