Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Centre - informace o regionu

Francouzský region Centre se, jak je již z jeho názvu patrné, rozkládá přibližně uprostřed země. Díky svému mírnému podnebí, krásné krajině v údolí Loiry a spoustě zámků a hradů je považován za nejfrancouzštější ze všech 27 francouzských regionů. Pokud vás zajímá francouzská historie, budete návštěvou Centre nadšeni.

Největší chloubou regionu Centre rozkládajícího se na území o rozloze 39 151 km2, je údolí řeky Loiry, které bylo zařazeno na Seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO. Loira byla odjakživa inspirací pro umělce, kteří do těchto míst byli v minulých staletích povolávání, aby se podíleli na místní architektuře a celkovém vzhledu kraje. Loira je nejdelší francouzskou řekou, teče ze střední Francie na sever a poté se stáčí směrem na západ k Atlantskému oceánu. Její břehy byly právě v regionu Centre ozdobeny několika překrásnými zámky, jako je Amboise, Chambord, Chenonceau, Villandry, Langeais, nebo zámek Šípkové Růženky Azay le Rideau.

Celé údolí Loiry tak bylo ve středověku oblíbené u králů a šlechty a mělo se stát kolébkou uměleckého nástupu francouzské renesance. V současnosti patří zdejší přepychové paláce a zámky s nádhernými zahradami k nejvýznamnějším francouzským památkám a celý region patří k těm turisticky nejnavštěvovanějším ve Francii. Údolí Loiry je v dnešní době rozděleno na dvě administrativní oblasti – právě Centre a ještě Pays de la Loire.

Centre je regionem složeným z bývalých provincií Orléans, Touraine, Berry a z části Perche. Severovýchodně od Centre se rozkládá region Île de France, v němž leží Paříž. Centre se v současnosti skládá z šesti departamentů – Cher, Eure et Loir, Indre, Indre et Loire, Loir et Cher a Loiret. Hlavním městem je Orléans, které je spojeno se jménem Jany z Arku, Panny Orleánské. Její socha dodnes zdobí místní náměstí Place du Martroi. Krajina Centre je tvořena převážně rozlehlými obilnými poli, ale také jezery a lesy v oblasti Sologne. Směrem na jih leží hrabství Berry, které patří k nejvýznamnějším zemědělským oblastem ve Francii.

Kromě metropole Orléans se v Centre nachází ještě řada velmi atraktivních a zajímavých měst. Za návštěvu stojí například Blois, Bourges, Tours, Vierzon, Dreux nebo Chartres. Region Centre obývá okolo 2 milionů 600 tisíc obyvatel, hustota zalidnění tak činí 62 obyvatel na kilometr čtverečních. Nejrozšířenějším náboženstvím je římskokatolické křesťanství.

Zámek v Blois – místo bratrovraždy zachráněné před zkázou

Zámek v Blois – místo bratrovraždy zachráněné před zkázou

Na kopcích nad údolím řeky Loiry, které proslulo velkolepými zámky, se nachází malebné městečko Blois. Díky své unikátní poloze se stalo ideálním základnou pro turisty směřující všemi směry dále za poznáním této části Francie. Nejvýraznější dominantou Blois je nádherně zdobný zámek Château de Blois připomínající slavnou minulost města.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie