Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Normandie - informace o regionu

V severozápadní části Francie se rozkládá historicky významná oblast Normandie, která se skládá ze dvou regionů – Horní Normandie (Haute Normandie) a Dolní Normandie (Basse Normandie). Obě tato území byla v minulosti místem četných a rozhodujících bojů. K těm nejvýznamnějším událostem bezesporu patří vylodění spojeneckých vojsk během druhé světové války, tzv. vylodění v Normandii – Den D. 

Východní Horní Normandie je dnes jedním z celkem 27 regionů Francie. Zaujímá rozlohu 12 317 km² a hlavním městem je Rouen. Žije zde 1,7 milionu obyvatel, což odpovídá hustotě zalidnění 147 obyvatel na km². Horní Normandii tvoří dva departamenty – Seine-Maritime rozkládající se na pobřeží Lamanšského průlivu u ústí řeky Seiny a Eure nesoucí název podle stejnojmenné řeky, která jím protéká. V Horní Normandii je mírné podnebí ovlivňováno Golfským proudem. Teplé západní větry přinášejí do oblasti vlhkost a mírné zimy. Ze severozápadu a západu však přichází vítr, který dokáže výrazně snížit teplotu a na pobřeží způsobovat náhlé a silné bouře.

Horní Normandie je významným zemědělským krajem a může se pochlubit malebnou krajinou tvořenou převážně zelenými pastvinami. Ve velkém se zde chovají krávy i ovce a tak k hlavním produktům patří slavné francouzské sýry. Normandie je také krajem palíren kalvádosu. Jelikož je Horní Normandie ohraničena mořem, jsou podél pobřeží roztroušeny četné přístavy. Některé z nich, zejména Le Havre, Dieppe a Rouen hrály důležitou roli v dobách osídlování Kanady. V místních restauracích je možné si pochutnat na výtečných čerstvých darech moře. Pobřežní linie je tvořena rozmanitou krajinou. Skalnaté žulové mysy a vápencové útesy se střídají s písečnými plážemi.

Celá Normandie je doslova posetá historickými památkami a tak ani oblast Horní Normandie není výjimkou. Zdejším městům dominují špičaté zvonice kostelů, kolem náměstí stojí hrázděné domy a z krajiny se místy vynoří hrázděná panství a statky, které kupodivu přežily i pustošení během druhé světové války.

Hlavním městem Horní Normandie je Rouen, který je starobylým hlavním městem normandského vévodství. V současnosti jde o významné průmyslové město s přístavem, které je často přezdíváno Hamburg Západu. Staré město, které bylo po druhé světové válce citlivě zrestaurováno, se rozkládá severním směrem od řeky Seiny. Během procházky jeho uličkami narazíte na množství muzeí, hrázděných domů i impozantních kostelů. K těm nejvýznamnějším světským stavbám patří katedrála Notre-Dame z 12. století. Rouen je známé především tím, že v něm byla v roce 1431 upálena Johanka z Arku. Stalo se tak na rouenském náměstí Vieux Marché (Starý trh).

Mezi další zajímavá města Horní Normandie patří například Fécamp, Dieppe, Évreux, La Havre, Vernon, Le Grand-Quevilly a další.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie