Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Biot – výletní místo na jihu Francie

Svými sklárnami a také krásným zachovalým centrem z 16. století se proslavilo jihofrancouzské městečko Biot. Je oblíbeným výletním místem dovolenkářů užívajících si nádherných pláží Azurového pobřeží. Ti alespoň na jeden den vymění přeplněné pláže, palmy, mořský vánek a azurové moře za poznání historie a francouzských tradic.

Ještě před rokem 1950 byl Biot nepříliš známou hrnčířskou vesnicí, v níž se usadil malíř Fernand Léger (1881 – 1955). Ještě před svou smrtí si jižně od vesnice zakoupil pozemek, na němž si chtěl vybudovat ateliér a vytvářet keramické sochy. Už to ale bohužel nestihnul a tak jeho manželka Nadia založila na tomto místě Musée National Fernand Léger, které je památkou na malířův život a dílo. Muzeum vystavuje většinu umělcových děl, od impresionistických prvotin až po velká a odvážná plátna z 20. a 30. let minulého století, která byla namalována ve stylu machine art. Celkem je v tomto biotském muzeu dnes k vidění 348 originálních Légerových prací, včetně mozaik, soch, olejomaleb a skic.

Až v roce 1956 se do městečka dostalo sklářství, které jej následně velmi proslavilo. Jako první byla pod starým městem postavena sklárna Verrerie de Biot. Tuto továrnu otevřel společně s jedním foukačem a jedním sklářským dělníkem francouzský hrnčíř a inženýr Eloi Monod. Jeho cílem bylo vzkřísit staré umění foukání skla v oblasti Provence a to se mu opravdu podařilo. Dnes má tato sklárna na 70 stálých zaměstnanců a zabývá se především výrobou skleněných předmětů z barevného skla, které je doplněno malými bublinkami. Těmto skleněným výrobkům se zde říká „verre à bulles“ a jsou v Biotu velmi populární.

Během návštěvy některé z místních skláren stojí za pozornost muži oblečení jen v krátkých kalhotách, jak vyfukují horké skleněné koule do těch nejúžasnějších tvarů. V místních obchodech si pak každý může zakoupit finální výrobek. Kdo by měl zájem, může se vydat do sklárny na placenou prohlídku s průvodcem a seznámit se s historií i současností biotského sklářství. V oblasti se kromě Verrerie de Biot nachází ještě několik menších skláren. 

Turisticky velmi přitažlivá je také středověká čtvrť rozkládající se na kopci. Hlavní městskou „tepnou“ je ulice rue St.-Sébastien, která je lemována řadou obchůdků plných, jak jinak, než sklářských výrobků. Milovníci historie by si neměli nechat ujít prohlídku Musée d´Histoire et de Céramique Biotoises, v němž jsou vystaveny dávné kostýmy a nejrůznější domácí keramické nádobí, kterým se město v minulosti proslavilo. Ulice rue St.-Sébastien ústí na náměstí Place des Arcades, které je, jak je z názvu zřejmé, obklopeno lodžiemi. Autory těchto lodžií jsou Italové, kteří se v Biotu usadili po morové epidemii nazývané Černá smrt. Dominantou náměstí je však kostel, jehož interiér zdobí krásné oltářní obrazy od Louise Bréi a Giovanniho Canavesia.

- jap -

Předchozí čláky z Francie:
Bordeaux - vznešený domov nejznámějšího červeného vína 
Saint–Malo - nedobytná pevnost a cíl turistů   
Údolí zámků, vína a požitků 
La Montagnette – krajina vonící tymiánem 
Moustiers-Ste-Marie - vesnice mezi horami 

Článek byl zobrazen 6 514 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie