Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Francouzské puzzle - poznejte Francii křížem krážem

Francie, velká, krásná a rozmanitá země, přitahuje spousty turistů. Stojí za to poznat všechny její kraje. CK GEOPS umožňuje právě tohle díky svým zájezdům, které dohromady pokrývají celou zemi a každý projede některou oblastí křížem krážem. Vytvářejí tak Francouzské puzzle.

Vedle Paříže a zámků na Loiře, které v nabídce nikdy nemohou chybět, lze tak vybírat ze spousty dalších zájezdů po Francii, od severu k jihu:

Bretaň, dcera oceánu – zájezd, který nás zavede na keltský poloostrov s velmi rázovitou přírodou i kulturou. Už tisíce let se v krajině vřesovišť, jalovců a borových lesíků tyčí záhadné balvany, menhiry. Na mnoha místech tvoří celé dlouhé řady, nebo vytvářejí kryté chodby – dolmeny. Na zájezdě po Bretani pochopitelně nesmí chybět největší areál megalitů u městečka Carnac.

Auvergne 143 - vulkanický kráter Puy de Pariou je hluboký 96 m a má obvod 950 m
Foto: Auvergne - vulkanický kráter Puy de Pariou je hluboký 96 m a má obvod 950 m

V Bretani najdeme také další tajuplná místa. Vždyť tato zem je spojená s legendami o králi Artušovi. V Broceliadském lese prý potkal kouzelník Merlin vílu Vivianu, podlehl jejím svodům a dodnes je zde zakletý. Další čarodějnice, víla Morgana, tu zase věznila nevěrné rytíře v Údolí bez návratu.

Nicméně k Bretani patří především moře. Zátoky, skaliska, strmé útesy, divoký příboj – tak vypadá zejména západní pobřeží. O mohutný útes Pointe-du-Raz se neustále tříští vlna za vlnou. V Bretani se ostatně vyprávějí i legendy o celých potopených městech. Quimper založil prý mytický král Gradlon ze ztraceného města Ys, spolu se svatým Corentinem, jemuž je zasvěcena nádherná katedrála.

Severní pobřeží Bretaně nese název Smaragdové. I tady je krajina divoká a velice malebná. A kam oko dohlédne, všude je plno fialového vřesu i žlutých hlodašů. To jižní pobřeží je mírnější, najdeme tu i příjemné písčité pláže. Přístav Vannes má mnohem pokojnější atmosféru než Saint –Malo na severu, město korzárů, obehnané mohutnými hradbami obrácené k bouřlivému moři se silným přílivem. Všude jsme ale v Bretani, vídáme nápisy ve francouzštině i bretonštině, typické kamenné či hrázděné domky, z hospůdek zní veselé písně s harmonikou a lze si tam dát chutné palačinky na sladko či na slano, ryby a plody moře a jablečný cidr – mírně alkoholický zkvašený mošt.

Bretaň 321 - Carnac_ lze přemýšlet o minulosti památce mrtvých a kolu dějin
Foto: Bretaň - Carnac lze přemýšlet o minulosti památce mrtvých a kolu dějin

CK GEOPS klade velký důraz na cesty za uměním a i v Bretani se vydáme po stopách umělců. V městečku Pont Aven po léta působil Paul Gauguin. V jeho obrazech z té doby vídáme bretaňské venkovanky v pěkných krajkových čepcích. V nedaleké vesnici Trémalo visí dosud v prosté kapličce dřevěný krucifix, který Gauguina inspiroval k obrazu Žlutý Kristus.

Výraznější stopu ovšem v kraji zanechala tvorba místních sochařů a kameníků. Vytvořili pozoruhodná sousoší a reliéfy v kostelech, či ještě častěji před nimi. Biblické výjevy ztvárněné v kameni jsou nazývány kalvárie a přibližovaly svaté písmo negramotným venkovanům. Pleyben, Sizun, Guimiliau, Saint-Théogonnec - všude ty šedé kamenné kostelíky různých místních svatých a bohatá sousoší – pokaždé jiné. A vedle omšelých šedých zdí rozkvétají barevné hortenzie.

Francie, Atlantik, La Rochelle, pevnost
Foto: Francie, Atlantik, La Rochelle, pevnost

S cestou Bretaně bývá někdy spojována i návštěva sousedního regionu, Normandie. Tento kraj, rovněž u pobřeží La Manche, ale půvabný zase jiným způsobem, s pastvinami, jabloňovými sady a s proslulými bělostnými útesy, si ale zasluhuje samostatný zájezd. CK GEOPS nabízí zájezdy do Normandie především na jaro, kdy je tato „zahrada pobřeží La Manche“ samý květ.

Francouzské puzzle umožňuje i nahlédnout do nejsevernějších končin Francie, a to v zájezdu Pikardie, turistika v Ardenách, koupání v La Manche. Tady se ukrývá velké bohatství architektury. Překrásné katedrály v Amiens, Beauvais, Laonu. Pozoruhodná středověká a renesanční města – Arras, Cambrai, Soissons, Laon… Hrad Compiègne patřil k významným královským sídlům a v zeleném Compiègneském lese bylo v roce 1918 ve vagónu maršála Foche podepsáno příměří mezi Francií a Německem. První světová válka ostatně zuřila nejvíc právě tady a v Champagni. V údolí Sommy se táhnou hřbitovy s dlouhými řadami bílých křížů na památku padlým.

Gaskoňsko 191 - Marqueyssac
Foto: Gaskoňsko - Marqueyssac

Půvab pobřeží kolem Calais dobře vystihuje název Opálové pobřeží – vysoké šedobílé útesy často hrají duhovými odstíny. Na zájezdě je čas na koupání v La Manche.

A přes Ardeny s romantickým skalnatým údolím Meusy se dostaneme až do Belgie, kde nás na závěr čeká podzemní plavba jeskyní Remouchamps a mohutný hrad Bouillon vévody Godfroie, křižáckého hrdiny. V Luxembourgu si pak můžeme prohlédnout náhrobek krále Jana Lucemburského – v Pikardii ostatně leží i Kresčak neboli Crécy, kde padl.

To do Alsaska se jezdí především za vínem. Tento region patříval po staletí k německé říši a do dneška má poněkud německý ráz. Dá se říci, že si Alsasko z obou zemí, které ho ovlivnily, vzalo to nejlepší – je to opravdu příjemný kout země pod pohořím Vogézy, s vinohrady a neskonale malebnými městečky z pestrých hrázděných domů, ulice zdobí růžové a červené květy, na náměstí bývá pěkná renesanční kašna a na každém roku hospůdky a vinné sklepy. Hlavní město Štrasburk s katedrálou a řadou památek se dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. A alsaská vína patří skutečně k těm nejkvalitnějším. CK GEOPS pořádá do Alsaska hned několik zájezdů a na jednom – Alsasko, pohádka nejen o víně – lze zažít velké podzimní slavnosti trubačů s průvodem v Ribeauville. Protože se jedná i o festival vinařů, na náměstí tryská z kašny víno pro každého. Alsaská města se o adventu mění v pohádkovou kulisu vánočních trhů – i ty můžete navštívit s GEOPSEM.

Provence 076a - levandule
Foto: Provence - levandule

Do další vyhlášené vinařské oblasti míří zájezd Burgundsko a Champagne, víno a katedrály. Cesta za vínem i za historií – Burgundsku ovlivnili už Keltové a Římané a u oppida Bibracte svedl Caesar s Galy vítěznou bitvu. Dnes je tu velké historické muzeum. Římané zanechali památky např. v Autunu.

Nicméně Burgundsko proslavila především architektura středověká – krásné románské a gotické kostely a kláštery. Opatství Cluny představovalo jedno z nejvýznamnějších center klášterního života. Klášter bohužel vzal za své za Francouzské revoluce, i tak tu lze ale obdivovat aspoň jeho. V původní nádheře se naopak zachovala bazilika ve Vézelay s hrobkou Maří Magdalény, překrásný románsko-gotický chrám z bílého vápence s elegantní klenbou a sloupovím a skvostnou kamenickou výzdobou. Další kostely a chrámy uvidíte v Tournusu, v Autunu, kde přečkala krásně zdobená katedrála i řáděni revolucionářů, či v Dijonu, hrdém hlavním městě burgundských vévodů, kde nádhera chrámů a vévodského paláce zajímavě kontrastuje se skromnými uličkami z hrázděných domků.

A slavná burgundská vína si přiblížíme cestě po vinařské oblasti Côte d´Or. Mezi vinohrady se tu rozkládá Beaune, jedno z hlavních vinařských středisek. Lze v něm navštívit středověký špitál v elegantní budově. A potom vyrazit na víno. Ačkoliv máme s Burgundskem spojena především vína rudá, vyrábí se tu i velmi kvalitní bílá. První vinohrady založili už Římané a na dalším rozvoji vinařství se podílel císař Karel Veliký. A další císař Karel IV. dovezl burgundskou révu k nám.

Burgundsko ostatně neproslulo jenom víny, ale i bohatou a chutnou kuchyní, k níž patří zejména pokrmy z hovězího masa, ale také třeba jitrničky anebo známí dušení šneci. Celkově je to region, kde se plně uplatňuje francouzské „savoir vivre“, tedy umění vychutnat si náležitě život.

Zájezd do Burgundska nás navíc zavede i do málo známého regionu Franche-Comté. A ten za návštěvu rozhodně stojí, už pro krásu pohoří Jura s lesy, vodopády, jeskyněmi a mohutnými vyvěračkami. A kraj Champagne? Je přitažlivý nejen díky ušlechtilému šampaňskému, ale také díky nádheře gotických chrámů v Remeši, městě, kde byli korunováni francouzští králové, a Troyes, sídle bohatých hrabat z Champagne. Tam najdeme dokonce šest kostelů, jeden krásnější než druhý. Docela jinak působí skromné venkovské kamenné a hrázděné kostelíky, které jsou pro kraj typické.

Pokud vás láká více kouzlo francouzského jihu, lze doporučit například zájezd Gaskoňsko, zelené srdce Francie a kanál du Midi. Gaskoňsko je nám známo především z literatury – je to rodiště „čtvrtého“ mušketýra d´Artagnana a městečko Bergerac je spjaté s literárním hrdinou Cyranem. V kraji Périgord, jemuž vévodí důstojné starobylé město Périgueux, se nacházejí stopy po pravěkém osídlení – skalní převisy v oblasti Cromagnon a proslulá jeskyně Lascaux.

Známé je samozřejmě velkoměsto Toulouse, vystavěné z narůžovělých cihel, a rovněž městečko Albi, které dalo název sektě albigenských čili katarů. Mohutná cihlová katedrála v Albi představuje triumf katolické církve nad touto rázovitou odnoží křesťanství. Kromě toho je v městečku muzeum malíře Henriho de Toulouse-Lautrec. A spousty turistů přitahuje středověké město Carcassonne.

A vedle těchto měst navštívíte řadu malebných kamenných městeček a vísek. Opevněné „bastidy“ – Montauban, Monpazier, Larresingle či gotické Cordes, nazývané městečkem na nebi. Moissac se skvostným románským opatstvím. Zahrady Marqueyssac s keři v podivuhodných tvarech. Středověké městečko Sarlat-la-Caneda s velkými trhy. A rozhodně nebude chybět seznámení s gastronomickými zajímavostmi – v Sarlatu lze ochutnat kozí sýry, tučná husí játra nebo pochoutky s ořechy i lanýži, v Bergeracu vína, v Condomu likér armagnac, v starobylém Agenu speciality ze švestek.

Zájezd je zakončen cestou ke kanálu Canal du Midi, průplavu z doby Ludvíka XIV. s dlouhou sestavou zdymadel. Plavba po vodní cestě lemované platany může být příjemnou tečkou za putováním po krásách francouzského jihu.

Další tváře jižní Francie ukazuje zájezd do krajů Languedoc a Roussillon, který opisuje oblouk kolem Středozemního moře od pohoří Cévennes až k Pyrenejím. Díky tomuto uspořádání je na zájezdě často možné koupání. Zájezd jde opět po stopách katarů, představuje jejich město Béziers a dva mohutné katarské hrady, lze navštívit krásná středověká opatství, ochutnat zajímavá vína z Corbierès.

A do Provence a na Azurové pobřeží, Mekky turistů, míří hned několik zájezdů – od jara do podzimu. Pro turisty, kteří přece jen dávají přednost moři, lze doporučit zájezd Provence a krásy Azurového pobřeží v letecké či autobusové variantě. Umožňuje jak pohodu na riviéře, tak poznávaní krás tohoto pobřeží, měst s dlouhou historií a také míst spojených se slavnými umělci. V Antibes je muzeum Pabla Picassa, ve Vence kaple s malbami Henriho Matisse, v Cagnes Renoirovo muzeum, ve Vallauris Picassova kaple, v Nice Chagallovo a Matissovo muzeum. Na výletech se lze seznámit i s půvabnými vískami na kopcích, s přírodou v kaňonu řeky Loup i s tradiční výrobou voňavek v městečku Grasse.

Jak je vidět, Francie má skutečně mnoho podob a jistě stojí za to je poznat všechny – a k tomu vám může pomoci právě Francouzské puzzle cestovní kanceláře GEOPS.

Autor článku: Mgr. Blanka Mauleová

- PR článek -

Článek byl zobrazen 2 381 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie