Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Poitiers

Poitiers

Starobylé město Poitiers leží na rozhraní severní a jižní Francie. Mezi jeho největší bohatství patří obrovská koncentrace románské architektury. Poloha města na skalnatém výběžku v ohybu řeky Clain nejlépe vynikne z protějšího břehu, odkud je také vidět ohromné množství jeho kostelních věží. Bitvy, které se odehrávaly v okolí této strategické pevnosti, měnily historii Francie.

Připomínka této historie je stále patrná v architektonickém odkazu tohoto města. Poitiers je především městem mnoha kostelů, které jsou i přes (v minulosti probíhající) potlačení Maurů poznamenány maurskou kulturou hrázděných domů a malebných uliček. Již v 15. století bylo Poitiers hlavním městem Francie, o tuto výsadu jej pak připravila Paříž. Od 15. století zde funguje místní univerzita.

V dnešní době tvoří čtvrtinu obyvatel města studenti a tomu odpovídá i náplň kulturních akcí běžného života. V létě mohou návštěvníci hrát tenis, squash, golf nebo se mohou věnovat rajtování. V okolí Poitiers je mnoho turistických a cyklistických cest. Toto rušné město nabízí veškeré služby v místě včetně půjčovny horských kol, je zde muzeum, kino, řada pamětihodností a konají se zde různé koncerty. Zejména mladí lidé ocení možnost navštívit diskotéku či kasino.

Kolem roku 315 se tu narodil učenec Hilarius, nekompromisní ve věcech víry a morálky. Tak přísným, že byl za tvrdou kritiku císaře Konstantina II. odsouzen k vyhnanství ve Frýgii v Malé Asii. Nedal si však pokoj ani zde a záhy začal být nebezpečný i v exilu. Nakonec jej vypověděli do jeho domovské obce, Poitiers v Galii (dnes Francii). Odebral se tam pěšky, všude prý srdečně pozdravován a vítán. Ve své vlasti žil již dále v míru a pokoji. Zemřel roku 368 a jeho hrob je dnes v kryptě kostela Saint-Hilaire-le-Grand v Poitiers. Tento kostel z 11. století je v Evropě unikátní tím, že má sedm bočních lodí, podpíraných pozoruhodným lesem pilířů, z nichž mnohé mají nádherně zdobené hlavice.

Baptisterium Sv. Jana ze 4. století je nejstarší křesťanskou stavbou ve Francii, v dnešní době slouží jako muzeum, kde jsou uloženy římské, merovejské a karolinské sarkofágy. Ty byly zachovány ranými křesťany, když byly zničeny římské lázně a amfiteátr v Poitiers.

Muzeum sv. Kříže obsahuje všechno od místních prehistorických artefaktů po římské mince, středověké náhrobky a renesanční umění. V podzemí jsou k vidění vykopávky s originálními zdmi a základy starověkých domů. Čas od času jsou pořádány i výstavy současného umění.

Tip na výlet
Futuroscope (Evropský park pohyblivých obrazů) – jeho architektura nemůže být ve větším kontrastu k majestátním románským budovám nedalekého Poitiers. Uprostřed rovné krajiny vyrůstají ze země bílé krychle, napolo zapuštěné do země, bílé koule a zrcadlové budovy ve tvaru krystalů. Najdete zde všechny možné typy vizuálních technologií – plátna vysoká sedm poschodí, „létající koberec“ s promítacím plátnem umístěným před ním i pod ním, hlediště se sedadly navozujícími pohyb po plátně, 3-D projekce, která vás zcela vtáhnou do děje a nejnovější přírůstek – Digitální město (svět videoher).

 

Kontextová reklama.

Poitiers je městem kostelů, hrázděných domů a malebných uliček

Poitiers je městem kostelů, hrázděných domů a malebných uliček

Ve střední části Francie se rozkládá starobylé město Poitiers, které se pyšní obrovskou koncentrací památek románské architektury. Je městem mnoha kostelů, hrázděných domů a malebných uliček, vměstnaným na skalnatém výběžku nad ohybem řeky Clain.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie