Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Poitiers

Poitiers

Starobylé město Poitiers leží na rozhraní severní a jižní Francie. Mezi jeho největší bohatství patří obrovská koncentrace románské architektury. Poloha města na skalnatém výběžku v ohybu řeky Clain nejlépe vynikne z protějšího břehu, odkud je také vidět ohromné množství jeho kostelních věží. Bitvy, které se odehrávaly v okolí této strategické pevnosti, měnily historii Francie.

Připomínka této historie je stále patrná v architektonickém odkazu tohoto města. Poitiers je především městem mnoha kostelů, které jsou i přes (v minulosti probíhající) potlačení Maurů poznamenány maurskou kulturou hrázděných domů a malebných uliček. Již v 15. století bylo Poitiers hlavním městem Francie, o tuto výsadu jej pak připravila Paříž. Od 15. století zde funguje místní univerzita.

V dnešní době tvoří čtvrtinu obyvatel města studenti a tomu odpovídá i náplň kulturních akcí běžného života. V létě mohou návštěvníci hrát tenis, squash, golf nebo se mohou věnovat rajtování. V okolí Poitiers je mnoho turistických a cyklistických cest. Toto rušné město nabízí veškeré služby v místě včetně půjčovny horských kol, je zde muzeum, kino, řada pamětihodností a konají se zde různé koncerty. Zejména mladí lidé ocení možnost navštívit diskotéku či kasino.

Kolem roku 315 se tu narodil učenec Hilarius, nekompromisní ve věcech víry a morálky. Tak přísným, že byl za tvrdou kritiku císaře Konstantina II. odsouzen k vyhnanství ve Frýgii v Malé Asii. Nedal si však pokoj ani zde a záhy začal být nebezpečný i v exilu. Nakonec jej vypověděli do jeho domovské obce, Poitiers v Galii (dnes Francii). Odebral se tam pěšky, všude prý srdečně pozdravován a vítán. Ve své vlasti žil již dále v míru a pokoji. Zemřel roku 368 a jeho hrob je dnes v kryptě kostela Saint-Hilaire-le-Grand v Poitiers. Tento kostel z 11. století je v Evropě unikátní tím, že má sedm bočních lodí, podpíraných pozoruhodným lesem pilířů, z nichž mnohé mají nádherně zdobené hlavice.

Baptisterium Sv. Jana ze 4. století je nejstarší křesťanskou stavbou ve Francii, v dnešní době slouží jako muzeum, kde jsou uloženy římské, merovejské a karolinské sarkofágy. Ty byly zachovány ranými křesťany, když byly zničeny římské lázně a amfiteátr v Poitiers.

Muzeum sv. Kříže obsahuje všechno od místních prehistorických artefaktů po římské mince, středověké náhrobky a renesanční umění. V podzemí jsou k vidění vykopávky s originálními zdmi a základy starověkých domů. Čas od času jsou pořádány i výstavy současného umění.

Tip na výlet
Futuroscope (Evropský park pohyblivých obrazů) – jeho architektura nemůže být ve větším kontrastu k majestátním románským budovám nedalekého Poitiers. Uprostřed rovné krajiny vyrůstají ze země bílé krychle, napolo zapuštěné do země, bílé koule a zrcadlové budovy ve tvaru krystalů. Najdete zde všechny možné typy vizuálních technologií – plátna vysoká sedm poschodí, „létající koberec“ s promítacím plátnem umístěným před ním i pod ním, hlediště se sedadly navozujícími pohyb po plátně, 3-D projekce, která vás zcela vtáhnou do děje a nejnovější přírůstek – Digitální město (svět videoher).

 

Kontextová reklama.

Poitiers je městem kostelů, hrázděných domů a malebných uliček

Poitiers je městem kostelů, hrázděných domů a malebných uliček

Ve střední části Francie se rozkládá starobylé město Poitiers, které se pyšní obrovskou koncentrací památek románské architektury. Je městem mnoha kostelů, hrázděných domů a malebných uliček, vměstnaným na skalnatém výběžku nad ohybem řeky Clain.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie