Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rouen – město, kde byla upálena Johanka z Arku

Starobylé město Rouen má bohatou a slavnou historii, bylo založeno jako římská osada a má mnoho významných památek. Roku 1431 zde byla upálena Johanka z Arku.

Starobylé město Rouen ležící v severofrancouzské Normandii bylo založeno jako římská osada, ale v dnešní době je obrovským průmyslovým centrem s významným přístavem. Přesto je jeho staré město rozkládající se severně od řeky Seiny vzhledem k velkému množství památek oblíbeným turistickým cílem a dostane vás svou unikátní atmosférou.

Rouen - Francie

Rouen vystavěný na řece Seině je hlavním městem Normandského vévodství a často se mu přezdívá Hamburg Západu. Toto okouzlující město se pyšní krásně zrekonstruovaným starým jádrem a procházka jeho klikatými úzkými uličkami je jedinečným zážitkem. Kochat se přitom můžete množstvím působivých kostelů, hrázděnými domy, muzei a zvonicemi. Rouen má mnoho historických památek, je tedy významným historickým centrem kraje, ale zároveň také velice dynamickým univerzitním městem. Jeho historie je mimo jiné spjata s Johankou z Arku – ta byla právě na zdejším Starotržním náměstí v roce 1431 upálena. 

Rodné město Gustava Flauberta se pyšní řadou zajímavých a ceněných staveb. Tou nejvýraznější památkou je bezpochyby katedrála Notre-Dame, jejíž velkolepé gotické západní průčelí doslova učarovalo impresionistickému malíři Claudu Monetovi. Ten si stavbu vybral pro svůj cyklus maleb, kdy zachycoval katedrálu vždy ze stejného místa, ale v jinou denní i roční dobu. Snažil se totiž přenést na plátno změny světla a barev. Tato impresionistická studie světla proslavila město Rouen po celém světě. Základy katedrály byly položeny již ve 12. století a postupem času vyrostla do obrovské výše. Okouzluje svou gotickou klenbou a dvěma nestejně velkými věžemi propojenými průčelím. Hlavní vchod zdobí řada soch a vyklenutý štít, interiér zase vysoké sloupoví, barevné vitráže a najdete v něm i starověké hrobky, včetně hrobky prvního normandského vévody Rolla. 

Rouen - Francie

Nedaleko katedrály se nachází dva nádherné kostely – Église de Saint-Ouen a Église de Saint Maclou, které jsou mistrovskou ukázkou vrcholné gotiky. První jmenovaný, kostel sv. Ouena je pozůstatkem benediktinského opatství vybudovaného v 8. století. Kromě kostela samotného se podařilo dochovat také dormitář mnichů a klášterní galerii. Druhý kostel, římskokatolický kostel sv. Machuta je zasvěcen bretaňskému světci Machutovi, který byl biskupem ze Saint-Malo. Kostel byl vystavěn v letech 1437 až 1521 na místě původního kostelíku z 13. století. Během druhé světové války v roce 1944 byl kostel společně s mnoha dalšími stavbami ve městě poškozen bombardováním, ale podařilo se mu navrátit jeho původní krásu. Stavba v bazilikálním stylu má čtyři kaple a osmiboký chór.

Pěší zónou Rue du Gros-Horloge, jež je lemována hrázděnými budovami a elegantními obchody se dostanete do samotného středu starobylého města. V ulici Gros Horloge můžete ve spojnici dvou domů vidět velký pozlacený orloj, který vyzvání podle zařízení z 16. století. Ukazuje dny, zobrazuje řeckořímské božstvo a koule na vrcholku špičky opisuje dráhu měsíce. Orloj prošel v roce 2005 rozsáhlou renovací.

Na západním konci pěší zóny se nachází neblaze proslavené náměstí Place du Vieux-Marché, kde byla na hranici v roce 1431 upálena Johanka z Arku. Na místě hranice byl na její počest postaven novodobý kostel. V Muzeu Johanky z Arku (Musée Jeanne d´Arc) se dozvíte spoustu zajímavých informací nejen o Johance, ale také o době, ve které žila. K vidění je zde dokonce i skica z roku 1429, která je jedním z mála Johančiných portrétů. 

Rouen - Francie

Cestou zpět ke katedrále Notre-Dame můžete obdivovat ušlechtilý a extravagantní Palais de Justice z 16. století, který je skvělou ukázkou flamboyantní architektury. Západně od náměstí Place du Vieux-Marché stojí bývalá rouenská nemocnice Hôtel-Dieu, v níž se roku 1821 narodil francouzský spisovatel, představitel naturalismu, Gustave Flaubert. V současnosti v budově sídlí Musée Flaubert et Histoire de la Médecine věnované jeho životu, dílu a dějinám lékařství. Dalším zajímavým muzeem je Musée des Beaux-Arts nacházející se na severní straně náměstí Square Verdrel. V něm je umístěna prvotřídní sbírka evropského malířství a mezi díly najdete i jeden z Monetových cyklů zobrazujících katedrálu v Rouen. 

- jap -

Dalčí články z Francie:  
Languedoc a Roussillon - kraj katarských hradů a vína  
Cagnes-sur-Mer - klenot Azurového pobřeží  
Val d Isére a Tignes – francouzská království lyžování  
Bayeux - tapiserii z Bayeux a impozantní katedrála  
Abbaye de Fontenay - nejstarší dochovaný cisterciácký klášter ve Francii

Článek byl zobrazen 9 516 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie