Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Divokými Pyrenejemi

Hranice mezi Španělskem a Francií je tvořena nádherným, ale zároveň někdy i nebezpečným masivem Pyrenejí. Najdete tu skalnaté rozeklané vrcholy s jazyky věčného sněhu, zalesněné hřebeny, suťová pole i hluboká údolí, to vše zkrášleno divokými řekami a potoky i průzračnými jezery.

Na španělské straně pohoří se rozkládá také jediný národní park v Katalánsku (a jeden z dvanácti ve Španělsku), zvaný Aigüestortes i Estany de Sant Maurici National Park, nebo v katalánštině Parc Nacional dAigüestortes i Estany de Sant Maurici. Byl založen roku 1955. Samotný park má plochu 141 km2, dalších 267 km2 zabírá okolní ochranné pásmo.


Autor: raul2010

Kýčovitě krásná vysokohorská oblast je velmi členitá a za svůj vznik vděčí z velké části poslední době ledové. Leží ve výškách zhruba 1 600 až 3 000 metrů s nejvyšším vrcholem Besiberri Sud tyčícím se do 3 017 m n.m. Důležitým krajinotvorným prvkem v parku je voda – kromě téměř 200 jezer různého původu tu prýští nespočet pramenů a zurčí velké množství vodních toků a vodopádů. To ostatně dalo parku i jeho pro Čechy poněkud krkolomný název. Aigüestortes je jméno náhorní planiny a znamená „bouřlivé vody“, St. Maurici se jmenuje jedno z významných jezer. Vzhledem k výškovému rozložení do čtyř různých vegetačních pásem je zde velmi různorodé rostlinstvo, zahrnující i horské lesy různého složení a mnoho vzácných druhů květin. Dosti pestré je rovněž složení fauny, kde nechybí pyrenejský kamzík, svišť, hranostaj, divoký kanec či srnec a velké množství různých ptáků, včetně např. sýce rousného supa bělohlavého, orlosupa bradatého nebo orla skalního.


Autor: Fernando Fornieles

Park má pro turisty připraveny značené trasy a při jeho návštěvě je snad samozřejmé, že je nutno dodržovat všechna pravidla pro ochranu přírody. Přístup je možný pouze pěšky a částečně také na kole, kempovat můžete pouze na vyhrazených místech. Zvláštností parku je to, že jeho část je přístupná i tělesně postiženým upoutaným na invalidní vozík. Bylo toho dosaženo vybudováním dřevěných chodníků a lávek. Otevřeno je po celý rok, v zimě je ovšem třeba počítat se sněhem. Navíc je nutné si vždy uvědomit, že horské prostředí může být zrádné. I když jsou Pyreneje na slunném jihu, nejsou tu výjimkou bouře, prudký déšť či mlha, nemluvě o možnosti zabloudění a vyčerpání, v horším případě i zranění.


Autor: Jordi Masague

Při zachování přiměřené míry opatrnosti však národní park Aigüestortes i Estany de Sant Maurici určitě přinese jen příjemné zážitky. Jestliže nebudete při poznávání Pyrenejí chtít zůstat jen u přírody, nedaleko – hned u hranice parku - se nabízí možnost návštěvy Vall de Boí (Valle de Bohí). V tomto úzké údolí stojí devět ranně románských kostelů z 11. a 12. století, což z něj činí místo světové výjimečnosti. Význam údolí byl podtržen jeho zapsáním na seznam světového dědictví UNESCO v roce 2000. Kromě toho se ve Vall de Boí nachází také nejvýše položené lyžařské středisko v Pyrenejích zvané Boí Taüll (2 750 m n.m.). Kromě zimního lyžování se tu v jiných ročních obdobích můžete věnovat raftingu, canyoningu, jízdě na koni nebo na čtyřkolkách. Boí Taüll je rovněž vhodnou základnou právě pro návštěvu parku Aigüestortes i Estany de Sant Maurici.

Autor: Michal Hamšík

Článek byl zobrazen 7 502 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie