Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Saint-Bertrand-de-Comminges - Francie s římskými kořeny

Nevelká středověká obec Saint-Bertrand-de-Comminges se nachází 60 km jihovýchodně od Tarbes na úpatí Pyrenejí. V minulosti byla významným římským městem a dodnes si dokázala uchovat stopy své dřívější slávy. Najdete zde pozůstatky termálních lázní, divadlo a chrám, trosky tržnice i křesťanskou baziliku.

Historie Saint-Bertrand-de-Comminges sahá až do roku 72 před Kristem. Tehdy touto krajinou projížděl římský generál Pompeius a na místě dnešní vesničky založil římskou kolonii. Vracel se zpátky do Říma po svém vojenském tažení ve Španělsku. Úkolem této kolonie bylo bránit průchodu znepřátelených vojsk do údolí Arán (Val d´Aran) a na Pyrenejský poloostrov. Kolonie dostala název Lugdunum Convenarum a v době největšího rozkvětu ji obývalo zhruba 30 tisíc lidí. V roce 408 našeho letopočtu bylo rozvíjející se městečko vydrancováno Vandaly, později jej postihla morová epidemie a dílo zkázy dokonaly ničivé nájezdy Barbarů.

Saint-Bertrand-de-Comminges

Po více než 5 století zůstal Saint-Bertrand-de-Comminges opuštěn a až do 11. století tak ležel v troskách. V roce 1083 sem přišel hrabě Bertrand de l'Isle-Jourdain, kanovník svatého Augustina v Toulouse, který byl jmenován biskupem Comminges a později byl svatořečen. Právě on se zasloužil o zmrtvýchvstání tohoto městečka - začal tím, že nechal vystavět katedrálu Ste.-Marie.

Katedrála Ste.-Marie, která je v současnosti přezdívána pyrenejským Mont-St.-Michelem, se tyčí na kopci nad vesničkou Saint-Bertrand-de-Comminges, která byla ve větší míře znovu postavena až v 15. a 16. století. Katedrála vyniká majestátní architekturou a ukrývá četné umělecké poklady. Díky tomu je jednou z nejpozoruhodnějších staveb v oblasti Pyrenejí. Tento původně románský chrám byl později doplněn gotickými přístavbami a dnes vyniká také nádhernou křížovou chodbou. Krásně zdobené hlavice rámují jedinečné výhledy na hory na druhé straně.

Saint-Bertrand-de-Comminges

Uvnitř katedrály Ste.-Marie můžete obdivovat mistrovské dřevěné rytiny z 16. století, které jsou patrné zejména na kůru a chórových lavicích. Na těchto lavicích pak středověký řezbář zobrazil galerii věřících. Věřící jsou však zpodobněni s úžasně zábavnými podrobnostmi, postavy jsou komické až satirické. S největší pravděpodobností šlo o skutečné lidi, kteří katedrálu pravidelně navštěvovali a které místní lidé dobře znali.

Samotná vesnička Saint-Bertrand-de-Comminges leží tak trochu ve stínu této monumentální katedrály. Ulice jsou lemovány zrekonstruovanými kamennými a dřevěnými domy, z nichž historie doslova sálá. Pouhých pár kilometrů od Saint-Bertrand-de-Comminges stojí další krásná stavba a to románský kostel Église de St.-Just-de-Valcabrére. Tato kouzelná stavba ukrývá mozaiku římských výtvorů objevených v troskách starého římského města. K vidění jsou například hlavice sloupů i mramorové sarkofágy.

- jap -

Článek byl zobrazen 114 507 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie