Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nice – vychutnejte si atmosféru Provence

Na jihu Provence leží Nice, jedno z turisticky nejnavštěvovanějších měst Francie. Je hlavním městem a nejvýznamnějším letoviskem Azurového pobřeží, které je omýváno teplými vodami Středozemního moře. Návštěvníkům nabízí jak historické centrum, tak i perfektní koupání a společenský život. V Nice zkrátka zažijete skvělou dovolenou s nádechem luxusu.

Nice, v níž žije okolo 350 tisíc obyvatel, je největším městem na Francouzské riviéře. Díky své starobylé části, krásným plážím, promenádám a celkové pohodové atmosféře se stalo vyhledávaným cílem turistů z nejrůznějších koutů světa. Každoročně jich do města zavítá okolo 4 miliónů. Nejvíce lidí je v Nice vždy během únorového karnevalu. Pláže omývané azurovým Středozemním mořem jsou od městské zástavby odděleny několikaproudovou silnicí, která tak vytváří dokonalou bariéru mezi relaxační přímořskou zónou a živým centrem města s hotely, restauracemi a zábavními podniky. 

Nice je tvořeno třemi zcela odlišnými částmi. Tou první je staré město Vieux Nice s přístavem, druhou honosný střed města z 19. století rozkládajícíse za Promenade des Anglais a třetí představuje elegantní čtvrť Cimiez, která se tyčí nad severní částí města.

Nice
Foto: Nice

Starobylá část Nice, tedy Vieux Nice, je protkána změtí úzkých uliček, které jsou lemovány spoustou restaurací, kaváren, nočních klubů, galerií a obchůdků. Budovy, v nichž se tyto podniky nachází, byly ještě před několika lety dosti sešlé, ale dnes mají elegantní okrovou fasádu a jsou ozdobeny tyrkysovými okenicemi. Dodnes je zde možné nalézt četné malé obchůdky, které jsou těmi nejlepšími místy, kde nakoupit například panenský olivový olej, ocet, či jiné typické produkty. V ulici Les Trois Etoiles se nachází také prodejna dezertových likérů, které se vyrábějí tradičními postupy. Vynechat byste neměli ani návštěvu obchodu Terres Dorees, který se specializuje na ručně vyráběná mýdla a koupelové pěny. Za nákupy dalších tradičních výrobků Provence či květin můžete vyrazit na trh Cours Saleya, který se koná každý den. Nezapomeňte navštívit některou z místních kaváren a ochutnejte Niçois, což je místní oblíbená pochoutka. 

Staré město je tvořeno malými náměstíčky i řadou kouzelných kapliček. Všem stavbám však vévodí mohutná katedrála Cathédrale Ste.-Réparate, jejíž nablýskaná kupole je obložena glazovanými taškami. Nedaleko stojící Palais Lascaris pocházející ze 17. století je nejkrásnější ze všech paláců a soukromých domů, které je možné v Nice najít. Strop paláce je vyzdoben freskami a v interiéru jsou také rokokové, stříbrem vykládané dveře. 

Součástí Vieux Nice je i rozlehlý park pokrývající vysoký pahorek, na němž v minulosti stával hrad, později zámek Le Château. Ten nechali postavit společně s katedrálou sv. Marie provensálští radní. Hrad měl být symbolem jejich autority. Obě stavby však byly v 18. století zničeny Ludvíkem XVI. Do dnešních dní se z hradu podařilo dochovat jen zbytky opevnění z 11. století. Rozhodně se však vyplatí udělat si k ruinám procházku, nebo se na vrchol kopce vyvézt výtahem. Nabízí se odtud totiž nádherný výhled na staré město, katedrálu a další památky. Také máte možnost se pokochat krásným vodopádem, nebo posedět v příjemné zastíněné kavárně. Tento travnatý pahorek se v létě stává dějištěm koncertů a divadelních představení.

Stará část Nice končí u řeky Paillon, na jejímž břehu se rozprostírají rozlehlé zahrady a náměstí s fontánami. Vyrostlo zde také několik pozoruhodných budov ze skla a mramoru. Jednou z nich je i budova Musée d´Art Moderne et Contemporain (MAMAC), tedy muzea moderního a současného umění. Vystavuje sbírky zaměřené na francouzské a americké avantgardní umění datované od 60. let 20. století až po současnost. 

Nice
Foto: Nice

Pokud se vydáte podél pobřeží směrem na západ od starého města, narazíte na Promenade des Anglais, kterou vybudovala místní anglická komunita. V současnosti ji lemují vyhlášené grandhotely, které jsou ukázkou elegance 19. století. Nejvíce vás pravděpodobně upoutá jedinečná budova hotelu Negresco, jehož interiéru dominuje obrovský lustr. Za řekou je pak možné si prohlédnout Nice 19. století, které je tvořeno náměstími s podloubím, obytné domy s italským nádechem i elegantní obchody. Právě v této části města se nachází rovněž velké množství uměleckých galerií. V růžovém zámku Château Sainte-Hélène sídlí například Musée International d´Art Naïf, o kousek dále pak Musée des Beaux-Arts (Muzeum výtvarných umění), které se pyšní díly od Degase, Moneta či Sisleyho.

Stavbou, která ve francouzském městě rozhodně upoutá pozornost kolemjdoucích, je katedrála Cathedrale St. Nicolas. Jde o ruskou ortodoxní katedrálu, která byla vystavěna na místě vily ruského cara Nikolaje Alexandroviče, jenž v roce 1865 přímo ve vile zemřel. Jeho manželka nechala původní vilu přebudovat na katedrálu, čímž chtěla uctít jeho památku. V katedrále se nachází ikona svatého Nicolase, která byla do roku 1915 vystavena venku, ale všechny její části zčernaly. Když byla přemístěna dovnitř, jako zázrakem se jí vrátily její původní barvy. Této katedrále na Boulevard Tzaréwitch neřeknou místní jinak než Ruský kostel, pro ruské emigranty žijící v Nice se však stala symbolem vlasti.

Za uměleckými poklady můžete vyrazit také do zámožné čtvrti Cimiez nacházející se na kopci na severu Nice. Kromě luxusních vilek zdejších obyvatel zde najdete také Musée Marc Chagall, které vystavuje Chagallova plátna s názvem Biblická poselství. Další zajímavé muzeum Musée Matisse sídlí v janovské vile ze 17. století až na samotném vršku kopce. Je věnováno modernímu umění a vystavuje osobní sbírky Henriho Matisse. Prohlédnout si můžete díla, jako Bouře v Nice, zátiší a spoustu osobních předmětů. Vystaveno je rovněž několik skic, které byly určeny pro Matissovu Chapelle de la Rosaire v městečku Vence, které je vzdáleno asi 23 km od Nice. 

- jap -

Další články z Francie:  
Champs-Élysées – tady si byt nepronajmete  
Pojednání o cestě na poloostrov Giens a zpět 
Avignon – Vatikán Francie 
Pau – město, kde Francouzi propadli rugby 
Tour de France - 3 500 km autem

Článek byl zobrazen 22 283 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie