Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pau – město, kde Francouzi propadli rugby

V jihozápadní Francii se rozkládá elegantní a uvolněné město Pau, které je vstupní branou do Pyrenejí. Naskýtá se z něj nádherná panoramatická vyhlídka na nejméně 83 třpytivých pyrenejských vrcholů. Pau však není vyhledáváno pouze milovníky pěší turistiky, toto historické královské město nabízí také řadu zajímavých památek i příjemné promenády.

Pau (čti Po) bylo v minulosti hlavním městem starobylé provincie Béarn, dnes je prefekturou departamentu Pyrénées – Atlantiques. Odjakživa stávalo na důležité stezce, po níž každé jaro hnali pastevci svá stáda do hor a na podzim zase zpět. Roku 1512 se Pau stalo centrem francouzské části Navarrského království. Narodil se zde také Jindřich IV. Navarrský, který vládl Francii v letech 1589 až 1610 a byl prvním z rodu Bourbonů na francouzském trůnu. Zámek, v němž se král Jindřich IV. narodil a vyrůstal, je dnes nejvýznamnější památkou Pau. 

zámek Pau
Foto: zámek Pau

Pau za svou současnou eleganci vděčí především Britů, město se totiž v 19. století stalo oblíbeným letoviskem anglické smetánky. Původními britskými obyvateli v Pau však byli vysloužilí důstojníci Wellingtonovy armády, kteří se zde po válce na Pyrenejském poloostrově probíhající v letech 1807 – 1814 rozhodli zůstat. Teprve později je následovali jejich krajané, které sem přilákal zdravý vzduch. Angličané sem přivezli i své zvyky a tradice. 

Vybudovali nejen honosné secesní vily, elegantní paláce a anglické parky, ale v roce 1860 založili také první osmnáctijamkové golfové hřiště na tomto kontinentu. V roce 1902 pak v Pau vznikl první francouzský ragbyový klub, z něhož se tato dnes velmi populární hra šířila dále na jih Francie. Kromě golfu a ragby se Britové zasloužili rovněž o rozvoj dalších nyní velmi populárních sportů, jako je kriket, pólo, kroket a rozšířili zájem o hony na lišky. Později do Pau přijížděli četní významní francouzští umělci a spisovatelé, jako Victor Hugo, Stendhal či romantický básník, spisovatel a politik Alphonse de Lamartine. 

zámek Pau
Foto: zámek Pau

Pau je dnes město plné šarmu a okouzlující architektury, které na každého návštěvníka působí velmi příjemně a uvolněně. Na západním konci promenády Boulevard des Pyrénées se nad řekou Gave de Pau tyčí původně lovecký zámeček Château de Pau postavený hrabaty z Foix. K němu byla ve 14. století Gastonem Fébusem, obávaným obráncem hrabství Foix, přistavěna hradní věž z červených cihel. V 16. století byl zámek proměněn na renesanční palác s nádherně zdobenými vchody, okny a klenutými chodbami. O tuto proměnu se zasloužila Margareta z Angoulême, babička Jindřicha Navarrského, který v roce 1589 usedl na francouzský trůn jako Jindřich IV. Během prohlídky zámku můžete obdivovat nádherné gobelínové tapisérie v reprezentačních místnostech, prohlédnout si velkolepé apartmány císařovny Eugénie z druhého císařství, nebo navštívit kuchyni z 16. století. Za místní zajímavost je považován obrovský želví krunýř, který údajně sloužil jako Jindřichova kolébka. 

Severovýchodně od zámku se nachází Musée des Beaux-Arts, tedy Muzeum výtvarných umění, které vystavuje působivá díla od El Greca, Rubense a Degase. Část muzejních prostor je vyhrazena méně známým pyrenejským malířům. Největší obdiv vyvolává rozměrný portrét Jindřicha IV. umístěný naproti schodišti. Zajímavá je rovněž dlouhá freska zobrazující korunovaci Jindřicha IV. v roce 1589.

Dalšími významnými památkami v Pau jsou palác Beaumont z konce 19. století, kostel sv. Martina postavený v neogotickém stylu, kostel Notre-Dame a kostel sv. Jakuba. Rozhodně stojí za to navštívit vinice Jurançon, rozkládající se naproti přes řeku Gave de Pau. Produkuje se zde víno zvané Béarnais, protože hrozny Gros a Petit Manseng a Courbu, z nichž se vyrábí, nerostou nikde jinde. Pokud chcete poznat tyto vinice, vydejte se na vinnou stezku, která vás jimi provede. Pau se může pochlubit také tím, že je po Paříži a Bordeaux třetím městem, které hostí slavný cyklistický závod Tour de France. Jinak město těží hlavně ze své jedinečné polohy v blízkosti hor, většina návštěvníků po prohlídce města, v němž dnes žije okolo 70 tisíc obyvatel, vyráží na turistické chodníky a do horských středisek v Pyrenejích.

- jap -

Další články z Francie: 
Francie - poznávání regionů 
Za nejkrásnějším divadlem do Orange 
Rouen – město, kde byla upálena Johanka z Arku 
Languedoc a Roussillon - kraj katarských hradů a vína 
Cagnes-sur-Mer - klenot Azurového pobřeží

 

Článek byl zobrazen 5 520 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie