Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bretaň – země krále Artuše

Na západě Francie se rozkládá historická provincie Bretaň, která je opředena mýty a legendami. Právě zde vznikla legenda o meči Excaliburu a údajně je v místních lesích také ukrytý hrob čaroděje Merlina. Bretaň však kromě tajemné minulosti nabízí také krásná města, nedotčenou přírodu a divoké, vlnami bičované a větrem ošlehané pobřeží.

Bretaň rozkládající se na stejnojmenném poloostrově o rozloze 27 208 kilometrů čtverečních je jedním z 27 francouzských regionů. Rozčleňuje se na čtyři provincie – Côtes d´Amor, Ille et Vilaine, Finistère a Morbihan. V minulosti k Bretani patřilo ještě území dnešního departamentu Loire Atlantique, jehož hlavní město Nantes bylo hlavním městem Bretaně. V roce 1941 však francouzská vláda jihovýchodní část regionu s městem Nantes od Bretaně oddělila a hlavním městem Bretaně se stalo Rennes. Některým lidem se však tento krok příliš nelíbil a roku 1980 byla proto založena organizace Bretagne Réunie, která neustále usiluje o znovupřičlenění Nantes a departamentu Loire Atlantique do tohoto regionu. Na území Bretaně v současnosti žijí více než 3 miliony obyvatel.

bretaňské pobřeží
Foto: bretaňské pobřeží

Působivé pobřeží Bretaně se táhne v délce více než 1100 kilometrů. Jde o oblast skalnatých poloostrovů, malých přístavů, které poskytují útočiště rybářským flotilám, tajných zátok a zálivů. Podél pobřeží jsou rozesety staré rybářské vesnice, v nichž dnes najdete více turistů, než místních obyvatel. Do pobřeží lemovaného žulovými skálami a útesy neustále naráží obrovské vlny. Moře je v Bretani živlem, ke kterému je třeba přistupovat s pokorou. Dobrý pozor je třeba si dávat na příliv a odliv, mezi nimiž je rozdíl až 14 metrů. Příliv nastává dvakrát denně, což znamená, že se voda zvedá poměrně rychle. Doba, kdy přesně dochází k nejvyššímu přílivu, se každý den mění a také na různých místech je rozdílná. Tyto informace je však možné získat v informačních centrech. 

Díky mírnému podnebí, chráněným zálivům i úžasným plážím, je možné Bretaň považovat za ideální destinaci pro rodinnou dovolenou. Ty nejkrásnější pláže a nejlepší přímořská letoviska najdete na Côte d´Emeraude (Smaragdové pobřeží), které se táhne od výběžku Pointe de Grouin na západ od Saint-Malo. Druhým hojně navštěvovaným pobřežím je Côte de Granit Rose, pro které jsou typické růžově zbarvené žulové skály. Na své si v Bretani přijdou také milovníci nedotčené přírody a zvířat, ptactva především. Bretaň má tu výhodu, že se může pochlubit stálým počasím a téměř neustále modrou oblohou. Není proto nutné se na cesty vydávat během hlavní turistické sezóny, kdy je všude spousta lidí, ale velmi příjemně a bez deště je zde i na podzim. Zdejší divoká krajina byla v minulosti inspirací mnoha umělcům, včetně Picassa, Moneta, Turnera a nejvíce okouzlila pravděpodobně Gauguina. Toto zalíbení se pak projevilo i na mnoha jeho obrazech.

Při cestě od pobřeží směrem do vnitrozemí, je možné narazit na opevněná historická města, která jsou rovněž velkým turistickým lákadlem. Nedaleko pobřežní části zvané Armor, což je keltský výraz pro zemi moře, se rozkládá Argoat – země lesů. Tyto tajemné končiny jsou údajně onou legendami opředenou krajinou, kudy se na svém oři proháněl král Artuš, anglický panovník 5. a raného 6. století. Oblast tak dnes hojně navštěvují milovníci artušovské romance. Legenda o králi Artuši je spojena s postavami rytíře Lancelota, rytířů Kulatého stolu, čaroděje Merlina, mečem Excaliburem či s postavou Paní Jezera. Argoat je rovněž současným srdcem bretaňského venkova. Jde o krajinu tvořenou hlubokými lesy, nepřístupnými vřesovišti a také úrodnými políčky. Je protkána sítí řek a posetá historickými městy a vesnicemi. 

přístav Sauzon
Foto: přístav Sauzon

Odkaz minulosti je v Bretani patrný snad na každém kroku. Kochat se můžete ohromnými gotickými katedrálami, středověkými hrady, renesančními sídly, kostelíky pomalovanými freskami, farními dvory či žulovými statky. Bretaň se však může pochlubit také jedním unikátem. Je totiž v porovnání s ostatní francouzskou pevninou geologicky mnohem starší a má tak jedinečnou hodnotu. Nikde jinde v celé Evropě například nenajdete takové množství megalitických staveb. Bretaň je zemí se značným keltským dědictvím, které dodnes ovlivňuje jak jazyk, tak i kulturu. Vzhledem k tomu, že provincie byla až do 16. století nezávislá na Francii, velmi si zakládá na svých tradicích a zvyklostech.

Přestože je oficiálním jazykem francouzština, je v regionu bretaňský jazyk stále živý. Tento keltský jazyk používají převážně starší obyvatelé, kteří si jej ještě pamatují ze svého dětství, ale ve velkém se jej začala učit také mládež. Bretonština je používána v každodenním styku, setkat se můžete s bretaňskými nápisy, vlajkou i bretaňským označením aut. Cizinci se s jedinečnou bretaňskou kulturou i jazykem mohou seznámit během některého z mnoha letních festivalů či během kajícných náboženských procesí, kterým se zde říká „pardony“. 

K návštěvě je toho v Bretani opravdu spousta. Začít s prohlídkou tohoto kraje můžete například v hlavním městě Rennes, které je známé svými univerzitami i půvabnými starými hrázděnými domy. Toto kosmopolitní město se pyšní nádhernou katedrálou Saint Pierre a krásnými udržovanými zahradami Jardin du Thabor. Milovníci umění se mohou vydat také Muzea výtvarných umění. Z Rennes to není daleko do přístavního městečka Saint-Malo, které se rozkládá na skalnatém výběžku u ústí řeky Rance. Město je možné rozdělit na dvě části – pevninskou a ostrovní. Pevninské části dominuje kamenná pevnost s pozůstatky městských hradeb, zatímco středu ostrovní části, která je propojena s pevninou silničními mosty, vévodí katedrála Saint-Vincent. Další zajímavostí je pak místní zámek Château s muzeem.

klášter Mont-Saint-Michel leží na hranicích Bretaně a Normandie
Foto: klášter Mont-Saint-Michel leží na hranicích Bretaně a Normandie

Za návštěvu jistě stojí nejstarší bretaňské město Quimper, které se pyšní ohromnou gotickou katedrálou Saint-Corentin ze 13. století zasvěcenou bretaňské patronce. Quimper je ve Francii známý svou velmi osobitou fajánsovou keramikou, jejíž výroba zde započala v 17. století. Pěkným výletem může být také prohlídka městečka Dinan, které nabízí řadu architektonických a kulturních památek. Tato malebné středověké městečko je protkáno dlážděnými ulicemi, které vyúsťují u překrásných kostelů. Jistě nepřehlédnete ani nádhernou hradbami obehnanou citadelu.

Pro krajinu provincie Finistère jsou typické četné farní dvory, které vyjadřují zbožnou oddanost místních lidí k tradičnímu bretaňskému katolicismu. Tyto jedinečné architektonické celky pocházející z 15. až 17. století se vyskytují pouze v této nejvzdálenější oblasti Bretaně. Nejzajímavější a nejkrásnější farní dvory s kalváriemi najdete ve vesničce Saint-Thégonnec, Commana či v Guimiliau. Koho zajímají menhiry, dolmeny a jiné megalitické stavby, měl by se vypravit do Carnacu. Tato malebná vesnička je skvělým výchozím místem pro výlety do oblasti, která je posetá až 10 tisíci kamennými bloky. Jedinečné jsou rovněž tajuplné carnacké kamenné řady a kruhy.

- jap -

Další články z Francie: 
Nice – vychutnejte si atmosféru Provence
Champs-Élysées – tady si byt nepronajmete
Pojednání o cestě na poloostrov Giens a zpět
Avignon – Vatikán Francie
Pau – město, kde Francouzi propadli rugby

 

Článek byl zobrazen 21 159 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie