Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Francie - základní informace

Francouzská republika
Hlavní město: Paříž
Počet obyvatel: 59 551 227
Rozloha: 547 030 km2
Měna: 1 euro = 100 centů
Úřední jazyk: francouzština

Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Francie?
Jak cestovat po Francii?
Jak cestovat po Paříži?
Stravování
Ubytování
Nakupování ve Francii
Bezpečnost ve Francii
Turistické cíle


Vstupní formality a základní informace

Kdy do Francie?
Ve Francii jsou tři rozdílná podnebí: atlantské, středozemní a vnitrozemské. Je to díky tomu, že se stát nachází jak v severní, tak i jižní Evropě. Zimy jsou zde však všude studené se silnými vichřicemi. Ani na jihu není sníh ničím výjimečný. Průměrná zimní teplota je ve Francii od –10 do 10 stupňů Celsia a v létě od 18 do 30 stupňů. Záleží tedy pouze na vás, jaký typ dovolené upřednostňujete, jestli letní či zimní.

Pasy, víza, doklady
Občané České republiky potřebují k návštěvě Francie pouze platný pas nebo občanský průkaz. Vyřizování víza není potřebné.

Zdravotnictví
Před odjezdem je dobré si vyzvednout ve zdravotní pojišťovně Evropský průkaz zdravotního pojištění nebo formulář E 111. Je dobré uzavřít také cestovní připojištění. Občan České republiky má právo na nutné a neodkladné léčení v případě, že je ohroženo jeho zdraví či život. Za návštěvu lékaře se platí 20 eur. Ošetřující lékař poté pacientovi vystaví tzv. „Feuille de Soins“- potvrzení o ošetření. Zákrok se hradí lékaři přímo na místě a pro úhradu těchto nákladů musíte s tímto potvrzením navštívit příslušnou zdravotní pojišťovnu v ČR.

Peníze
Ve Francii se od roku 2002 platí eurem. Peníze v hotovosti i cestovní šeky vám vymění v bankách, směnárnách, , letištích, poštovních úřadech a skoro všech hotelích. Také platební karty přijímají téměř všude, funguje zde hustá síť bankomatů. Suma, kterou je možno dovézt do Francie je neomezená.

Domácí mazlíčci
Pokud chcete cestovat se svým zvířecím miláčkem je nutné, aby měl Evropský pas vydaný a vyplněný veterinářem. Dále musí být zvíře očkováno proti vzteklině a označeno buď čipem nebo tetováním. Zvířata mladší 3 měsíců se do Francie dovážet nesmí.

Poloha a přírodní poměry
Francie leží v západní Evropě u pobřeží Atlantského oceánu. K republice patří také ostrov Korsika a 4 zámořské departamenty Guadeloupe, Martinik, Francouzská Guyana a Réunion, dále pak St. Pierre s Miquelonem, Mayotte, Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie a Wallisovy ostrovy. Ve Francii je velice rozmanitá krajina a velké rozdíly mezi jednotlivými regiony. Země má jen několik velkých měst jako je Paříž, Lyon nebo Marseille, jinak je především zemí vesnic, které se srocují v nejmenší administrativní celky – communes.

Jak cestovat do Francie?

Letecká doprava
Z České republiky existují pravidelné lety z Prahy do Paříže Lyonu nebo Marseille. Tyto lety zajišťuje společnost Air France a také ČSA. Výhodné jsou charterové lety o některých víkendech. V Paříži přistanete na letišti Roissy-Charles de Gaule, nebo Orly Sud.

Železniční doprava
Cesta vlakem z Prahy do Francie trvá 14-20 hodin. Aktuální informace o odjezdech najdete na stránkách Českých drah (www.cd.cz)Autobusová doprava
Bohemia Euroexpress International nebo Student Agency zajišťují autobusové spojení do Francie.

Automobilová doprava
Autem se do Francie dostanete přes Německo, Rakousko a Švýcarsko, nebo Rakousko a Itálii. Je nutné u sebe mít platný řidičský průkaz a zelenou kartu. Cestu autem je však nutno zvážit. Je zde hustý provoz, drahé dálniční poplatky a parkování ve větších městech je velmi obtížné. Je třeba se také řídit pravidly silničního provozu, protože pokuty za porušení pravidel jsou obvykle velmi vysoké.

Železniční doprava
Cesta vlakem z Prahy trvá přibližně 16 hodin. Vlak je o něco dražší než autobus, ale zato o hodně pohodlnější. Cena jednoduché jízdenky do Paříže je cca 2100 Kč, za lehátko připlatíte 500 Kč.

Jak cestovat po Francii?

Autem
Ve Francii je dobře rozvinutá silniční síť. Jsou zde dálnice, na kterých se platí poplatky – „péage“ a které jsou nejrychlejšími silničními tahy. Není problém si zde půjčit auto, ale je to poměrně drahé. Lépe uděláte, pokud si půjčení auta zajistíte ještě před odjezdem ve vaší cestovní kanceláři. Auto vám zde půjčí jen pokud jste starší 21 let a pokud máte platný řidičský průkaz alespoň 3 roky.Během července a srpna, kdy mají děti letní prázdniny bývají silnice přeplněné a rušné.
Při parkování musíte mít vyloženě štěstí. V některých městech jsou však již tzv. modré zóny, ve kterých je parkování do jedné hodiny zdarma. Používání antiradaru je ve Francii zakázáno a trestáno vysokou pokutou.Za benzín zde nyní zaplatíme 1- 1.1 euro za litr. Platí zde také přednost zprava. Povolená rychlost na dálnici je 110-130km/h, na dvouproudých komunikacích 90-110km/h, ostatních silnicích mimo obec 80-90km/h a v obci 50km/h.

Letadlem
Air France jsou ve Francii hlavními vnitrozemskými aeroliniemi. Aktuální jízdní řády najdete na www.airfrance.fr

Vlakem
Vlakové spojení mezi Paříží a dalšími většími městy zajišťuje společnost SNCF – francouzské státní dráhy. Jízdenka se dá sehnat na nádražích, v cestovních kancelářích, nebo v kancelářích SNCF. Pokud si kupujete jízdenku, je dobré si k ní přikoupit také místenku, která se však prodává odděleně. Do všech významnějších měst můžete dojet vlakem TGV, nebo pravidelnou linkou. Existují zde také spoje Motorail, které kromě cestujících převážejí také jejich auta či motorky. Zde je však nutné mít zakoupenou místenku. Na delší trasy jsou k dispozici tzv.“couchette“- lůžkový vůz pro více lidí. Vlaková jízdenka má platnost 24 hodin a musí být označena ve speciálním strojku při vstupu na nástupiště.

Jak cestovat po Paříži?

Autobusem
Cesta autobusem bývá pohodlná a příjemná. Orientace ve městě je bezproblémová – autobusy mají označení stanic. Jezdí zde autobusy kterým se říká „car“. Existuje výhodná jízdenka „Carte Orange“, která platí po dobu jednoho týdne nebo měsíce.

Metrem
Poměrně rychlý a bezproblémový způsob přepravy po Paříži. Pro lepší orientaci si můžete zdarma vyžádat plán metra při koupi jízdenky, nebo si nastudovat plánky, které jsou vystaveny v každé stanici. Trasy metra mají své čísla a jsou označeny názvem obou konečných stanic. I zde platí jízdenka „Carte Orange“ s výhodnou slevou. Pokud budete potřebovat informace o dopravě, navštivte kteroukoliv turistickou kancelář.

Taxi
V Paříži se cenové tarify liší podle denní doby, řídí se tady třemi tarify. Taxi seženete na letišti, nádražích a stanovištích po celém městě. Řidiči si účtují příplatky za zavazadla, za vyzvednutí na nádraží, za čtvrtého pasažéra nebo za zvířata. Je zde běžné dávat spropitné ve výši 10% z ceny.

Stravování

Francouzská kuchyně
Francouzská kuchyně nemá ve světě obdoby. Je mimořádně pestrá a každý labužník si v ní najde to své. Tvoří ji jak pokrmy vydatné a hodně kořeněné, tak i lehké, s vyváženou a delikátní chutí. Stolování je odjakživa pro Francouze potěšením, o které se nenechají připravit. Oběd jim mnohdy zabere i 2 hodiny. Skládá se z předkrmu, hlavního chodu, zeleniny, dezertu, ovoce, sýru nebo sladkého zákusku. Zeleniny nesmí chybět v žádném pokrmu, přidává se buď v syrové nebo upravené podobě. Nejpoužívanější zeleninou jsou artyčoky, špenát nebo baklažán. Z masa mají Francouzi oblíbené skopové, drůbež a zvěřinu. V jídelníčku se také setkáme s nejrůznějšími steaky upravenými jako chateaubriand, rumsteak či tournedos a konečně také s entrecote, kterou lze srovnat s roštěnkou. Za francouzské národní jídlo se však považuje králík na všechny způsoby.Jelikož jsou Francouzi přímořským národem, je samozřejmé, že milují pokrmy z darů moře. Mezi skutečné lahůdky patří langusty, humři, krevety a mořští ježci. Největší specialitou francouzské kuchyně jsou však především šneci a žabí stehýnka. Francie je také předním světovým výrobcem sýrů a můžete si zde vybrat až ze 400 druhů sýra. Na žádném stole nesmí také chybět typický francouzský chléb s křupavou kůrkou, který lze jíst jen odlamováním.

 

Francouzské restaurace
Ve Francii je široký výběr restaurací kamkoliv přijdete. Najdete zde proslulé tradiční restaurace stejně tak jako prosté hospůdky. Všechny hotely mívají většinou své vlastní hotelové restaurace s pestrou nabídkou pokrmů. Doporučují se však spíše dobré regionální restaurace, ve kterých můžete ochutnat typické místní pokrmy a francouzskou kuchyni. Obědy se podávají kolem poledne, večeří se běžně až kolem osmé hodiny večer. Během hlavní turistické sezóny je dobré si rezervovat stůl dopředu. Restaurace obvykle nabízí jedno nebo více denních menu za stálou cenu, ve které bývá zahrnuto také víno. Pečivo a voda jsou podávány zdarma. Ve Francii je zakázáno ve veřejných prostorách kouřit, ve skutečnosti je však kouření značně tolerováno. Pokud jste nekuřáci, měli byste si raději požádat o nekuřácký stůl nebo místnost. Ve Francii jsou oblíbené také kavárny, které Francouzi vyhledávají pro poklidné popíjení své ranní kávy. Přirážka (spropitné) za obsluhu bývá již zahrnuta v ceně jídla.

Francouzské nápoje
Ve Francii se velké oblibě těší vína, která se podávají ke každému jídlu. Žádná jiná země na světě nemůže soupeřit s Francií v rozmanitosti, tradici a prestiži vinařského umění. Nejjemnějších a nejoduševnělejších vína jsou vína Burgundská.

Ubytování
Ve Francii lze najít ubytování všeho druhu. Malé rodinné hotýlky, penziony i grandhotely. Jsou zde také levné hotely připomínající motely jako Formule 1 nebo Balladins, ve kterých se celá rodiny ubytuje za pár korun na noc. Dá se ubytovat i na zámku nebo na malém statku. K ubytování v hotelu většinou patří také polopenze nebo plná penze. Hotely se zde klasifikují podle počtu přidělených hvězdiček. Čím více jich hotel má, tím je vybavení luxusnější. Úroveň vybavení se však také odráží na ceně, v levnějším hotelu není zaručeno, že budete mít svou vlastní koupelnu nebo záchod.Většina hotelů přijímá kreditní karty.

Bezpečnost ve Francii
Ve velkých městech jako je Paříž, Nice nebo Marseille a především ve středomořské oblasti je třeba dát pozor na krádeže. Nenechávejte doklady a cenné věci na pláži nebo v zaparkovaných autech. Není dobré nocovat na pláži nebo na parkovišti z důvodu možnosti přepadení.

Nakupování ve Francii
Francouzská města nabízí vše co si milovník nakupování může přát. Úzké uličky nebo ohromné bulváry plné obchodů s nepřebernou nabídkou cukrovinek, čokolád a všelijakých sladkostí. V centrech bývají většinou pěší zóny s obchody nejrůznějšího zboží, např. drogerie, papírnictví, železářství nebo keramika. Na předměstích byly vystaveny supermarkety a hypermarkety, kde je výhodné nakupovat potraviny. Nejlepším místem pro nákupy jsou však trhy. Konají se ve vesnicích a menších městech minimálně jednou za týden. Ve Francii se konají také bleší trhy s nejrůznějším, někdy až kuriózním zbožím. Mnoho obchodů ve Francii má v pondělky zavřeno. Francouzi si libují především v nakupování luxusních maličkostí, jako je třeba kosmetika, mýdla, parfémy, spodní prádlo, džemy či čokoláda.

Turistické cíle

Paříž
Město, které navštěvují romantici z celého světa, město plné očekávání a superlativů. Paříž je plná památek a muzeí, ale k tomu abyste uviděli alespoň polovinu z toho co nabízí, je třeba zde strávit alespoň tři dny. Bývá často nazývána městem snů a stala se Mekkou umělců, spisovatelů a myslitelů z celého světa. Na každém kroku ucítíte její minulost, když se budete procházet křivolakými uličkami a obdivovat úctyhodné kostely nebo renesanční paláce ze 17. století.

Paříž je také moderní, životem pulzující rušné město, které se také stalo hospodářským a kulturním centrem celé Francie. Nové moderní budovy se zde snoubí se stavebními skvosty minulosti. Jsou zde muzea, galerie, zelené parky a také světově známé obchody s módou. Město nabízí širokou možnost zábavy, návštěvu divadel, barů, rockových či nočních klubů.

Nejstarší částí Paříže je ostrov na řece Seině - Île de la Cité. Zde bylo ve 3. století vybudováno opevněné město keltským kmenem Parisiů. V roce 508 n.l. se Paříž stala sídlem franských králů a od 10. do 14. století sídlem francouzských králů. Tento ostrov je s pevninou spojen několika mosty. V 16. a 17. století si zde francouzská šlechta začala budovat svá honosná sídla.

Jádrem města je katedrála Notre-Dame. Byla postavena mezi lety 1163-1375 a pracovaly na ní zástupy řemeslníků. Jde o mistrovské dílo gotické architektury, které se stalo vzdělávacím centrem vyhlášeným po celé Evropě. V 18.století se díky vandalismu a politickým nepokojům dostala katedrála do velmi žalostného stavu. V roce 1844 započala její rekonstrukce na podnět románu Notre Dame de Paris (Chrám Matky Boží v Paříži) od Victora Huga. Po čase byla katedrále navrácena její původní oslňující krása. V současné době ji můžeme vidět skoro v původním stavu. Je na ní vidět několik fází stavby gotických katedrál. Hlavní fasáda s vchodem do katedrály je zdobena třemi portály o nestejné výšce a šířce: Portál Panny Marie, Portál Posledního soudu a Portál sv. Anny. V katedrále je uchován vzácný soubor středověkých vitráží, slavná socha Panny Marie nazývaná Notre-Dame de Paris ze 14. století nebo tzv. Trésor – klenotnice.

Dominantou Paříže je bezpochyby Eifellova věž vysoká 319 metrů (včetně antény). V roce 1889 ji podle svého projektu postavil Gustavo Eiffel u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce. Až do roku 1931 se pyšnila titulem nejvyšší stavby na světě. Věž má tři patra, 1. ve výšce 57 m, kam vede 360 schodů, 2. ve výšce 115 m, kam vede 359 schodů, a 3. ve výšce 276 metrů. Je zde schodiště nebo výtah, kterým se můžete dostat až nahoru. Za dobré viditelnosti můžeme z nejvyššího patra vidět až 72km daleko. Abyste se pěšky dostali až do nejvyššího patra, museli byste vystoupat 1 585 schodů. V roce 1909 měla být věž dokonce stržena, ale naštěstí se mezitím stihla stát nepostradatelnou pro svět telekomunikací, zejména pro první transatlantickou radiotelefonní službu. Celkově ji za rok navštíví přibližně 6 miliónů návštěvníků.

Městská čtvrť Montmartre se pyšní krásnou a osobitou bílou bazilikou Sacré-Coeur. Celá čtvrť Montmartre se tyčí nad Paříží a to ji zajišťovalo významnou roli již v raných dobách. Stojí zde také jeden z nejstarších kostelů v Paříži – kostel benediktinského opatství St.-Pierre-de-Montmartre z 12.století. Bazilika Sacré-Coeur je viditelná téměř z každého místa v Paříži a její stáří se datuje k roku 1876. V té době se stavěla k uctění památky 58 000 mrtvých v prusko-rakouské válce.

Čtvrť La Défense nese jméno podle památníku obrany Paříže z r.1871 od sochaře Barraise. Kontroverzní a supermoderní výstavba začala v roce 1958 na ploše 800ha. Nyní je to moderní obchodní čtvrť, kde sídlí kolem 400 společností. Je to obrovská pěší zóna o délce 1200 metrů, která vede až k Seině, které dominuje monumentální Grande Arche.

Louvre byl původně pevností, která byla obehnána středověkými městskými hradbami. Tato pevnost sloužila jako vězení a muniční sklad. V roce 1385 začal Karel V. s přestavbou Louvru na palác s velkými okny, impozantním vstupem a honosnými komnatami. Součástí byla také obrovská knihovna. První sbírky obrazů začal v Louvru umisťovat král František I. V současné době je Louvre jedno z největších muzeí na světě s expozicemi zahrnujícími přes 7 tisíciletí. V roce 1989 americký architekt čínského původu I. M. Pei navrhl pro Louvre nový hlavní vchod, tzv. Grande Pyramide. Je vysoká 21 m, široká u základny 33 m a slouží také jako výchozí bod pro návštěvníky muzea.

Hôtel des Invalides neboli „invalidovna“ je obrovská a nádherná stavba založená Ludvíkem XIV. Sloužila nemocným, invalidním, válečným veteránům nebo chudým lidem. Je postavena v klasicistním slohu s ohromnou strohou fasádou. Jeho součástí je zlacená a malovaná kupole Église du Dôme, která se vypíná nad hrobkou Napoleona. Uvnitř invalidovny se nyní nachází Muzeum armády, které představuje jednu z největších vojenských sbírek na světě.

Champs-Élysées byla kdysi jen nedlážděnou a rozmáčenou cestou. V roce 1616 započala její proměnu Marie Medicejská, když nechala vysadit stromy tak, aby lemovaly západní pohled směrem k Louvru. Rázem se zde vytvořila pěkná příjezdová cesta, která byla následně doplněna nádherným Vítězným obloukem. Tak se zde vytvořila jedna z nejslavnějších tříd na světě. Slavily se zde významné události a nyní je plná nejrůznějších luxusních restaurací.

Chartres
Asi 75 km od Paříže se nachází malebné město Chartres, které se může pyšnit obdivuhodnou katedrálou ze 13. století. Tato katedrála je považována za mistrovské dílo gotické architektury. Chartres bývalo a stále je důležitým poutním místem. V interiéru můžete vidět 176 překrásných oken z barevného skla, z nichž většina je ze 13. století. Jsou zde však i tři okna, která přečkala požár, který katedrálu zachvátil v roce 1194. V bývalém biskupském paláci je dnes Muzeum výtvarných umění, kde najdeme sbírky tapisérií, glazur a obrazů z 18.století.

Versailles
Versailles leží 17km od Paříže a je dodnes jednou z nejskvělejších barokních památek z konce 17. stol. V dobách největšího rozkvětu bylo Versailles hlavním městem království, důležitým administrativním centrem s 50 tisíci obyvateli - řemeslníky, měšťany, kurtizánami, důstojníky, učedníky apod. Byly zde také rozsáhlé ubytovny a hostince, které přijímaly návštěvníky z celé země. Král zde život obyvatel zpestřoval zábavami, které byly buď pravidelné, jako jsou např. ohňostroje, vojenské přehlídky, hostiny, divadelní představení v sále Montansier, nebo náhodné. V roce 1789 však vypukla Velká francouzská buržoazní revoluce a dny Versailles byly sečteny. Královská rodina se odstěhovala do hlavního města a v roce 1793 byl popraven král Ludvík XVI. Po jeho smrti byl nábytek a zařízení zámku rozprodáno a královské sbírky převezeny do Louvru a zámek zůstal opuštěný. Z toho důvodu stále více chátral, takže se již dokonce uvažovalo o jeho zbourání. Jeho zachráncem byl až Ludvík Filip, který jej nechal přeměnit na muzeum věnované "Veškeré slávě Francie". Po první světové válce došlo k celkové opravě a k uvedení do původního stavu díky americkému mecenáši J.D. Rockefellerovi, který rekonstrukci financoval.

Versailleské zahrady – jejich rozloha je okolo 100 ha a délka celé promenády je 950 metrů, byly navrženy zahradním architektem Le Nôtre. Centrem zahrad je Gran Canal (Velký kanál), v jehož okolí jsou vodní nádrže, fontány, sochy, lesíky a záhony plné květin. Je zde také Vodní zahrada, Pyramidová fontána nebo Apollónova fontána, kterou zdobí 300 různých plastik. V současné době zdobí zahrady 1200 stromů, z nichž některé mají úctyhodný věk.

Azurové pobřeží
Azurovému pobřeží se také běžně říká Francouzská riviéra a je vyhledávaným místem pro letní rekreaci. Města jako Nice, Monaco, St. Tropez nebo Cannes jsou každoročně cílem tisíců návštěvníků z celého světa. Díky jejich slávě však toto pobřeží patří mezi nejdražší evropská letoviska.

Nice
Toto město je největším letoviskem na Azurovém pobřeží. Je to obdivuhodné místo plné života s množstvím muzeí, parků, fontán a palem. Již dlouhá staletí bylo město vyhledávaným prázdninovým cílem šlechty a honorace Francie a dnešní hosté se mohou stále kochat jeho oslnivou krásou. Dnešní Nice se skládá ze 3 částí: Vieux Nice (Starého města), středu města, které tvoří Promenade des Anglais a zámožné čtvrti Cimiez. Nejúžasnější stavbou celého Nice je Palais Lascaris ze 17. století, který jistě stojí za vidění. Ve starobylé části Nice sídlí Muzeum moderního a současného umění. Sbírky jsou zaměřeny na francouzské a americké avantgardní umění od 60.let až po současnost. Stojí zde také ruská ortodoxní katedrála St.-Nicolas. Ve městě můžete navštívit celkem 17 muzeí. Pobyt v Nice je správnou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat město, posedět v místních kavárnách a restauracích a třeba se vydat na výlet do blízkého okolí.

Cannes
Cannes je pokládáno za jedno z nejkouzelnějších měst jižní Francie. V 19. století bylo Cannes pouze rybářskou vesničkou. Až od doby, kdy si zde bývalý britský kancléř lord Brougham postavil své letní sídlo Cannes rozkvetlo, protože ho začali následovat další majetní cizinci. Dnešní Cannes je veřejnosti známé především kvůli mezinárodnímu filmovému festivalu, který se zde každoročně koná v květnu. Ubytování je zde značně finančně náročnější oproti jiným místům, ale kvalita a rozsah služeb, atraktivní poloha místa, příjemné klima a čisté moře s upravenými plážemi vyšším cenám rozhodně odpovídají. Cannes je prostě město elegantní a drahé. Ve starém městě Le Suquet můžeme navštívit široký výběr restaurací nebo věž Tour du Mont Chevalier z 11.století s vyhlídkou na celé pobřeží. Nádherné výhledy poskytuje také známá silnice Corniche du Paradis Terrestre, která vede podél útesu. Nedaleké ostrovy Îles de Lérins stojí jistě také za návštěvu.

Antibes
Město Antibes byla původně řecká osada Antipolis, která se později stala hraničním městem. Leží naproti Nice přes zátoku Baie des Anges, nedaleko italských hranic. Město je plné křivolakých uliček a tím se stalo ideálním místem zamilovaných párů, kteří si zde mohou užívat romantické večerní procházky, ale také pestrý noční život ve čtvrti Juan les Pins. Nad městem se vypíná bývalý hrad rodiny Grimaldiů, jež byla dlouholetými majiteli města. Dnes se zde nachází Musée Picasso (Picasovo muzeum). Picasso se zde po 2. světové válce uchýlil, získal ateliér a vzniklo zde mnoho jeho děl, která městu později věnoval. Antibes nabízí návštěvníkům skvělé veřejné skalnaté pláže, jako např. Plage de la Sales na východním pobřeží nebo Plage de la Garoupe.

Monako
Monako je nezávislým státem a daňovým rájem, který má své osobité kouzlo Svou rozlohou je dokonce menší než Central Park v New Yorku. Sjíždí se zde smetánka z celého světa, kvůli vyhledávanému bydlení, rušnému nočnímu životu, luxusním hotelům a předraženým restauracím. Hlava tohoto státu – kníže Rainier III. se zasloužil o novou výstavbu a komerční přeměnu tohoto státu. Nechal zde postavit moderní mrakodrapy a díky tomu se Monaku někdy říká Hongkong Středozemí. Stará část Monaka je elegantní upravená čtvrť, kde se nachází Palais du Prince – sídlo dynastie Grimaldů. V téměř každém století od roku 1000 zde byla postavena nějaké budova. Dovnitř paláce mohou návštěvníci nehlédnout pouze v době, kdy není přítomen princ. Turistickým lákadlem je také výměna stráží před tímto palácem. Nedaleko stojí románská katedrála z 19. století, kde je uložena hrobka princezny Grace. V Monaku leží malý přístav FontVieille, Růžová zahrada princezny Grace nebo rozlehlý přístav La Condamine. Dále se město pyšní také Musée Océanographique (Oceánografické muzeum) s obdivuhodným akváriem, nebo Jardin Exotique (Exotickou zahradou) s velkým množstvím nejrůznějších druhů rostlin. V Monaku se konají automobilové závody Velká cena Monaka (Grand Prix), která se koná vždy v květnu.

St.-Tropez
Kdysi nevýznamná a poklidná rybářská vesnice se stala jednou z nejnavštěvovanějších lokalit na Azurovém pobřeží. Když se sem v 19. století přestěhoval Guy de Maupassant, netrvalo dlouho a následovali ho další malíři a umělci. Město se stalo útočištěm známých lidí a celebrit a tento statut si udržuje dodnes. Je plné luxusních vilek, v přístavišti kotví ty nejdražší lodě a to má za následek, že sem přijíždí stále více turistů, kteří chtějí vidět také tu „svoji“ celebritu. I přesto se toto malé město snaží zachovat své kouzlo a ojedinělost. Konají se zde pravidelné trhy na Place des Lices a v přístavu jsou otevřeny typické kavárničky. Skvělý výhled na moře poskytuje osmiboká hradní věž ze 16. století, která má 3 věže a kdysi měla strážní charakter. Uvnitř se nachází námořní muzeum.

Marseille
Marseille je nejstarším a největším francouzským přístavem. Bylo založeno v 7. století př.n.l. a do dnešní doby se proměnilo v kosmopolitní město, které prochází kulturní přeměnou. Marseille je multikulturním městem kvůli blízkosti severní Afriky a Blízkého východu. Středem města se stal Vieux Port se starobylým opevněním, které se tyčí nad tradičním rybím trhem. Mezi nejstarší čtvrti patří Le Panier, která byla během 2. světové války zničena Němci. Jejich devastování přečkalo jen několik málo budov, mezi které patří např. hospic La Vieille Charité ze 17. století, který je dnes domovem Muzea afrického umění. Nedaleko stojí katedrála Cathédrale de la Major z 19. století. Pokud chcete vidět římské vykopávky a nálezy, zajděte si do Musée des Docks Romains. Novodobé archeologické vykopávky odkryly významné pozůstatky řeckého a římského města, byla nalezena část městských hradeb, brány, věže, stará silnice z Itálie, římský přístav s nádrží na sladkou vodu atd. Na nedalekém ostrůvku stojí známý hrad d´If ze začátku 16. století, který dlouho sloužil jako věznice. Mezi jeho slavné vězně patřil i hrabě Monte Christo.

Provence
Provence je známo svými levandulovými poli a olivovými háji. Najdeme zde úrodná údolí plné barev, kde je vidět, že příroda na fantazii opravdu nešetřila. Jediné co tuto idylku kazí je silný zimní vítr mistral.

Avignon
Jedno z nejznámějších měst Provence je Avignon, který obklopují mohutné hradby a uchovává si tak majestátnost z dob největší slávy, kdy zde sídlili papežové. Dnes je to prosperující a zajímavé kulturní centrum. Historické části města dominuje Papežský palác založený roku 1334. V jeho interiéru toho po drancování během Revoluce mnoho nezbylo. Snad jen gobelínová tapiserie a krásné fresky od Mattea Giovanettiho. Při návštěvě města samozřejmě nelze vynechat slavný most St-Bénezet známý z písničky Sur le Pont d´Avignon, který spojoval Avignon s protilehlým městem Villeneuve-les-Avignon. Původně most tvořilo 22 mostních oblouků, zr kterých do dnešní doby zůstaly pouze 4, ostatní odnesla řeka Rhône v 17. století.

Arles
Necelou hodinu jízdy od Marseille leží Arles – významné římské město se spoustou dochovaných památek. Za vlády Římanů bylo město důležitou dopravní a obchodní křižovatkou. Stojí zde ohromná Arénes Romaines z prvního století, kde se ještě nyní konají býčí zápasy. Ty zde ovšem zdaleka nejsou tak krvavé jako ve Španělsku, protože býk se zde nezabíjí a divákům stačí, když toreador sejme z býkovy hlavy růžici. Každoročně se zde koná červencový hudební a dramatický festival. Aréna pojme až 25 000 diváků. Mezi další římské památky patří kostel St.-Trophime z 12. století. Tato katedrála představuje mistrovské dílo provensálského románského slohu. Ve městě je také několik zajímavých muzeí: římské minulosti je věnováno Musée de l´Arles Antique, provensálskému folklóru a řemeslům Museon Arlaten a Picassovým kresbám Musée Réattu. Mezi umělce, kteří neodmyslitelně patří k historii města však patří především také Vincent van Gogh. Tento malíř si město i celou Provence zamiloval a namaloval zde některé své nejslavnější práce jako je třeba obraz „Slunečnice“ nebo „Židle“

Camargue
V deltě řeky Rhône se rozkládá rozlehlý mokřad, ráj plameňáků a černých býků určených pro arény v Arles či Nîmes. Je to jedinečný ekosystém, který se stal domovem velkého počtu divoké zvěře. Najdeme zde spoustu druhů obojživelníků a vodních ptáků. Na pastvinách můžeme zahlédnout stáda proslulých bílých koní. Tato oblast je chráněným přírodním parkem, kde žijí pouze honáci známí jako „gardians“, kteří se drží tradičního způsobu života. Camargues je obklopeno nekonečnými prázdnými plážemi a malými skromnými letovisky. Centrální část Étang de Vaccarés byla vyhlášena botanickou a zoologickou rezervací, kde je vstup přísně omezen. Severně leží vesnička St.-Gilles-du-Gard, které se říká Brána do Camargues a které vévodí překrásný kostel z 12. století s nádhernými zdobenými portály.

Nimes
Město Nimes se stalo hlavním centrem departmentu Gard. Město se proslavilo díky Římanům, kteří se zde usadili a vybudovali řadu pevností a veřejných budov. Jejich zásluhou zde vznikla dosud zachovaná šachovnice ulic a šest kilometrů dlouhé městské hradby s mohutnými branami. V dávných dobách patřilo k nejvýstavnějším římským městům v Galii. Dnes se zde snoubí starověká historie a moderní život. Je zde postavená menší verze římského Colosea jménem Les Arénes. Aréna má 2 patra a bylo zde 24 000 míst k sezení, které byly ale přísně rozděleny podle společenských vrstev a pohlaví. Další chloubou města je chrám známý jako Maison Carrée, který je starý již 2000 let. Nyní je to místo pro expozice archeologického výzkumu. Naproti stojí umělecká galerie a knihovna Carrée d´Art. Krásný výhled na okolní krajinu nabízí věž Tour Magne, která je součástí Augustových městských hradeb.

Carcassonne
Carcassonne se stalo největší středověkou citadelou v Evropě. Obývali ji keltští Tektoságové, opevnili Římané, dychtili po ní Vizigóti, Saracéni i Karel Veliký. Ve 13. století Carcassonne obsadila armáda Simona de Montforta. Ten si z ní udělal výchozí místo pro své vražedné nájezdy. Obyvatelé se proti tomu bouřili, ale král Ludvík IX. je pouze přestěhoval do nově vybudovaného opevněného města pod pevnost. To způsobilo vznik zdvojeného města Carcassonne. Centrum města tvoří Château Comtal z 12. století. Příjemná je také procházka po hradbách kolem středověkého opevnění. Za vidění stojí také románsko – gotická katedrála St.-Nazaire s kamennou deskou, na které je vyobrazeno obléhání města v roce 1209.

Severní Francie – Champagne
Oblast Champagne pokrývají především vinohrady, vinná réva se zde pěstuje již 2000 let. Víno z oblasti Champagne má přirozený sklon k šumivosti, což představuje jeho jedinečnost. Zdejší krajina je plná vesniček s románskými kostelíky a středověkých měst s trhy. Historie zde zanechala také množství hradů a pevností, které jsou strategicky postaveny vysoko na strmých svazích, aby sloužily k odrážení útoků. Hlavním městem této oblasti je Reims (Remeš).

Reims (Remeš)
V první remešské katedrále byl roku 498 pokřtěn král Chlodvík, následně zde probíhaly korunovace každého francouzského krále od Filipa II. až po Karla X. V roce 1211 se zde kvůli korunovacím začala stavět katedrála Notre-Dame. Katedrála má nádherná okna s jemnou kružbou, která dodávají této ohromné stavbě světlo. Je postavena ve slohu představujícím francouzskou gotiku. Obdivuhodné jsou také plastiky na průčelích, hlavní portálů se zobrazením Panny Marie se sousoším Zvěstování a Nanebevzetí a ohromné sochy francouzských králů. Ve městě se nachází také biskupský palác Palais du Tau, kde jsou vystaveny korunovační klenoty. Na konci města stojí největší románská bazilika severní Francie, Basilique St.-Rémi z 11. století. V Remeši můžete ještě navštívit největší vítězný oblouk z římského období – Porte de Mars.

Zámky na Loiře
Loira je nejdelší francouzská řeka, která hrála mnohokrát důležitou roli v dějinách Francie. Její největší chloubou jsou však velkolepé zámky postavené na obranu před nepřáteli, ale také jako místo odpočinku panovníků. Údolí řeky Loiry bylo nedávno dokonce zařazeno na seznam památek světového dědictví UNESCO. V dnešní době totiž tyto paláce, hrady a zámky patří k nejvýznamnějším francouzským památkám.

Zámek Chenonceau
Tento zámek byl postaven ženami pro ženy a asi také proto se stal nejromantičtějším zámkem na Loiře.Je postaven v renesančním slohu, navrhla ho Kateřina Briconnet na počátku 16. století. Vedle zámku jsou vybudovány také obdivuhodné zahrady. Je to hned po Versailles druhý nejnavštěvovanější zámek Francie.

Zámek Chambord
Je největším zámkem na Loiře, který 25 let stavělo téměř 2000 řemeslníků. Tento zámek je postaven v renesančním slohu a je stavbou obrovských rozměrů. Má 440 komnat, 85 schodišť a 365 komínů, což znamená, že má jeden krb pro každý den v roce. V dnešní době je na zámku Chambord asi tři tisíce uměleckých předmětů, kusů nábytku a tapiserií. Ani za pět století existence zámek dosud nevydal všechna svá tajemství.

Normandie
V Normandii je malebná poklidná venkovská krajina a nechce se věřit, že tady po dlouhé roky trvaly válečné konflikty. Na zdejších plážích se v roce 1944 vylodili západní Spojenci. Dnes tyto pláže slouží pouze jako vzpomínka na velké utrpení, ale také obrovské hrdinství. Všude kolem dnes uvidíte malebné kamenné vesničky, panství a statky, které přečkaly i devastování a pustošení během 2. světové války.

Mont-Saint-Michel
Opatství Mont-Saint-Michel stojí na malém žulovém ostrově, který je bičován prudkými příboji a silným větrem. Ostrov je od pevniny vzdálený 2 km a je přístupný jen po tenké hrázi.
Celé město i s klášterem, který se nad ním vypíná, je monumentální stavba, která představuje historicky nejpamátnější místo celé Francie. Již ve středověku to bylo významné poutní místo. Dnes je památkou světového dědictví UNESCO a navštěvuje jej obrovské množství turistů z celého světa.

Korsika
Korsika je třetí největší ostrov ve Středozemním moři. Je dlouhý 180 km a široký 80 km. Ostrov je francouzskou provincií od roku 1769.Objevíme tady krásnou nedotčenou přírodu, pobřeží se skalnatými útesy, nádhernými plážemi a azurovým mořem. Kromě rušných turistických center je zde stále také dostatek odlehlých zátok a opuštěných pláží, kde lze najít klid pro chvíli odpočinku. Turisté a milovníci přírody se mohou těšit na zdejší krásné hory. Je zde značená turistická stezka, která je dlouhá 210 km a může zabrat až 15 dní chůze. Na ostrově najdeme také románské kostelíky a několik významných megalitických monumentů, jako např. válečníci ve Filitose. Hlavním městem ostrova je Ajaccio, místo, kde se narodil Napoleon. Vyrůstal v Maison Bonaparte, kde jsou nyní rodinné portréty a památeční předměty. Je zde nejmírnější korsické podnebí, jelikož je chráněno horami. Mezi další hezké přístavy patří např. Calvi, Porto a Bastia na severu ostrova.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie