Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Franche-Comté - informace o regionu

Franche-Comté je jedním z celkem 27 regionů Francie. Rozkládá se na ploše 16 202 km² na východě země, kde hraničí s Německem a Švýcarskem. Region, jehož hlavním městem je Besançon, je tvořen čtyřmi departamenty – Jura, Haute-Saône, Doubs a Territoire de Belfort. Ve Franche-Comté dnes žije okolo 1,2 milionů obyvatel.

Tento region, stejně tak jako region Alsasko-Lotrinsko, formoval za druhé světové války východní frontu. I přes svou válečnou historii je však Franche-Comté dnes již velmi poklidný region, kam turisté rádi zavítají. Láká je sem unikátní krajina tvořená kilometry lesů, pastvin a množstvím jezer. Region oplývá krásnou přírodou, která je jako stvořená pro procházky, výlety a sport. Doslova ideální terén je zde zejména pro cyklistiku, vodáci se mohou těšit na divoké řeky vybízející k jízdě na kajaku. Dalo by se říct, že je Franche-Comté krajem vody, protože vodní toky jsou k vidění téměř na každém kroku - řítí se ze strmých srázů hor a vytvářejí jezera, řeky i vodopády.

Ve Franche-Comté se údajně nachází jedny z nejkrásnějších vesnic v celé zemi. Dobrým příkladem jsou například obce Baume-Les-Messieurs a Château Chalon, které jsou obklopené jedinečnou neporušenou přírodou. V regionu se rozkládá také národní park Parc Régional du Haut-Jura tvořený rozsáhlým pohořím Jura. To je v letních měsících vyhledáváno milovníky pěší turistiky a v zimě zase nadšenými vyznavači zimních sportů. Až do brzkého jara je ve zdejších horách jisté dostatečné množství sněhu. Svahy zde nejsou nijak extrémně strmé a na své si přijdou i ti, kdo upřednostňují běh na lyžích. Oblast je protkána stovkami kilometrů běžeckých tratí.

Zdejší města mají jakýsi německý nádech, což je pozůstatek z doby války. Pyšní se však vznešenou barokní architekturou, kterou rozhodně stojí za to si prohlédnout. Zajímavé jsou například citadely v Besançonu a Belfortu. Jsou dílem architekta Vaubana, který byl dvorním stavitelem Ludvíka XIV. Další jedinečnou památkou je neobvyklá kaple Ronchamp, jež vytvořil jeden z nejuznávanějších architektů 20. století, Le Corbusier. Tato moderní kaple byla zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO.

Přestože do Franche-Comté nejezdí tolik turistů, jako do ostatních částí Francie, neznamená to, že nemá region co nabídnout. Jen sem jezdí trochu jiný typ návštěvníků – takoví, kteří hledají klid, odpočinek a relaxaci stranou od velkých měst a hlučných turistických středisek. Sjíždějí se sem milovníci přírody, historie a sportu. Celkově na návštěvníky ve Franche-Comté čeká 8 měst a 23 obcí, které skrývají netušené poklady.

Vynechat byste neměli již zmiňované hlavní město Besançon, které vyrostlo v ohybu řeky Doubs. Toto starobylé opevněné město se dnes specializuje na výrobu hodinek a tak se není čemu divit, že je místní gotická katedrála St.-Jean z 12 století doplněná nádherným orlojem ze století devatenáctého. V místní Vaubanově citadele ze 17. století, z níž se naskýtá krásný výhled na město, můžete navštívit Vaubanovo, přírodopisné a historické muzeum. V Muzeu výtvarných umění jsou vystavena díla od Ingrese, Courbeta a Bouchera.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie