Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Le Puy-en-Velay – "vztyčeno v údolí"

Město Le Puy–en-Velay ležící ve Francouzském středohoří má jedinečnou polohu uprostřed náhorní plošiny, z níž se do mnohametrové výšky tyčí několik sopečných kuželů. Právě tyto vyhaslé sopky, kolem kterých se město rozrostlo, mu daly jeho název. Le Puy-en-Velay znamená totiž „vztyčeno v údolí“.

Le Puy-en-Velay je dvacetitisícové město v regionu Auvergne, které bylo vybudováno na pozůstatcích vyhaslé sopky, z jejíhož středu se dodnes tyčí pozůstatky tří lávových kuželů.  Tyto vyhaslé sopouchy jsou tak nepřehlédnutelnou dominantou zdejší krajiny a každého návštěvníka, ať už přijíždí do města odkudkoliv, upoutají už na první pohled. Možná právě tato unikátní poloha přispěla k významu městečka Le Puy-en-Velay jako raného místa pro konání bohoslužeb. Po celá staletí sem přicházeli poutníci a město se stalo výchozím bodem pro první zdokumentovanou pouť do španělského Santiaga de Compostela. Poutníky tam v roce 951 vedl místní biskup. 

Le Puy-en-Velay, Francie

Turisté, kteří Le Puy-en-Velay navštíví, začínají prohlídku města většinou výstupem na sopečný kužel s názvem Rocher Corneille, z něhož se naskýtá nádherný panoramatický výhled na starobylou část města. Na vrcholu stojí obří socha Notre-Dame-de-France (Matky Boží francouzské). V nitru sochy se nachází schodiště, po kterém je možné vystoupat až k její šíji. Socha není zajímavá pouze svou velikostí a umístěním, ale také materiálem, z něhož byla vyrobena. Jako stavební materiál byl použit roztavený kanón ukořistěný po pádu Sevastopolu v Krymské válce.

Le Puy-en-Velay, Francie

V okolí sopečného kuželu Rocher se rozkládá staré Svaté město, které je protkáno bludištěm úzkých uliček. Většina z nich vede až ke katedrále Notre-Dame-du-Puy, jež byla postavena na sousedním sopečném vrcholku. Tam je ze všech stran obestavěna budovami kláštera a dalšími církevními objekty. Přímo ke katedrále se dostanete po kamenných schodech ulice Rue des Tables. Svatostánek byl vystavěn ve 12. století a nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Je nádhernou ukázkou toho, jaký vliv měli v této oblasti muslimové. Jednotlivé části katedrály mají nepochybně orientální nádech, dobře pozorovatelný je na kupoli, západním průčelí s lomenými oblouky, na mozaikách i pruhovaném zdivu. Muslimský vliv zde pronikal poutní cestou. Interiér katedrály uchovává krásné fresky ze 13. století a kopii Černé madony, která sem byla přinesena zpět z křížových výprav, ale během Revoluce spálena. 

Le Puy-en-Velay, Francie

Severně od Rocher Corneille najdeme na nejstrmějším ze sopečných kuželů dokonce ještě osobitější pamětihodnost, kterou je románská kaple St.-Michel d'Aiguilhe. Kaple pochází z 11. století a vystoupat až k ní můžete po 268 strmých schodech. Také tato křesťanská stavba díky svým ladným křivkám a šachovnicovému vzoru v průčelí nedokáže popřít orientální nádech. Ohromně působivý je také její interiér. Jelikož je na vrcholu skály, kde je kaplička umístěna, poměrně členitý terén, nestojí opěrné sloupy v řadě jak je běžné, ale vytváří nepravidelný oblouk. Vnitřní prostor je tak naprosto jedinečný. Od kapličky se naskýtá krásný výhled na celé Le Puy-en-Velay a řeky Borne a Loira, které se skrze město klikatí.

Okrsek Svatého města každého upoutá svou velkolepostí, historie zde na člověka dýchá doslova na každém kroku. Velká turistická vytíženost města zejména během hlavní letní sezóny je již na denním pořádku. Le Puy-en-Velay je známé také jako město krajek a krajkářství se zde dodnes těší velké oblibě. Za návštěvu stojí Musée Crozatier, kde je vystavena sbírka ručně zhotovených krajek.

- jap - 

Další čláky z Francie
Biot - výletní místo na jihu Francie 
Bordeaux - vznešený domov nejznámějšího červeného vína 
Saint–Malo - nedobytná pevnost a cíl turistů   
Údolí zámků, vína a požitků 
La Montagnette – krajina vonící tymiánem 

Článek byl zobrazen 7 258 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA - New York, Washington, Niagara

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně výletu na Niagárské vodopády a do kanadského Toronta. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie