Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Paříž klasická

Krví pokřtěná Marna proniká do Seiny, pařížská banlieu, périférique, Bercy, Národní knihovna … Seina si ještě ospale pohrává s chuchvalci mlhy, zelení mužíčci s košťaty přemýšlí nad probdělou nocí, kavárník ještě neví, zda už hodit stolečky ven… jen stará železná dáma pana Eiffela pyšně pohazujíc anténou vykazuje aktivitu.

„Zajeď k Panthéonu!“ Snad ani ne z obdivu k francouzským velikánům, ale ještě o chvíli protáhnout tu sladce ospalou ranní atmosféru. Hlídač parku odemyká bránu, kolem nás tiše proklouzne muž v kraťasech a triku a za ním půvabná mulatka, stařík, dva studenti - všichni běží polonazí, nevnímají okolí a my v teplých bundách prožíváme pocit provinění.

Z Lucemburských zahrad k Sorbonně, kolem římské vlčice a římských lázní do Latinské čtvrti. Kdy, za koho, proč - roky, osobnosti, události, Paříž, Řím, stopy po Češích, New York… a už hlavní viník - Seina. Věřím, že právě díky ní vznikla Paříž - podél ní se milovali, prali, báli, rodili Parisové, podle ní se kroutí pařížské ženy, jako ona nás osvěžuje francouzské víno, v jejích temných vodách vidíme snivé oči italské La Jocondy, jíž osud určil za svůj domov - Paříž.

Hovořit ve Francii o gotice? Nedá mi to a snad už po tisící vyprávím příběhy stavitelů, kocháme se opěrným systémem, vidím přízraky pod věžičkami a hrbatého Quasimoda s velkým srdcem plným bolesti. Od církve k zákonu, od Notre-Dame a Sainte Chapelle k Soudnímu dvoru, poté k Radnici a Centre Georges Pompidou. Hledáme podobnost starého s novým a přemýšlíme o kráse.

Paříž se mezitím probudila a my se necháme vlákat do jejích dalších osidel. Co tak zaběhnout na starou tržnici? Na jejím místě však nacházíme sice opět Břicho Paříže, ale už s novým nápaditým řešením. Škoda, že nám jaksi do srdce nevrůstá. Ale ten pocit si nesmíme nechat zakotvit v mozku, poodejdeme dále a mávají na nás další památky i nové stavby, které vyzařují ten správný esprit.

Hlad - příjemná restaurace s červenými markýzami, šibalské mrknutí číšníka na nejmladší z nás, a francouzský steak chutná ještě více. Teď chvíli klidu - běhat se nedá - co takhle na Seinu? Loď rozráží vodu, hladíme očima Louvre, Akademii Francoise, Bourbonský palác, Concorde…. Přistihnu se, že se mi chce spát. Postavím se a vidím zlaté plameny z newyorské Sochy svobody. Zavzpomínám a vím, že už je to více než 10 let, kdy sem přicházeli Pařížané i cizinci a pokladli celé náměstí květinami a hračkami na památku zde zahynulé Lady Diany.

Druhá lady, tentokrát železná, nad námi rozkročí nestoudně nohy a my, jedno žena či muž, zíráme do jejích útrob. Z čeho se nám to motá hlava?

No nic, další den raději za město, kde je snad svodů méně. Už i cesta je inspirativní - kamenné domy, okna s typickými francouzskými okenicemi, vysoké komíny, zahrádky. Pak předlouhatánský plot a zastavujeme před zámkem Versailles. Pýcha a pád, moudro a bláznovství, krása a ošklivost, bohatství a bída. Myslíte, že jste se hodně změnili, vy francouzští Ludvíci?

Chceme pohlazení a tak klidným krokem míříme do městečka Versailles přímo na tržnici - zážitek plný vůní, barev, chutí, i hmat a sluch si přijdou na své. Škoda, že už musíme zpátky do Paříže.

La Défense - jen se pohádejte, zda je to krásné či nikoliv! Okružní jízda Paříží napájená informačním kanálem - vlevo, vpravo, dopředu… Naštěstí vyskakujeme téměř za jízdy na Montmartru a za chvíli usedáme na schody pod Sacré Coeur. Jazz, rap, mim, herec, tanečník, zpěvák… kýveme se v rytmu a zapomínáme na bolavá záda a obroušené nohy. Malíři na Place du Tertre mají daleko k Toulouse-Lautrecovi, zato večeři by si s námi jmenovaný jistě rád dal - crepe salée a cidre - že nevíte, co to je? Tak to se nechte příjemně překvapit. Úzkými uličkami pádíme z kopce do busu a frrrr ještě obdivovat blikající Eiffelku.

Další den znovu Eiffelka - dnes Tě, dámo, zdoláme a rozhlédneme se po městě. Paříži sladká, sice nemáš naše červené střechy, ale i tak se nám moc líbíš. Vidíš Panthéon? Kde je Vítězný oblouk a kde La Défense? A co je tamhleto? Vojenská škola, Invalidovna s Napoleonem - a teď chceme každým po svém - já do Louvru, ty do d´Orsay, jak se dostanu do Marais? A co Vojenské či nové Etnografické muzeum?

Sejdeme se v šest u Starého záletníka. A co potom? Večeře, a jedeme domů. Paříž na sebe hází večerní šaty, rozsvěcí své šperky a poté, co naláká oběť, zněžní a rozevře svou žhavou náruč. A bientot, mon amour!

Poznávací zájezdy do Paříže pořádá CK Lada.

Autor: Lada Eidner

- PR článek -

CK Lada
Bulharská 54
541 01 Trutnov
499 819 018

cklada@lada-trutnov.cz
www.lada-trutnov.cz

Článek byl zobrazen 4 868 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie