Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Auxerre v Burgundsku ukrývá nádherné historické centrum

V oblasti střední Francie se na březích řeky Yonne rozkládá malé ospalé městečko Auxerre, které již z dáli vítá návštěvníky věžemi kostelů, jež ho proslavily. Auxerre je rovněž ideálním výchozím místem pro plavby po burgundských kanálech, nebo pro návštěvu nedaleké vesnice Chablis, která proslula svými vinicemi.

Auxerre leží ve francouzském regionu Burgundsko, přibližně 160 kilometrů jihovýchodně od Paříže. V dávných dobách se na místě dnešního města nacházela galská osada Autricum, která se později rozrostla v římské město nazývané Autessiodurum. Město zdobila spousta významných staveb, mezi nimiž vynikal především Apollonův chrám, nebo amfiteátr. Z těchto budov se nepodařilo dochovat téměř nic. V roce 275 bylo město vypleněno západogermánskými kmeny Alemanů a Franků. Po roce 320 došlo ke vzniku biskupství.

Ve 4. století bylo na zeleném pahorku nad řekou Yonne vybudováno nové město Auxerre, které bylo z důvodu ochrany před nepřáteli obehnáno hradbou s pěti věžemi. Z nich se podařilo dochovat pouze základy. Až do své smrti v roce 448 působil ve městě biskup Germain z Auxerre, který byl následně prohlášen za svatého a uctíván jako St. Germain. Nad jeho hrobkou byl v 6. století vystavěn kostel a o dvě století později zde vznikl významný benediktinský klášter. V roce 1170 byly okolo města vybudovány nové hradby a také byla vystavěna řada klášterů. Rok 1370 byl v dějinách města velmi důležitý, protože Auxerre tehdy připadlo Francii. 

katedrála
Foto: katedrála

Největšího rozkvětu se město dočkalo v 16. století, tehdy v něm bylo vystavěna spousta bohatých měšťanských domů. Veškeré bohatství však vzalo za své ke konci století, kdy se Auxerre zmítalo v náboženských válkách. Velká francouzská revoluce probíhající v letech 1789 – 1799 se na vzhledu města nijak vážněji nepodepsala a proběhla v něm bez velkého násilí. Mírně poškozeno pak bylo ve válkách v letech 1870 a 1940.

Město, v němž dnes žije okolo 40 tisíc obyvatel, ukrývá nádherné historické centrum a spoustu významných památek, které lákají k prohlídce. Nejvýraznější dominantou Auxerre je katedrála St.-Étienne, která vznikla v roce 1215, kdy biskup Guillaume de Seignelay nechal stávající románskou katedrálu přestavět v gotickém slohu. Ve století patnáctém přibyla k této stavbě její hlavní část, ale celkově byla auxerrská katedrála dostavěna až roku 1560. Katedrála působí velmi vzdušně a lehce, její sloupy a žebrová klenba byly rafinovaně uspořádány tak, aby to vypadalo, že na nich neleží žádná tíha. 

Barevná vitrážová okna pochází z přelomu 15. a 16. století. Katedrála ukrývá bohatou sochařskou a malířskou výzdobu. V apsidě jsou k vidění krásné fresky, na nichž je zobrazen Kristus na koni obklopený anděly. Tyto fresky jsou dnes jen nepatrným pozůstatkem původní výzdoby, která v dávných dobách pokrývala celý interiér katedrály St.-Étienne. Naopak velmi mohutně v porovnání s architekturou katedrály vypadá zdejší románská krypta s valenou klenbou a masivními pilíři. V této 37 metrů dlouhé kryptě z roku 1023 jsou k vidění románské nástěnné malby pocházející z 12. až 13. století.

Ulicí Rue Cauchois se dostanete k bývalému opatství Abbatiale de St.-Germain, které bylo založeno okolo roku 800 a v němž se nacházela slavná auxerrská škola. Pod novogotickým chrámem ze 13. století je ukrytá klenutá krypta, v níž jsou uloženy starověké kamenné sarkofágy. Jde o pozůstatky dávno zapomenutých biskupů, ale leží zde také hrobka biskupa Germaina z Auxerre, později St.-Germaina. Kamenné stěny chrámu jsou zdobeny freskami z 9. století, které patří mezi nejstarší církevní nástěnné malby Francie. 

Auxerre

V historickém centru Auxerre byste si neměli nechat ujít ani prohlídku slavné městské brány Tour de l´Horloge pocházející ze 17. století. Je totiž ozdobena ciferníkem z 15. století, na němž jsou jak sluneční, tak i měsíční hodiny. Další zajímavou památkou je kostel sv. Eusebia založený v 7. století a ve 13. století přestavěný. Zdobí jej štíhlá věž a gotický chór. Město Auxerre je kromě historických památek také plné zeleně, rozkládá se v něm spousta zahrad a parků.

Necelých 20 kilometrů od Auxerre se nachází starobylá kamenná vesnička Chablis, v níž se rozkládají nejsevernější burgundské vinice osázené hrozny Chardonnay. Vesnička se proslavila výrobou voňavého, suchého, bílého vína světlé barvy, které dostalo jméno jak jinak, než Chablis. Právě pěstování vinné révy a produkce vína je hlavním způsobem obživy místních obyvatel. Nachází se zde také výborné restaurace, hotely a zavítat můžete i do tzv. domaines, tedy na statky, u kterých nechybí vinné sklípky s možností degustace. 

- jap -

Další články z Francie 
Bretaň – země krále Artuše 
Nice – vychutnejte si atmosféru Provence 
Champs-Élysées – tady si byt nepronajmete 
Pojednání o cestě na poloostrov Giens a zpět 
Avignon – Vatikán Francie

Článek byl zobrazen 10 035 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie