Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lotrinsko (Lorraine) - informace o regionu

V severovýchodní části Francie se rozkládá region Lotrinsko, jehož dnešní název byl odvozen od středověkého státního útvaru Lotharingie. Ten byl zase pojmenován po svém jediném vládci Lotharu II., jenž zemi vládl do roku 869. Lotrinsko zaujímá území o rozloze 23 547 km² a žije v něm okolo 2,5 milionu obyvatel. Hlavním městem je Metz.

Lotharingie byla v roce 870 rozdělena mezi Východofranskou a Západofranskou říši a o deset let později připadla celá Východofranské říši. Až do 18. století byla země známá jako Vévodství lotrinské. Stalo se předmětem sváru mezi Francií a Římskou říší, ale na konci 18. století vévodství definitivně připadlo ke Francii. V roce 1871 se část Lotrinska společně s Alsaskem stala součástí Německého císařství. Právě francouzsko-německý spor o tato území byl jednou z hlavních příčin 1. světové války. V následujících letech se Lotrinsko ještě střídavě ocitalo v područí Francie i Německa. Teprve po druhé světové válce byla země definitivně připojena zpět k Francii.

V současnosti je Lotrinsko jediným regionem Francie, který hraničí se třemi státy – Německem, Belgií a Lucemburskem. Kromě toho hraničí také se třemi dalšími francouzskými regiony – Alsasko, Franche-Comté a Champagne-Ardenne. Tato strategická poloha způsobila, že hrálo Lotrinsko významnou roli v dějinách Evropy. Stalo se také významnou křižovatkou kultur, místem, kde žije pestrá směsice etnik a hovoří se řadou dialektů. V severní části regionu přežívají germánské dialekty a vytvořila se i tzv. lotrinština. Oficiálním jazykem však zůstává francouzština.

Francouzský a německý vliv se zde spojuje v jeden celek a vytváří tak zajímavou směsici jak v architektuře, v umění, tradicích, archeologii, ale také u jídla a při folklórních slavnostech. Krajina Lotrinska je tvořena jak zalesněnými pohořími, tak i rozlehlými rovinami. V jižní části regionu se zvedá nízké pohoří Vogézy, kde se nachází několik oblíbených zimních středisek, jako třeba Bussang, St. Maurice sur Moselle, la Bresse le Hohneck či Gérardmer. Nejvyšší vrchol tohoto pohoří, 1424 metrů vysoký Grand Ballon se však nachází v Alsasku. Lotrinským nejvyšším vrcholem je tak Hohneck dosahující výšky 1363 metrů. Lotrinskem protéká mnoho řek, jako je Máza, Mosela nebo Meurthe.

Hlavním městem Lotrinska je Metz (Mety) ležící na soutoku řek Mosela a Seille. Město je známé díky gotické katedrále sv. Štěpána z přelomu 13. a 14. století. Toto příjemné město láká k prohlídce a vynechat byste neměli ani příjemné posezení v některé z místních restaurací. Dalším významným městem a kulturním centrem regionu je Nancy, páté největší univerzitní město Francie. Může se pochlubit hned třemi náměstími, která jsou zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jde o Stanislavovo náměstí, náměstí Place de la Carrière a Náměstí aliance.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie