Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bretaň - informace o regionu

Bretaň je nejzápadnější oblastí Francie a zároveň největším francouzským poloostrovem. Také je považována za nejmystičtější a hlavně nejsamostatnější region ve Francii. A Bretoňci bývají označováni za nejtvrdohlavější obyvatele Francie. Lepí si na auta bretoňskou SPZ a vlajku a udržují svůj bretonský jazyk živý. „Dvojjazyčné“ nápisy zde proto nejsou výjimkou.

Krajina Bretaně je rovinatá, místy velmi podobná české. Na rozdíl od Česka se ale i tento francouzský region může pyšnit pobřežím Atlantského oceánu. Jeho délka, včetně ostrovů, činí 3,500 km. Za zmínku určitě stojí mys Pointe du Raz, mys Pointe de Penhir, mys Pointe de Penmarc´h nebo Cap Fréhel, nejkrásnější mys v Bretani vůbec.

Kromě těchto úchvatných pobřežních útvarů nabízí Bretaň i další zajímavosti. V místním Broceliandském lese prý dokonce vznikla legenda o Excalibru. V jezeře prý stále ještě žije Jezerní paní a Merlinův hrob je ověnčen spoustou papírků s tajnými přáními.

Snad největší záhadou zdejšího kraje jsou dlouhé řady mnohatunových menhirů na jižním pobřeží v Carnacu. Tisíce kamenů (megalitů) různých velikostí se tu tyčí k nebi v osm kilometrů dlouhém pásu a v několika řadách vedle sebe. Kdysi jich prý bylo kolem 15 000, dnes jich zbývá už jen asi 10 000. Nepochází z dob Keltů, jsou starší než pyramidy v Egyptě a člověk, při pohledu na ně, žasne nad důvtipem svých předků, kteří dokázali nemožné bez pomoci moderní techniky.

V Bretani lze navštívit také spoustu zajímavých měst. Například bývalé pirátské Saint Malo, poměrně velké město se spoustou domorodců. V jeho historickém centru, obehnaném hradbami, dnes potkáte spíše jen turisty. Hlavním bretaňským centrem je Rennes, pyšné, sebevědomé město už na první pohled. Naopak například Dinan je láskyplné bretaňské městečko, které také nabízí mnoho architektonických a kulturních památek.

Dlouhé pobřeží atlantského oceánu přináší Bretani výhodu v podobě bohatých úlovků ryb. Centrem bretaňského průmyslu zabývajícího se zpracováním ústřic je město Cancale, které stojí za to navštívit. Místní produkty jsou zde obvykle servírované v syrovém stavu, s octovou omáčkou ochucenou šalotkou, nebo pouze šťávou z citronu.

Symbolem Bretaně ale není pouze rybolov. Pěstuje se zde i obrovské množství zeleniny. Oblast je proslulá také častými protesty místních zemědělců proti zemědělské politice francouzské vlády a Evropské unie.

Bretaň – země krále Artuše

Bretaň – země krále Artuše

Na západě Francie se rozkládá historická provincie Bretaň, která je opředena mýty a legendami. Právě zde vznikla legenda o meči Excaliburu a údajně je v místních lesích také ukrytý hrob čaroděje Merlina. Bretaň však kromě tajemné minulosti nabízí také krásná města, nedotčenou přírodu a divoké, vlnami bičované a větrem ošlehané pobřeží.

celý článek

 

Rennes – bretaňský originál

Rennes – bretaňský originál

Od roku 1561 je hlavním městem francouzské Bretaně Rennes, živé univerzitní město plné architektonických památek, které mu dodávají na eleganci. Rennes je zároveň centrem bretaňské kultury, která v posledních letech začala ožívat a zvýšil se zde i zájem o původní jazyk – bretaňštinu, kterou už mluví jen málokdo.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie