Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bayeux - informace o městě

Město Bayeux se nachází na severo-západě Francie, v regionu Normandie. Město leží 27 km severozápadně od Caen a protéká jím řeka Aure. Bayeux je hlavním městem provincie Le Bessin. Bayeux leží v srdci oblasti, pro kterou je typické zemědělství a také mnoho roztroušených zemědělských statků.

Název města pochází od keltského kmene Bajocasů. Bayeux bylo prvním francouzským městem, které 7. června 1944 osvobodili Spojenci při vylodění v Normandii. Navzdory bojům které se odehrávaly jen několik kilometrů severně od města, je zde velmi dobře dochované jeho historické jádro.

Bayeux nabízí návštěvníkům historii, staré budovy a domy, které jistě zaujmou každého milovníka historie a architektury. Bayeux je ideálním místem pro objevování ulic lemovaných starými budovami, domů s břidlicovými střechami a měděnými dešťovými okapy, rafinovanými butiky a bezpočtem speciálních hotelů.

Městečko Bayeux ležící v Dolní Normandii proslavily dvě pamětihodnosti. Jednak Muzeum invaze spojeneckých vojsk za poslední války, a rovněž slavné Muzeum Tapisérie z Bayeux, někdy též jako Tapisérie královny Mathildy. Bez návštěvy obou pamětihodností nebude váš výlet do Normandie úplný. Dokonce i bez své tapisérie by si historické městečko Bayeux zasloužilo důkladnou návštěvu, a to hlavně díky svému úžasně zachovalému středověkému centru a impozantní katedrále.

Není to tapisérie v plném slova smyslu, je to výšivka – 8 samostatných kusů plátna spojených navzájem v délce 70 metrů a půl metru široká. Jde o výšivku téměř tisíc let starou. Osm odstínu vlny použitých k vyšívání vytváří na dnes již stářím zežloutlém plátně pozoruhodně živý reliéf, který místy jakoby dodával výjevům třetí rozměr. Dal jí pořídit biskup Odo, bratr Viléma dobyvatele, na připomínku vítězství u Hastings a dobytí Anglie. Muzeum seznámí návštěvníky nejen s příběhem anglického krále Harolda a  jeho protivníka, Viléma dobyvatele, ale i se životem té doby. Svitek v délce 70 metrů byl však objeven až v roce 1476. Dnes tuto předchůdkyni kreslených seriálů chráněnou neprůstřelným sklem najdete v Centru Viliama Dobyvatele.

Nad městem se tyčí gotické věže katedrály Notre-Dame, která se pyšní kryptou z 11. století. Kaple i krypta jsou vyzdobeny nádhernými freskami z 15. století a kapitula z 12. století má na své dlaždicemi vykládané podlaze z 15. století vyobrazeno bludiště. Na jižním konci města stojí Památník bitvy o Normandii, poblíž kterého se nachází Britský vojenský hřbitov.

Každou sobotu jsou na náměstí Place Saint-Pagtrice trhy, velká rušná událost připomínající atmosféru středověkého Bayeux. V městečku Bayeux se stále vyrábí krajky, které stojí za to někde vypátrat.

Bayeux se nachází blízko pláže, na které proběhlo slavné vylodění v Normandii. Toto město bylo 7. června 1944 jako první osvobozeno od německých okupantů. Středověké centrum města bylo ušetřeno bombardování a nabízí tak mnohé architektonické lahůdky. Za návštěvu stojí i nedaleký zámek Chateau de Bellefontaine.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie