Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

La Charité sur Loire

La Charité sur Loire

Necelé dvě hodiny jízdy autem z Paříže se nachází La Charité-sur-Loire. Jedna ze zastávek na svaté cestě (zařazené na Seznam světového dědictví UNESCO) je rozsáhlý převorský kostel, který se nad přístupovou cestou k mostu přes řeku Loire tyčí už více než 900 let. Klášterní město, proslulá zastávka dřívějších i dnešních poutníků, mířících do Santiaga de Compostely, bylo znovuobjeveno teprve nedávno a skrývá ještě mnohé poklady.

Clunyjský převorský kostel byl na březích řeky Loiry v městečku La Charité-sur-Loire vybudován v roce 1059. V průběhu následujících třech století vyrostlo v jeho těsné blízkosti opevněné městečko, které se stalo zastávkou na pouti ke hrobu sv. Jakuba do Santiaga de Compostela. Tento pětilodní převorský kostel dokázal pojmout i 5 tisíc věřících.

Starý kamenný most, doložený roku 1520, vede přímo do historického jádra města, jemuž vévodí vysoká silueta věže Sainte-Croix. Tato bývalá románská zvonice byla od kostela Notre-Dame oddělena v 17. Století. Stalo se tak při opravě této více než dvě stě let válkami a požáry těžce zkoušené budovy. Přestože současná chrámová loď pochází z tohoto období, presbytář a příčná chrámová loď si zachovaly eleganci architektury 11. a 12. století a bohatství řezbářské výzdoby. Zejména pak dva tympanony přispěly ke slávě tohoto kostela, nedávno zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO.

Řeka Loira, nejdelší řeka Francie, omývá nábřeží městečka téměř v polovině svého toku. Místní kamenný most je branou do Přírodní rezervace středního toku Loiry (Réserve Naturelle de la Loire moyenne), která slouží jako útočiště 190 živočišným, 477 rostlinným druhům a zhruba třiceti druhům ryb. V této oblasti je řeka vhodná ke sportování, můžete tu provozovat adrenalinové sjezdy řeky na kanoi a kajaku nebo poklidnější výlety nebo se vydat na ryby. Rájem jachtařů je pak boční kanál řeky Loiry, jehož cyklostezky potěší také stoupence cykloturistiky.

Největší chloubou údolí Loiry – nedávno zařazeného na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO – jsou velkolepé zámky (château), které zdobí břehy řeky Loiry i jejích přítoků. Toto údolí, ve středověku oblíbené letovisko králů a šlechty, se stalo kolébkou uměleckého nástupu francouzské renesance. V dnešní době tyto přepychové paláce a hrady s nádhernými zahradami patří k nejvýznamnějším francouzským památkám.

Zajímavost
Asociace La Charité sur Livres vznikla 22. dubna 2000. Díky ní otevírá zhruba patnáct knihkupců v historickém centru města dveře všem milovníkům historických knih, ale také starých knih a moderních titulů. Každoročně jsou tu na jaře a v létě pořádány dva velké knižní trhy, na nichž se v uličkách kolem převorského kostela shromažďuje téměř padesát knihkupců z celé Francie.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie