Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Abbaye de Sénanque - klášter mezi levandulemi

Klášter Abbaye de Sénanque založený roku 1148 patří mezi tři velké cisterciácké kláštery ve francouzském regionu Provence. Nachází se asi tři kilometry od překrásné středověké vesničky Gordes, v údolí Senancole mezi nekonečnými levandulovými poli. Jméno kláštera je odvozeno od latinského "sine aqua" - bez vody, protože zdejší řeka dávala málo vody.

Klášter Abbaye de Sénanque byl založen pod patronací Alfanta, biskupa z Cavaillonu a Ramona Berenguera II., hraběte provensálského a barcelonského. S výstavbou kláštera bylo započato již v roce 1148, ale trvalo celých sto let, než byl celý komplex prostých klášterních budov dostavěn. Největší rozkvět zdejší komunity tak připadá na 13. a 14. století. Tehdy sem byl totiž přistavěn mlýn, bylo založeno hned sedm farem a zakoupeny pozemky po celé Provenci. Během krvavých náboženských válek v 16. století byl klášter značně poničen a během francouzské revoluce byly všechny jeho budovy rozprodány.

Klášter Abbaye de Sénanque, Provence, Francie

Po revoluci v roce 1791 byl klášter Abbaye de Sénanque prodán státu a jeho význam tak začal upadat. Nová komunita se do něj vrátila v roce 1854, ale v roce 1953 byla na základě nového zákona o náboženských kongregacích znovu vyhnána. Poslední mniši odtud nakonec odešli až v roce 1969.

Klášter Abbaye de Sénanque, Provence, Francie

Malá komunita mnichů přišla do kláštera opětovně až v roce 1988 a zůstala dodnes. Tito lidé se živí pěstováním levandule a výrobou medu. Provoz kláštera je realizován ze vstupného a taky výtěžkem z prodeje přírodních produktů.

Klášter Abbaye de Sénanque, Provence, Francie

Prohlídka Abbaye de Sénanque je možná pouze s průvodcem a v pevně stanovenou dobu. Výklad je ve francouzštině, ale k dispozici je také tištěný průvodce v angličtině. Během prohlídky navštívíte pět klášterních budov z 12. století – klášterní kostel, křížovou chodbu, dormitář, kapitulu a tzv. ohřívárnu. Interiéry působí velmi monumentálně, mezi kamennými zdmi vládne jen ticho a chlad.

Klášter Abbaye de Sénanque, Provence, Francie

Během hlavní letní sezóny zaplavují klášter davy turistů, pokud je to jen trochu možné, tak se návštěvě v červnu a červenci raději vyhněte. Toto období je z hlediska návštěv oblíbené také proto, že v okolí kvetou levandulová pole. V areálu kláštera Abbaye de Sénanque se pravidelně každý rok konají četná kulturní představení, koncerty, semináře a výstavy.

Oficiální stránky kláštera - senanque.fr

- jap -

Předchozí čláky z Francie:
Paříž - Musée de Cluny
Chateau de Fontainebleau
Colmar - kde se vínu daří
Amboise
Tignes – lyžování na svazích ledovce

Článek byl zobrazen 5 345 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie