Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Franche-Comté - informace o regionu

Franche-Comté je jedním z celkem 27 regionů Francie. Rozkládá se na ploše 16 202 km² na východě země, kde hraničí s Německem a Švýcarskem. Region, jehož hlavním městem je Besançon, je tvořen čtyřmi departamenty – Jura, Haute-Saône, Doubs a Territoire de Belfort. Ve Franche-Comté dnes žije okolo 1,2 milionů obyvatel.

Tento region, stejně tak jako region Alsasko-Lotrinsko, formoval za druhé světové války východní frontu. I přes svou válečnou historii je však Franche-Comté dnes již velmi poklidný region, kam turisté rádi zavítají. Láká je sem unikátní krajina tvořená kilometry lesů, pastvin a množstvím jezer. Region oplývá krásnou přírodou, která je jako stvořená pro procházky, výlety a sport. Doslova ideální terén je zde zejména pro cyklistiku, vodáci se mohou těšit na divoké řeky vybízející k jízdě na kajaku. Dalo by se říct, že je Franche-Comté krajem vody, protože vodní toky jsou k vidění téměř na každém kroku - řítí se ze strmých srázů hor a vytvářejí jezera, řeky i vodopády.

Ve Franche-Comté se údajně nachází jedny z nejkrásnějších vesnic v celé zemi. Dobrým příkladem jsou například obce Baume-Les-Messieurs a Château Chalon, které jsou obklopené jedinečnou neporušenou přírodou. V regionu se rozkládá také národní park Parc Régional du Haut-Jura tvořený rozsáhlým pohořím Jura. To je v letních měsících vyhledáváno milovníky pěší turistiky a v zimě zase nadšenými vyznavači zimních sportů. Až do brzkého jara je ve zdejších horách jisté dostatečné množství sněhu. Svahy zde nejsou nijak extrémně strmé a na své si přijdou i ti, kdo upřednostňují běh na lyžích. Oblast je protkána stovkami kilometrů běžeckých tratí.

Zdejší města mají jakýsi německý nádech, což je pozůstatek z doby války. Pyšní se však vznešenou barokní architekturou, kterou rozhodně stojí za to si prohlédnout. Zajímavé jsou například citadely v Besançonu a Belfortu. Jsou dílem architekta Vaubana, který byl dvorním stavitelem Ludvíka XIV. Další jedinečnou památkou je neobvyklá kaple Ronchamp, jež vytvořil jeden z nejuznávanějších architektů 20. století, Le Corbusier. Tato moderní kaple byla zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO.

Přestože do Franche-Comté nejezdí tolik turistů, jako do ostatních částí Francie, neznamená to, že nemá region co nabídnout. Jen sem jezdí trochu jiný typ návštěvníků – takoví, kteří hledají klid, odpočinek a relaxaci stranou od velkých měst a hlučných turistických středisek. Sjíždějí se sem milovníci přírody, historie a sportu. Celkově na návštěvníky ve Franche-Comté čeká 8 měst a 23 obcí, které skrývají netušené poklady.

Vynechat byste neměli již zmiňované hlavní město Besançon, které vyrostlo v ohybu řeky Doubs. Toto starobylé opevněné město se dnes specializuje na výrobu hodinek a tak se není čemu divit, že je místní gotická katedrála St.-Jean z 12 století doplněná nádherným orlojem ze století devatenáctého. V místní Vaubanově citadele ze 17. století, z níž se naskýtá krásný výhled na město, můžete navštívit Vaubanovo, přírodopisné a historické muzeum. V Muzeu výtvarných umění jsou vystavena díla od Ingrese, Courbeta a Bouchera.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie