Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Abbaye de Sénanque

Klášter Abbaye de Sénanque založený roku 1148 patří mezi tři velké cisterciácké kláštery ve francouzském regionu Provence. Nachází se asi tři kilometry od překrásné středověké vesničky Gordes, v údolí Senancole mezi nekonečnými levandulovými poli. Jméno kláštera je odvozeno od latinského "sine aqua" - bez vody, protože zdejší řeka dávala málo vody.

Klášter byl založen pod patronací Alfanta, biskupa z Cavaillonu a Ramona Berenguera II., hraběte provensálského a barcelonského. S výstavbou kláštera bylo započato již v roce 1148, ale trvalo celých sto let, než byl celý komplex prostých klášterních budov dostavěn. Největší rozkvět zdejší komunity tak připadá na 13. a 14. století. Tehdy sem byl totiž přistavěn mlýn, bylo založeno hned sedm farem a zakoupeny pozemky po celé Provenci. Během krvavých náboženských válek v 16. století byl klášter značně poničen a během francouzské revoluce byly všechny jeho budovy rozprodány.


Autor: Andrea Schaffer

Po revoluci v roce 1791 byl prodán státu a jeho význam tak začal upadat. Nová komunita se do něj vrátila v roce 1854, ale v roce 1953 byla na základě nového zákona o náboženských kongregacích znovu vyhnána. Poslední mniši odtud nakonec odešli až v roce 1969. Malá komunita mnichů přišla do kláštera opětovně až v roce 1988 a zůstala dodnes. Tito lidé se živí pěstováním levandule a výrobou medu. Provoz kláštera je realizován ze vstupného a taky výtěžkem z prodeje přírodních produktů.

Prohlídka je možná pouze s průvodcem a v pevně stanovenou dobu. Výklad je ve francouzštině, ale k dispozici je také tištěný průvodce v angličtině. Během prohlídky navštívíte pět klášterních budov z 12. století – klášterní kostel, křížovou chodbu, dormitář, kapitulu a tzv. ohřívárnu. Interiéry působí velmi monumentálně, mezi kamennými zdmi vládne jen ticho a chlad. Během hlavní letní sezóny zaplavují klášter davy turistů, pokud je to jen trochu možné, tak se návštěvě v červnu a červenci raději vyhněte. Toto období je z hlediska návštěv oblíbené také proto, že v okolí kvetou levandulová pole. V areálu kláštera se pravidelně každý rok konají četná kulturní představení, koncerty, semináře a výstavy.

- jap -

Předchozí čláky z Francie:
Paříž - Musée de Cluny
Chateau de Fontainebleau
Colmar - kde se vínu daří
Amboise
Tignes – lyžování na svazích ledovce

Článek byl zobrazen 4 757 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie