Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cassis - romantika francouzské Provence

Pokud toužíte navštívit jedno z nejromantičtějších míst ve francouzské Provence, zavítejte do vesničky Cassis, která se schovává ve skalnaté zátoce asi 20 km jihovýchodně od Marseille. Najdete zde domky v pastelových barvách, které jsou roztroušeny po příkrých skalnatých svazích a táhnou se až k malému přístavu.

Úžasné malé skalnaté zátoky tvořené bílými útesy, v nichž se vesnička nachází, se nazývají calanques a jsou opravdovou perlou zdejší přírody. Místní přístav byl v minulosti centrem lovců korálů a s oblibou do Cassis jezdili fauvisté. Častým hostem byl například francouzský malíř Raoul Dufy, který se na fauvismu aktivně podílel už od roku 1905, nebo umělec Henri Matisse proslulý svou prací s barvou a brilantním kreslířským uměním. 

K prvním obyvatelům území dnešního Cassis patřili v 5. století před Kristem Ligurové, kteří zde vybudovali opevněné hradiště. Tito lidé se živili především rybolovem a zemědělstvím. Další archeologické vykopávky nasvědčují tomu, že oblast později obývali Řekové a následně i Římané. V dobách Římské říše bylo Cassis významnou zastávkou na námořních cestách, které podnikal císař Antonius Pius. Panoval zde čilý obchodní ruch mezi severní Afrikou a Středním východem.

Časté invaze Barbarů donutily obyvatele Cassis vystavět opevněný tábor, který se stal ve 13. století majetkem panství Baux-de-Provence. V 15. století bylo městečko postoupeno hrabatům z Provence, následně připadlo do rukou biskupství v Marseille, kde zůstalo až do Velké francouzské revoluce. V 18. století se začalo Cassis rozšiřovat za hradby opevněného přístavu a po roce 1814 se zde začala rozvíjet různá průmyslová odvětví. Významné bylo především oděvnictví, výroba olivového oleje, vinařství a těžba místního kamene zvaného „Stone of Cassis“. Tento kámen je zdivem mnoha středomořských přístavů, vidět ho můžete například v Marseille, v Pireu, Alžíru nebo Alexandrii. Vyroben z něj byl dokonce i podstavec Sochy Svobody v New Yorku.

Dnes je Cassis elegantním a moderním městečkem, v němž žije okolo 8 tisíc obyvatel. Přestože jde s dobou, neztratilo nic ze své původní kouzelné atmosféry. Prohlédnout si zde můžete spousty butiků a dobře se najíst v některém z mnoha přístavních restaurantů. Kdo má zájem, může se opalovat na krásných plážích, nebo se věnovat vodním sportům. Celkem se zde nachází pět pláží, z nichž největší je Plage de la Grand Mer rozkládající se za vlnolamy. Tato pláž je promenádou Promenade des Lombards propojena se zátokou Lourton. Promenáda vede kolem hradu ze 13. století. U západního konce přístavu se rozkládá další pěkná pláž Plage du Bestouan. 

Při návštěvě Cassisu si nezapomeňte prohlédnout zdejší nádherné útesy, ať už z pevniny nebo od moře. Stará říční koryta zařezaná do vápencových útesů zde vytvořila modravé zátoky. Krajina byla dotvářená erozí řek, dešťů, větrů i moře. Oblast „calanques“ se táhne v délce 20 kilometrů a úsek těchto jedinečných přírodních útvarů je od roku 1973 chráněn jako přírodní památka. Útesy nejenže jsou na pohled velmi atraktivní, ukrývají navíc i neuvěřitelné bohatství fauny a flóry. Z celkem 900 druhů rostlin, které zde můžete najít, je jich 50 považováno za vzácné. Oblasti calanques jsou od července do poloviny září vždy uzavřeny kvůli nebezpečí výskytu požárů v lesích. Při rychlosti větru nad 129 km/h je celý masív nebezpečný. 

K útesům Port-Miou  se snadno dostanete pěšky z Cassisu, ale k Sormiou a Morgiou je třeba dojet autem. Kdo by měl zájem se vydat na krátkou procházku, může si projít značenou stezku Route des Calanques, která začíná na západní pláži a končí u En-Vau, což je nejvzdálenější calanque. Příkré stěny En-Vau jsou velmi oblíbené mezi horolezci. Do většiny malých zátok je však možné se dostat pouze po vodě. V turistické kanceláři v Cassis si můžete zakoupit lodní lístek a vydat se na některou z plaveb. V nabídce jsou většinou výlety do tří, sedmi nebo třinácti zátok, ale úplně stačí vidět pouhé tři – i tak projížďka zabere 45 minut. 

- jap - 

Předchozí čláky z Francie:
Bayonne - na jihu Francie 
Mougins – oblíbené středisko Francouzské riviéry 
Quimper - centrum bretaňské kultury 
Historické město Autun založil císař August 
Le Puy-en-Velay – "vztyčeno v údolí" 

Článek byl zobrazen 7 844 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie