Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Remeš - informace o městě

Nejznámějším městem ve francouzském regionu Champagne - Ardenne je bezesporu Remeš (Reims), ležící asi 150 km severovýchodně od Paříže. Město má pro celou Francii velký význam, právě zde totiž bylo korunováno všech 26 monarchů – počínaje Filipem II. v roce 1180 a Karlem X. v roce 1825 konče.

Remeš se rozkládá v rovinaté oblasti na pravém břehu řeky Vesle a na jihu a západě jej ohraničuje pohoří Montagne de Reims, tedy Remešské pohoří. Okolí města je známé svými vinicemi, na nichž se rodí hrozny pro výrobu toho nejlepšího šampaňského. Remeš je v současnosti domovem více než dvacítky špičkových vinných sklepů nazývaných „maison champagne“. Město je také sídlem arcibiskupa a od roku 1969 také univerzity. Může se pochlubit zajímavou historií, bohatou kulturou a spoustou krásných památek, proto je z turistického hlediska nesmírně atraktivní.

Dominantní stavbou města je majestátní Katedrála Notre-Dame, jejíž základní kámen byl položen v roce 1211 a budovala se postupně od 13. až do 15. století. Nahradila původní vyhořelou katedrálu, jež byla přímo navržena pro korunovace, a v roce 498 v ní byl pokřtěn král Chlodvík. Kvůli tomu, aby mohly být v katedrále prováděny i nadále korunovační obřady, musela být chrámová loď i chór rozšířeny až na úroveň příčných lodí. Interiér katedrály tak dnes působí velmi prostorným dojmem a celá katedrála se zdá být neuvěřitelně vysoká. Katedrála Notre-Dame má také úžasnou výzdobu, kterou může směle konkurovat katedrálám v Chartres a Amiens. Doplňují ji nádherná okna s jemnou kružbou, které propouští do interiéru dostatek světla. Většina původních skel byla během bombardování za 2. světové války zničena. Novodobé okno v kapli Panny Marie je dílem Marca Chagalla.

Katedrála působí uceleným dojmem a její sloh je nádhernou ukázkou vyspělé francouzské gotiky. Stavba se může pochlubit nádhernými plastikami na průčelích, které jsou z velké části již kopiemi originálů, ale to jim na kráse neubírá. Hlavní portál zobrazuje Pannu Marii se sousošími Zvěstování a Nanebevzetí. Hlavní štítovou zeď kdysi zdobívala socha Korunovace Panny Marie, která je v současnosti umístěna v biskupském paláci Palais du Tau. Nad rozetovým oknem na západním průčelí je možné si prohlédnout jedinečné sochy francouzských králů a po levé straně je k vidění Anděl z Remeše, který vypadá, jako by se usmíval.

Biskupský palác Palais du Tau stojící vedle katedrály, vystavuje korunovační klenoty, tapisérie, původní řezby a plastiky zachráněné z katedrály poničené válečným běsněním. Další významnou památkou Remeše je románská bazilika Basilique St.-Rémi, která je největší ve Francii. Byla založena v 11. století a později byla doplněna o několik přístaveb. Tento monumentální opatský kostel byl vystavěn na místě, kde původně stávala kaple svatého Kryštofa, v níž byl pochován sv. Remigius. Remeš však nabízí mnohem více, než jen církevní stavby.

Pod ulicemi dnešního města se nachází základy starodávného galské metropole Durocorter, kterou nechal vybudovat kmen nazývaný Remes. Ten se v roce 55 před Kristem spojil s Caesarem během jeho invaze do Galie. Dodnes je možné navštívit několik památek, které toto město v minulosti tvořily. Pod Durocorterským náměstím se nachází například bývalý chrám Cryptocorticus, nebo také největší římský vítězný oblouk Porte de Mars. Město Durocorter byl vystavěno z vápence, který se těžil přímo pod současnou Remeší. Řada starodávných podzemních kamenolomů se v současnosti využívá jako sklepy pro skladování vína. Mají totiž konstantní teplotu, která je pro víno ideální.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie