Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Saint-Bertrand-de-Comminges - Francie s římskými kořeny

Nevelká středověká obec Saint-Bertrand-de-Comminges se nachází 60 km jihovýchodně od Tarbes na úpatí Pyrenejí. V minulosti byla významným římským městem a dodnes si dokázala uchovat stopy své dřívější slávy. Najdete zde pozůstatky termálních lázní, divadlo a chrám, trosky tržnice i křesťanskou baziliku.

Historie Saint-Bertrand-de-Comminges sahá až do roku 72 před Kristem. Tehdy touto krajinou projížděl římský generál Pompeius a na místě dnešní vesničky založil římskou kolonii. Vracel se zpátky do Říma po svém vojenském tažení ve Španělsku. Úkolem této kolonie bylo bránit průchodu znepřátelených vojsk do údolí Arán (Val d´Aran) a na Pyrenejský poloostrov. Kolonie dostala název Lugdunum Convenarum a v době největšího rozkvětu ji obývalo zhruba 30 tisíc lidí. V roce 408 našeho letopočtu bylo rozvíjející se městečko vydrancováno Vandaly, později jej postihla morová epidemie a dílo zkázy dokonaly ničivé nájezdy Barbarů.

Saint-Bertrand-de-Comminges

Po více než 5 století zůstal Saint-Bertrand-de-Comminges opuštěn a až do 11. století tak ležel v troskách. V roce 1083 sem přišel hrabě Bertrand de l'Isle-Jourdain, kanovník svatého Augustina v Toulouse, který byl jmenován biskupem Comminges a později byl svatořečen. Právě on se zasloužil o zmrtvýchvstání tohoto městečka - začal tím, že nechal vystavět katedrálu Ste.-Marie.

Katedrála Ste.-Marie, která je v současnosti přezdívána pyrenejským Mont-St.-Michelem, se tyčí na kopci nad vesničkou Saint-Bertrand-de-Comminges, která byla ve větší míře znovu postavena až v 15. a 16. století. Katedrála vyniká majestátní architekturou a ukrývá četné umělecké poklady. Díky tomu je jednou z nejpozoruhodnějších staveb v oblasti Pyrenejí. Tento původně románský chrám byl později doplněn gotickými přístavbami a dnes vyniká také nádhernou křížovou chodbou. Krásně zdobené hlavice rámují jedinečné výhledy na hory na druhé straně.

Saint-Bertrand-de-Comminges

Uvnitř katedrály Ste.-Marie můžete obdivovat mistrovské dřevěné rytiny z 16. století, které jsou patrné zejména na kůru a chórových lavicích. Na těchto lavicích pak středověký řezbář zobrazil galerii věřících. Věřící jsou však zpodobněni s úžasně zábavnými podrobnostmi, postavy jsou komické až satirické. S největší pravděpodobností šlo o skutečné lidi, kteří katedrálu pravidelně navštěvovali a které místní lidé dobře znali.

Samotná vesnička Saint-Bertrand-de-Comminges leží tak trochu ve stínu této monumentální katedrály. Ulice jsou lemovány zrekonstruovanými kamennými a dřevěnými domy, z nichž historie doslova sálá. Pouhých pár kilometrů od Saint-Bertrand-de-Comminges stojí další krásná stavba a to románský kostel Église de St.-Just-de-Valcabrére. Tato kouzelná stavba ukrývá mozaiku římských výtvorů objevených v troskách starého římského města. K vidění jsou například hlavice sloupů i mramorové sarkofágy.

- jap -

Článek byl zobrazen 113 413 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie