Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Midi-Pyrénées - informace o regionu

Na jihozápadě Francie se na ploše 45 348 km² rozkládá region Midi–Pyrenées. Kromě působivé církevní architektury se může pochlubit nejkouzelnější venkovskou architekturou v celé Francii. Midi–Pyrenées se proslavil zejména výskytem lanýžů, výrobou slavného vína z Cahors a dokonalým zpracováním husích jater. Je to zkrátka region labužníků.

Midi–Pyrenées je největší oblastí Francie, je dokonce územně větší než celé Nizozemsko nebo Dánsko. Tato oblast byla ve 20. století uměle vytvořena a dnes v ní žijí necelé 3 miliony obyvatel. Z turistického hlediska jde o region nesmírně lákavý, i když méně známý. Může se pochlubit nekonečnou nabídkou přírodního bohatství. Kromě Pyrenejí stojí za vidění údolí řeky Dordogne, oblast Gaskoňska, kaňon řeky Tarn i celkově velmi různorodá krajina. Na ní jsou rozesety větrem ošlehané statky se strmými břidlicovými střechami. Stavby doplňují malé věžičky a důmyslné holubníky. Mnoho těchto nádherných starobylých budov bylo v minulosti zrekonstruováno a nyní slouží jako rekreační objekty.

Každý, kdo region navštíví se tak může seznámit s místy, odkud pocházeli D´Artagnan a krásná Angelika. Midi-Pyrenées je plný kontrastů, zatímco oblast okolo Toulouse je hustě zalidněná, zbytek regionu je obydlen jen velice zřídka. Dokonce se dá považovat za oblast s nejnižší hustotou zalidnění v západní Evropě. Region Midi-Pyrénées je často přezdíván „Toulouse a Midi-pyrenejská poušť “. Ve světě se region proslavil díky dvěma celosvětově známým produktům, kterými jsou dopravní letadla Airbus a sýr Roquefort.

Krajským městem regionu Midi-Pyrenées je přístavní město Toulouse rozkládající se na řece Garonně. Je sídelním městem departamentu Haute-Garonne a také nejvýznamnějším střediskem leteckého a kosmického průmyslu v Evropě. I když jde o značně průmyslové město, dokázalo si zachovat půvabné starobylé centrum protkané cihlově růžovými ulicemi. Právě proto je často přezdíváno „ville rose“, tedy „růžové město“. Toulousse je krásné starobylé město, v němž se snoubí historie s moderní dobou.

Oblast Pyrenejí je plná krásných přírodních scenérií, ale mnoho lesů se zde nenachází. Vrcholy jsou převážně skalnaté nebo pokryté horskými pastvinami. Pyreneje jsou domovem pro řadu divokých zvířat, jako je medvěd, kamzík, kozorožec a na obloze můžeme vidět kroužit orlosupy. Velká část horských masívů nacházejících se na francouzské straně byla zařazena do národního parku Parc National des Pyrénées. V oblasti vyvěrá mnoho termálních pramenů a tak se není čemu divit, že zde vyrostlo mnoho lázeňských středisek.  K těm nejznámějším patří Ax-les-Thermes, Bagnéres-de-Luchon, Foix nebo Lourdes, které jsou navíc nejoblíbenějším poutním křesťanským místem na světě.

V minulosti se v Midi-Pyrenées mluvilo pouze okcitánsky, ale v současnosti většina obyvatel regionu užívá francouzštinu. Ta je zde ovšem vyslovována se zřetelným jihozápadním přízvukem. Spousta obyvatel tohoto regionu stále používá některá slova pocházející z okcitánštiny, která jsou od standardní francouzštiny značně odlišná. Z toho důvodu mají i Francouzi z jiných částí země mnohdy problém místním lidem porozumět.

Saint-Bertrand-de-Comminges - Francie s římskými kořeny

Saint-Bertrand-de-Comminges - Francie s římskými kořeny

Nevelká středověká obec Saint-Bertrand-de-Comminges se nachází 60 km jihovýchodně od Tarbes na úpatí Pyrenejí. V minulosti byla významným římským městem a dodnes si dokázala uchovat stopy své dřívější slávy. Najdete zde pozůstatky termálních lázní, divadlo a chrám, trosky tržnice i křesťanskou baziliku.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie