Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tours - kouzelné město na Loiře

V údolí řeky Loiry se nedaleko slavných zámků rozkládá velké prosperující město Tours, které díky svým muzeím, obchodům, restauracím a pěkně zrekonstruovaným starým budovám rozhodně stojí za návštěvu. Za vlády Ludvíka XI. bylo dokonce hlavním městem Francie. Dnes je nejkouzelnějším městem na Loiře a oplývá uhlazenou atmosférou.

Město Tours vzniklo během Stoleté války, tedy mezi lety 1337 a 1453. Tehdy se tři menší města ve snaze o sebezachování spojila dohromady v jeden celek a vytvořila tak dnešní Tours. Již v galsko-římském období bylo Tours významným městem, ve středověku se pak těšilo obrovskému bohatství. Věhlas získalo především kvůli hrobce proslulého biskupa svatého Martina, které je nyní ukryté v kryptě Nové baziliky. Město prosperovalo také během renesance, v té době totiž vynikalo svým hedvábím, šperky a zbraněmi. Poté však následovalo několik století úpadku, která byla dovršena devastací za 2. světové války. Tehdy město utrpělo ohromné ztráty a jen několik málo památek zůstalo stát na svém místě nepoškozeno. Ty však dodnes dávají tušit původní lesk a glanc, které mělo město na vrcholu své slávy v 15. a 16. století. V roce 1959 se Tours začalo opět probouzet a proběhl v něm proces obnovy. Netrvalo dlouho a z nevzhledného poničeného města se stal vzor městské výstavby.

Nejkrásnější je dnes čtvrť St.-Julien, kterou ohraničuje řeka. Je plná módních restaurací a starožitnictví. Prohlídku je nejlepší začít na rušném náměstí Place Plumereau, které je lemováno kavárnami a restaurovanými hrázděnými budovami. Nedaleko se nachází Hotel Gouin. V této okázalé renesanční budově dnes sídlí Musée de l´Hôtel de Gouin, které vystavuje umělecké a archeologické sbírky.

Po mostě Pont Wilson z roku 1978, který je věrnou kopií původního kamenného mostu z 18. století, se po Rue Nationale dostanete k bývalému opatství St.-Julien. Jeho prostory dnes slouží Muzeu vína z Touraine – Musée des Vins de Touraine. Podobně okouzlující je také Musée du Compagnonmage nacházející se hned v sousedství. Toto muzeum je věnováno historii řemeslnických cechů a obchodu. Uvidíte zde ty nejmistrnější kousky místních učení a cechů, ale také historii a vývoj řemesel.
Nedávno prošla rekonstrukcí také katedrála St.-Gatien, která je nepřehlédnutelnou dominantou města, její věže se tyčí do výšky 87 metrů a shlíží na Staré město. Byla postavena v období od 13. do 16. století a je skvělým příkladem vývoje gotického slohu. Její značně složitá fasáda v sobě kombinuje několik století architektonických stylů. Obzvláště zajímavé je její gotické plaménkové (flamboyantní) průčelí se složitou plastikou a románskými sloupy. Impozantní jsou rovněž bohatě zdobená středověká barevná vitrážová okna z 13. století a freska sv. Martina se žebrákem ze 14. století. Interiér katedrály je postaven v pozdně gotickém stylu.

V těsném sousedství katedrály stojí bývalý biskupský palác ze 17. až 18. století, jehož prostory dnes slouží pro Musée des Beaux-Arts tedy Muzeum výtvarného umění, v němž jsou vystaveny dvě části triptychu od Andrea Mantegny žijícího v letech 1431 až 1506. Jako další památky je nutné zmínit baziliku Sv. Martina s věžemi.  Z původní baziliky, která na tomto místě stávala již ve 12. století, zbyly dvě věže - Věž s Orlojem a Věž Karla Velikého. Obě dávají tušit, jak ohromné proporce původní bazilika měla. V roce 1562 byla bohužel vyplaněna Hugenoty a kompletně zbořena byla na konci Francouzské revoluce v roce 1797.

Svatý Martin, který byl prvním biskupem města, dnes odpočívá v nové bazilice sv. Martina, jež byla vystavěna na konci 19. století v neobyzantském stylu. Její interiér zdobí sedm sloupů v granitovém provedení. Hlavním architektem baziliky je Victor Lalux, k jehož slavným dílům patří ještě nádraží d'Orsay, nyní přestavěné na muzeum  Musée d'Orsay. Tours je vesměs poklidné a pohodové město, v němž ovšem narazíte také na nepřeberné množství hospůdek a barů, které lákají návštěvníky k posezení.

- jap -

Předchozí čláky z Francie:
Roussillon
L´Isle-sur-la-Sorgue
Amiens – rodiště Julese Verna
Abbaye de Sénanque
Paříž - Musée de Cluny

Článek byl zobrazen 10 031 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie