Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bayeux - tapiserii z Bayeux a impozantní katedrála

Na severozápadě Francie se v regionu Horní Normandie rozkládá městečko Bayeux, které se ve světě proslavilo především díky své historicky významné a perfektně dochované „Tapiserii z Bayeux“. I bez ní by však stálo za návštěvu, protože ukrývá úžasně zachovalé historické jádro, impozantní katedrálu a řadu atraktivních muzeí.

Město ležící pouhých 7 kilometrů od pobřeží průlivu La Manche bylo osídleno již v dobách Keltů. Vždyť i samotný název města pochází od keltského kmene Bajocasů. Až do roku 1790 bylo Bayeux, kterým protéká řeka Aure, centrem historické provincie Bessin. Bayeux mělo velký význam také během druhé světové války, bylo totiž prvním francouzským městem, které Spojenci dne 7. června 1944 osvobodili při vylodění v Normandii. Jen pár kilometrů severně od města se v té době odehrávaly silné boje, město však zůstalo uchráněno a proto v něm také dnes můžeme obdivovat krásně zachované historické jádro. Současné Bayeux se rozkládá na ploše 7,11 km² a žije v něm přibližně 15 000 obyvatel.

Bayeux - tapiserii z Bayeux a impozantní katedrála

Pro mnoho návštěvníků je městečko neodolatelné kvůli ohromující, 70 metrů dlouhé a 50 cm široké Tapiserii z Bayeux (Tapiserie de Bayeux), na níž je v 58 výjevech ztvárněna normandská invaze do Anglie v roce 1066. Přestože nejde o opravdovou tapiserii, ale o výšivku na plátně, je naprosto ojedinělým uměleckým dílem a pozoruhodným dokumentem. Vznikla v letech 1067 až 1077 a je cenným dokladem historie a zvyků té doby. Normané vedeni Vilémem I. Dobyvatelem tehdy zvítězili v bitvě u Hastingsu, čímž se završil dlouholetý spor o moc mezi Vilémem a Haroldem z Wessexu.

Výšivku nechal zhotovit biskup Odo de Contenville, který byl nevlastním bratrem Viléma, a o její provedení se údajně zasloužila královna Matylda se svými služebnými. Matylda byla manželkou Viléma Dobyvatele. Ve Francii je proto tapisérie někdy označována jako „La Tapisserie de la Reine Mathilde“ (tapiserie královny Matyldy). Toto tvrzení však dodnes nebylo historiky potvrzeno a proto se o autorství tapiserie vedou četné diskuze. Mnozí jsou spíše toho názoru, že královna Matylda by na takovouto práci neměla dostatek času a dílo proto přisuzují anglosaským tkalcům nebo anglickým řádovým sestrám. 

Přestože věkem již některé barvy na tapiserii vybledly, je její provedení stále okouzlující a rozměry ohromující. Celkem 58 obrazů vypráví bohatý příběh s nejrůznějšími detaily a zábavnými podrobnostmi ze středověkého a vojenského života. Vyobrazeno je zde jak první setkání Harolda s Vilémem, tak i požehnání, kterému se dostalo Vilémově flotile, průlet Halleyovy komety a dokonce i šíp, který během bitvy zasáhl krále Harolda II. a zajistil tak vítězství Normanů. Tapisérie je také opatřena cca 2000 nápisy v latině a celkem je na ní vyobrazeno 623 osob, 55 psů, 202 koní, 41 lodí a 49 stromů.

Tapisérie z Bayeux byla údajně použita při příležitosti vysvěcení místní katedrály Notre-Dame v roce 1077. Je na ní vyobrazen také sám biskup Odo, který je neodmyslitelnou postavou celého tohoto příběhu. Tapisérie by se dala označit za předchůdkyni dnešních kreslených seriálů. V současnosti je uložena za neprůstřelným sklem v Centru Viléma Dobyvatele (Centre Guillaume-le-Conquérant). Na návštěvu centra si vyhraďte dostatek času, nejen abyste se pokochali samotnou tapiserií, ale shlédli i poučný audiovizuální program, díky kterému vám budou jasnější dějinné souvislosti. 

Bayeux - tapiserii z Bayeux a impozantní katedrála

Bayeux ovšem není zajímavé jen slavnou tapisérií, historické centrum města láká na spoustu středověkých památek. Město mělo během druhé světové války obrovské štěstí v tom, že bylo spojeneckými vojsky osvobozeno jako první a zůstalo tak ochráněno od válečného běsnění. Nad městem se tyčí mohutné věže gotické katedrály Notre-Dame, jejíž součástí je krypta z 11. století. Ta je pozůstatkem původního románského kostela biskupa Ody de Contenville. Kapli i kryptu zdobí nádherné fresky z 15. století. Kapitula pocházející ze století dvanáctého se pyšní dlaždicemi vykládanou podlahou z 15. století, na níž je vyobrazeno bludiště. 

Dlážděné uličky starého města jsou lemovány spoustou jedinečných hrázděných domů pocházejících z 15. až 17. století. Řeka Aure, která protéká městem v celé jeho délce, je přemostěna několika mosty, tím nejzajímavějším je však hrbolatý most s vodními koly, která dodnes pohánějí starý mlýn. Na náměstí Place Sainte-Patrice se můžete každou sobotu účastnit trhů, které svou atmosférou tak trochu připomínají trhy středověké. Nakoupit zde můžete nejrůznější druhy místního ovoce a zeleniny, květiny, maso i místní speciality. Bayeux je rovněž známé výrobou krajek, které na tomto trhu rozhodně nechybí. 

Na jižním konci města se tyčí Památník bitvy o Normandii – Musée Mémorial de la Bataille de Normandie, uvnitř kterého najdete všeobecný přehled o této velké bitvě. Vystaveny jsou zde četné dobové fotografie, uniformy vojáků, zbraně i dokumenty. V blízkosti památníku se nachází Britský vojenský hřbitov.

- jap -

Předchozí čláky z Francie:
Abbaye de Fontenay - nejstarší dochovaný cisterciácký klášter ve Francii
Saumur - kouzelné městečko v údolí řeky Loiry
Chinon – středověký hrad na řece Vienne
Paříž - Musée Rodin
La Rochelle - přístavní město

 

Článek byl zobrazen 7 510 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie