Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pařížský Panthéon

V pařížské Latinské čtvrti se od roku 1790 tyčí jedinečný historický objekt Panthéon, jenž v minulosti sloužil jako kostel. Dnes je to významné pohřebiště francouzských hrdinů a také muzeum seznamující návštěvníky s historií města. Svůj název získal díky podobě s římským Pantheonem.

Tento kostel nechal na místě původní baziliky pocházející z 6. století a zasvěcené patronce města sv. Genevievě, postavit král Ludvík XV. Svatostánek zde nechal vybudovat na oslavu sv. Jenovéfy a svého uzdravení z těžké a smrtelné nemoci. Byl totiž tak šťastný, že žije, že to chtěl dát vědět celé Francii. Projekt byl svěřen do rukou francouzského architekta Jacquese-Geraina Soufflota, který stavbě vtiskl její neoklasicistní podobu.


Autor: Christine

Stavba byla zahájena v roce 1764 a dokončena roku 1790 – tedy až deset let po architektově smrti. Dohled nad projektem tehdy převzal Guillaum Rondelet. V průběhu Velké francouzské revoluce byl Panthéon přeměněn na svatyni a místo posledního odpočinku hrdinů a velikánů Francie. Bylo zazděno 42 oken, která projektoval Soufflot, byly sníženy zdi a stavba dnes působí mnohem prostším dojmem než ta původní. V podzemní kryptě jsou uloženi nejvýznamnější francouzští umělci a myslitelé, jako například Alexander Dumas, Jean Jacques Rousseau, Emile Zola, Voltaire, Victor Hugo, Pierre Curie nebo Marie Curie-Sklodowska. Pohřben je zde také samotný autor stavby – Gerain Soufflot. V následujících místnostech jsou hroby maršálů Lannese a Marceaua, L. Bradle a dalších státníků, generálů, vědců a umělců.

První významnou osobností Francie, která zde byla pohřbena, však byl oblíbený řečník Honoré Mirabeau, jehož tělo odtud bylo po revoluci odvezeno. Před hrobkou Voltaira stojí socha od Jeana-Antoina Houdona. V roce 1806 byl na příkaz Napoleona Panthéon přebudován zpět na kostel a roku 1885 se z něj navždy stala světská stavba, v níž vzniklo muzeum. V roce 1970 zde pak byly uloženy ostatky vůdce odboje ve 2. světové válce Jeana Moulina. Krypta je postavena na rozsáhlé ploše pod budovou a je rozdělena na jednotlivé chodby lemované dórskými sloupy.

Se svou délkou 110 metrů a výškou 83 metrů dnes Panthéon patří mezi největší stavby na území Paříže. Průčelí stavby podpírá 22 korintských sloupů a na reliéfu od Davida d´Angerse, který představuje Matku Zemi je vytesán čitelný nápis „Aux grandes hommes, la patrie reconnaissante“, což v překladu znamená „Velkým mužům, od jejich vděčné vlasti“. Celá stavba je ozdobena mohutnou kopulí, která je tvořena třemi vrstvami kamenných bání a svým tvarem připomíná chrám sv. Pavla v Londýně. Kopule má ocelovou konstrukci, a pokud se vyšplháte až do její špičky, naskytne se vám nádherný výhled na celou Paříž. Kopuli vážící 1000 tun podpírají čtyři mohutné sloupy. Je dílem Rondeleta a také důkazem obnoveného zájmu o vzdušnost gotické architektury.


Autor: Bernard Laguerre

Kolonáda obíhající kolem kopule má nejen dekorativní charakter, ale slouží také jako geniální opěrný systém. Na pilířích jsou vytesaná jména bojovníků z červencové revoluce roku 1830. Interiér kostela je tvořen čtyřmi loděmi uspořádanými do tvaru řeckého kříže. O výzdobu interiéru, zejména tedy jižní stěny hlavní lodi, se postaral malíř Pierre Puvis de Chavannes. Ten na svých překrásných freskách z 19. století zachytil život sv. Jenovéfy. Zajímavá je také socha politologa Denise Diderota, kterou v roce 1925 vytesal Alphons Terroir. Další sochy a fresky představují scény ze života svatého Diviše a Ludvíka, Jany z Arku, korunovaci Karla Velikého a další slavné postavy francouzských dějin.

Panthéon je veřejnosti otevřen po celý rok s výjimkou státních svátků. Pokud jej chcete navštívit, je nejlepší vystoupit ve stanici metra s názvem Luxembourg.

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 7 928 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie