Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Severovýchodní Francie je plná krás a překvapení

Champagne to nejsou jen proslulá honosná vinařství chlubící se slavným šumivým vínem, to je i velmi malebný region ve východní Francii plný historie a zajímavé architektury.

Region Champagne se může pochlubit nejen slavnou obrovskou korunovační katedrálou v Remeši, která se stala vzorem pro další gotické chrámy nejen ve Francii a vznikl tu i tzv. champaňský styl. Vesničky a malá městečka tu jsou plná hrazděných domů a zdobných kostelíků a jen tady se dají obdivovat i hrázděné kostelíky. Pro milovníky přírody jde o lehce zvlněnou krajinu, kterou občas vystřídají malá jezera a lesíky. Obdivovat se dají i krásné parky a hlavně slavné rosarium v Provins s 300 druhy růží.

Champagne byl vždy velmi bohatý region a ne náhodou měla Champagne i velkou přízeň francouzských králů a královen. Koho zajímá umění a středověká architektura, ten tu najde poklady v podobě románských i raně gotický kostelů jako je např. Basilika St. Remy nebo témeř zapomenutý raně gotický kostel v malé vesničce St. Loup de Naud nebo poutní kostel Notre Dame de l´Epine kousek od Chalons en Champagne. A slavná města Remeš, Troyes a Chalons en Champagne jsou doslova plná zajímavých kostelů a klášterů. Např. málo navštěvovaný kostel Sv. Jakuba v Remeši se chlubí krásnými vitrážemi od Šímy a Basilika St. Remy je také dost často neprávem opomíjená.

Troyes_ bazilka Saint Urban,_plaménková gotika_ fasáda dokončena v 19.stol.
Foto: Troyes, bazilka Saint Urban, plaménková gotika - fasáda dokončena v 19. století

Ale nejsou tu jen kostely, ale i středověká města, která si dosud zachovala své středověké kouzlo jako městečko Provins. Mohutné středověké opevnění s mohutnými věžemi a bránami, které trůní na malém kopci ještě několikrát do roka ožije středověkými kostými a průvody během středověkých festivalů. Středověký kostým se tu dá i velmi snadno zakoupit a nebo se jen trochu zasnít a přenést se o několik století zpátky za zvuku středověké hudby a zvuku středověkých rytířských turnajů. Nebo se projít do podhradí a obdivovat místní velká rosarium, které připomíná místního rytíře, který přivezl první damašskou růži z křížové výpravy do Svaté země své dámě... Z růží se tu vyrábí nejen parfémy, ale různé pochutiny a dobroty a samozřejmě se tu prodávají i růže.

Champagne - Provins_ slavnost Medievales_ účastníci si to opravdu užívají (foto D.Vavroušková)
Foto: Champagne - Provins, slavnost Medievales, účastníci si to opravdu užívají (foto D.Vavroušková)

Region Champagne má i skvělou tradiční gastronomii a vína. Oko snad každého gurmána pookřeje při pohledu na místní tržnice plné sýrů, klobás a dalších lahůdek hlavně v tržnici v Troyes nebo Remeši. Ze Champagne pochází krémový sýry Brie a Chaource či Langres a la Coupe, kulatý sýr s malým dolíčkem uprostřed, kam se lije šampaňské. A samozřejmě i místní uzeniny a slavná Ardenská šunka a sladkovodní ryby jako třeba pstruh po ardensku.

Champagne - Troyes, typické francouzské menu
Foto: Champagne - Troyes, typické francouzské menu

Nejde snad z prohlídky vynechat návštěvu městečka Epernay a prohlídku některého ze „ champagnských domů“ jak se tu říká výrobcům pravého Champagnského. Epernay je tak trochu jiné městečko, sem se nejezdí za kostely ani atmosférou historického centra, ne že by městečko Epernay nebylo hezké, to ne chlubí se zelenými parky, honosnými vilami někdy i se zlacenými ozdobnými bránami, kde mají svá zastoupení všichni výrobci Champagnského a lákají na prohlídky dlouhých sklepů, kde zrají tato slavná vína a samozřejmě i na ochutnávku s možností nákupu.

vinice v okolí Epernay
Foto: vinice v okolí Epernay

Na hranicích Champagne je i krásný a slavný zámek Chateau de Vaux–le-Vicomte, který byl předlohou pro slavný zámek Versailles Ludvíka XIV. Zámek Chateau de Vaux–le-Vicomte je nejen plný uměleckých předmětů a obklopený krásným parkem, ale i vlastní jedinečnou sbírku kočárů. Ne náhodou tento zámek využívali mockrát i filmaři. 

Z Champagne je to už jen kousek do Burgundska kam se jezdí za slavnými burgundskými víny a gastronomií ale i proslulými kláštery jako Cluny a Vezelay a třeba i trochu opomíjeným Tournusem. Ale Burgundsko nabízí mnohem víc třeba i lehkou turistiu v krásné přírodě např. v přírodním parku Morvan nebo zbytky galského opida či antické památky v Autun.

Návštěvu Champagne jde také spojit s prohlídkou sousedního regionu Pikardie. Pikardie se chlubí jak obrovskými katedrálami a místy slavných bitev, ale i plážemi a mondenními přímořskými letovisky u Kanálu La Manche a i svéráznou místní gastronomií včetně čerstvých mořských ryb a plodů moře. A třeba i přírodní oblastí Ardeny, která zasahuje až do sousední Belgie.

Všechna tato místa můžete navštívit a i mnohem víc, pokud si vyberete zájezd CK GEOPS.

Autor článku Ing. Alena Frčková průvodce CK GEOPS.
- PR článek -

Článek byl zobrazen 3 326 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie