Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Versailles - informace o městě

V regionu Île de France se v departmentu Yvelines rozkládá město Versailles, které je důležitým administrativním a soudním centrem. Řada lidí však město navštěvuje především díky nádhernému zámku Château de Versailles, který byl impozantní královskou rezidencí. Město je vzdáleno pouhých 17 km od francouzské metropole Paříže.

Versailles, v níž žije okolo 90 tisíc obyvatel, je proslulá především svým zámkem s rozsáhlými zahradami i dalšími dvěma zámeckými stavbami - Velkým a Malým Trianonem. Historie samotného města Versailles sahá do 11. století a až do století 17. nebylo nijak zvlášť významné. Na počátku 17. století si v něm král Ludvík XIII. nechal postavit malý lovecký zámeček. Jeho syn Ludvík XIV. se však v roce 1661 rozhodl, že zde vystaví královskou rezidenci, která bude odrážet jeho absolutistickou moc. Zámek se tak začal rozrůstat právě kolem původního loveckého zámečku Ludvíka XIII. Nejdříve došlo k rozšíření o řadu křídel podél nádvoří, poté byly k západnímu průčelí přistavěny pilíře a v prvním patře vznikla terasa. V roce 1678 přibylo rozsáhlé severní a jižní křídlo a terasa byla přeměněna na Zrcadlový sál.

Versailles, Francie

Výstavba tohoto majestátního královského sídla začala tedy v roce 1661 a téměř 50 let na ní pracovali jedni z nejlepších umělců té doby – architekti Louis Le Vau a Jules Hardouin-Mansart, sochař André Le Brun a zahrady navrhoval André Le Nôtre. Král se s celým svým dvorem, který čítal až 20 tisíc lidí, do zámku nastěhoval již v roce 1682. Versailles se stalo politickým srdcem Francie. Během Revoluce v roce 1789 však do něj vtrhnul revoluční dav a odtáhl Ludvíka XVI. a královnu Marii Antoinettu do zajetí v Paříži. Roku 1837 byl palác Ludvíkem Filipem Orleánským přeměněn na muzeum francouzských dějin a v roce 1919 byla ve zdejším Zrcadlovém sále podepsána Versailleská mírová smlouva, jež ukončila první světovou válku.

Versailles, Francie

Zámek oplývá nádhernou výzdobou, je ukázkou pohádkového bohatství a moci. V jednotlivých sálech nechybí ohromná zrcadla, křišťálové lustry, stříbrný nábytek, závěsy z damašku či zlaté svícny. I přes veškerou nádheru, která je zde k vidění, nebyl zámek v období vlády Ludvíka XIV. téměř vůbec využíván k významným příležitostem. Muzeum, které založil Ludvík Filip, dnes opatruje na 8 000 obrazů a plastik ze 17. a 18. století, které pojednávají o historii Francie.

K zámku neodmyslitelně patří také zahrady rozkládající se na ploše 100 hektarů. Ústředním prvkem zahrad je Grand Canal (Velký kanál) a v jeho okolí se nalézají fontány, vodní nádrže, trávníky, květinové záhony, lesy, sochy a spousta dalšího. Ve Versailleských zahradách je k vidění také na 300 jedinečných plastik. Ty nejkrásnější z nich najdete ve Vodní zahradě, Pyramidové fontáně v Severní zahradě a Apollónově fontáně v Apollónově jezírku. K nejúžasnějším sochám, které zdobí místní fontány, patří Apollón řídící vítězně sluneční vůz.

Versailles, Francie

Jakožto útočiště před životem na dvoře byl pro Ludvíka XIV. v roce 1687 postaven Grand Trianon. Menší Petit Trianon vznikl pro milenku Ludvíka XV., markýzu du Barry. Ludvík XVI. jej pak daroval Marii Antoinettě. Ta jeho okolí proměnila v romantický park v anglickém stylu.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie