Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Akvitánie - informace o regionu

Pyreneje, pobřeží Atlantského oceánu, řeka Garonne – to je oblast Akvitánie (Aquitaine). Nachází se na jihozápadě Francie a její hranice se táhnou podél Atlantického oceánu. Patří k těm nejúrodnějším regionům v zemi. Region je rozdělen na pět departementů: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne a Pyrénées-Atlantiques.

Akvitánie je vhodná pro cyklistiku i turistiku. Na jižní straně střeží její hranice, a zároveň hranice státní se Španělskem, Pyrenejské pohoří se skvělými podmínkami i pro horolezce. Uprostřed oblasti se nachází Akvitánská pánev, kterou protéká řeka Garonne, dlouhá 647 km. Pramení ve španělských Pyrenejích a ústí do Biskajského zálivu Atlantského oceánu.

Oblast Akvitánie je často nazývaná Guyenne nebo Guienne. V minulosti Akvitánie zahrnovala pouze oblast Gálie, území mezi pyrenejskými horami a řekou Garonne. V čase vlády Augusta Caesara se ale rozrostla ještě o oblast mezi Garonne a řekou Loirou. V současné době tedy představuje přibližně 41 tisíc km2 (necelých 8% celkové plochy Francie).

Různorodost krajiny, jako má oblast Akvitánie, lze vidět jen málokde. Oceán, kilometry jemných a širokých pláží, jezera, historická města i úrodný venkov, hory a kopce, rozlehlá údolí s neodmyslitelnými francouzskými vinicemi v jednom regionu představují ideální kombinaci pro milovníky aktivní dovolené. Mezi hlavní města této oblasti patří Bordeaux, Mont-de-Marsan, Pau a Perigueux.

Zejména Bordeaux má bohatou historii. Karel I. Veliký ho poprvé pasoval na hlavní město Akvitánie. Pak se ovšem Bordeaux dostalo pod anglickou nadvládu, a to sňatkem Eleonory s Ludvíkem VII. z Anglie. Město si vytrpělo jak náboženské války, tak i pověstnou Bartolomějskou noc (vraždění hugenotů) v srpnu roku 1572. Světově proslulé se ale město stalo zejména svými vysoce kvalitními víny. K jeho historickým a kulturním pokladům patří například gotická katedrála sv. Ondřeje z 11. století a památník Girondů - monument připomínající popravu mírných Girondinů z rozkazu Robespierra, kteří vydali pro slavnou Francouzskou revoluci Deklaraci lidských práv z roku 1789.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie