Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Orléans - město Jany z Arku

Orléans založili Keltové daleko dříve než se začal psát náš letopečet a byl dobře známý i velkému Ceasarovi, který ho dobyl a vzal pod římskou správu. Dnes je ale na prvním místě spojován s Janou z Arku, mladinkou dívkou, která povstala v čele francouzských vojsk a osvobodila město z anglického obležení.

Orléans [Orlean] je historické město ve střední Francii v kraji Centre, středisko departementu Loiret. Rozkládá se na ploše něco přes 27 km² a žije v něm přibližně 115 000 obyvatel, celou aglomeraci obývá více než 250 000 lidí. Město leží na romantické řece Loiře a pro svou polohu i vybavenost je ideálním výchozím bodem k návštěvám zámků na Loiře. Orleáns je dobře dostupný jak po železnici díky vlakům TGV (nádraží „SNCF Orléans“), tak po silnici. Letiště Paris – Orly (ORY) je vzdálené 120 kilometrů severním směrem.

Život města je dlouhý a pestrý. Založili ho již Keltové jako Cenabum. V roce 52 př.n.l. zde byla zavražděna řada římských obchodníků, a tak vypuklo dobře připravené povstání Galů proti Římské říši známé jako Vercingetorixovo povstání proti Caesarovi. Římané ale Galii dobyli a tak  připojili i „Cenabum“ k provincii Gallia Lugdunensis jako Cenabum Aureliani nebo Aurelianum (na počest císaře Aureliana). Jako takové bylo jedním z obchodních středisek římské Galie a pod stejným názvem existovalo město i za dob raného křesťanství a jako součást franské říše.

Ve 4. století bylo ve městě založeno biskupství, v 9. století bylo dobyto loirskými Vikingy (Normany) a od 10. století byl Orléans v držení Kapetovců. Kultura se zde začala rozvíjet v souvislosti se založením univerzity v roce 1309 a následným rozvojem vzdělanosti. Přelom v historii Orléansu nastal během stoleté války, když se tu roku 1429 objevila Jana z Arku s početnou armádou v zádech a vymanila město z anglického obležení.

Podivuhodné životní osudy učinily z Jany z Arku jednu z nejznámějších, ale zároveň nejméně pochopených postav v dějinách Francie. „Panna Orleánská“ byla kanonizována až roku 1920, předchozí generace ji chápaly poněkud obtížněji. Dnes je jedním ze symbolů Francie – píší se o ní knihy, točí filmy a je známá po celém světě.


Autor: calips96

Jana se narodila roku 1412 ve středně bohaté rolnické rodině v lotrinském Domrémy jako jedna z pěti dětí. Ve třinácti letech začala slýchat hlasy svatých – archanděla Michaela, svaté Kateřiny a Markéty. Hlasy jí říkaly, co má dělat. Její pověst ji předešla, když se v únoru 1429 odebrala do Chinonu, kde Karel VII. oplakával blížící se ztrátu království a porážku od Angličanů. Jana bez zaváhání poznala krále mezi skupinkou dvořanů a přesvědčila ho, že je jeho posláním vyhnat Angličany ze země. Přemluvila ho, aby jí svěřil velení nad vojskem, které prolomí obležení Orléansu, a také to pak dokázala. Později Janu zajali Burgunďané, spojenci Angličanů, kteří ji nepřítelům vydali. Angličané ji pak v Rouenu odsoudili jako čarodějnici. I přes hrdinskou obranu byla odsouzena nejdřív na doživotí a pak k upálení na hranici. Rozsudek byl vykonán roku 1431, poté, co se Karlovi VII. nepodařilo osvobodit ji za výkupné. Dům, ve kterém Jana z Arku nocovala od 24. dubna do 9. května 1429, dodnes v Orléansu stojí a patří k nejnavštěvovanějším památkám ve městě.

Po skončení stoleté války Orléans žádné další dramatické změny nezažil, v 16. století ho získali Hugenoti a od roku 1594 byl součástí francouzské koruny. Nejvýznamější orléanskou památkou je gotická katedrála sv. Kříže (Cathédrale Sainte-Croix) z let 1278 – 1329. Velmi zachovalé je také historické jádro, ve kterém najdete jak už zmíněný Dům Jany z Arku (La Maison de Jeanne dArc), tak zajímavý Groslotův dům (Lhôtel Groslot) z let 1549-1555. K odpočinku v Orléansu lákají 35 hektarový park „Parc Floral de la Source" a  početné zahrady v okolí.


Autor: calips96

Město má dnes dobře prosperující průmysl, jehož kořeny sahají hluboko do minulosti. K rychlému rozvoji předurčila Orléans jeho poloha - z mnoha sídel ležících na Loiře je to právě odtud nejblíže do Paříže, a tak například  i jedna z prvních francouzských železnic (v roce 1843) spojovala právě tato dvě města. Vlaky zásobovaly Paříž potravinami z úrodného údolí Loiry.

Také kraj Centre má svou typickou krajinu a kulturu, především tu gastronomickou. Orléans je obklopený rovinatou krajinou – na jihu jsou převážně lesy a rybníky (oblast Sologne), sever je zelený s mnoha obilnými lány (La Beauce). V kraji Centre si můžete dopřát mnohé specifické a jistě nezapomenutelné kulinářské zážitky. Příznačná je zde například omáčka „beurre blanc“, která doprovází většinu rybích jídel a pak nantská kachna připravovaná s hráškem  nebo na pomerančích. Na stolech nesmí chybět ani okouni nebo úhoři vaření v bílém víně, pomazánka z vepřového nebo husího masa „rilletes“, známý „coq au vin“ neboli kohout na víně, specialita kraje Touraine, a v neposlední řadě zvěřinové speciality ze Sologne jako bažantí hrnec nebo srnčí s omáčkou z černých třešní. Něco z toho s velkou pravděpodobností pojídala i Panna Orleánská...

Autor: Lucie Kaspříková

Článek byl zobrazen 7 866 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie