Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Versailles - informace o městě

V regionu Île de France se v departmentu Yvelines rozkládá město Versailles, které je důležitým administrativním a soudním centrem. Řada lidí však město navštěvuje především díky nádhernému zámku Château de Versailles, který byl impozantní královskou rezidencí. Město je vzdáleno pouhých 17 km od francouzské metropole Paříže.

Versailles, v níž žije okolo 90 tisíc obyvatel, je proslulá především svým zámkem s rozsáhlými zahradami i dalšími dvěma zámeckými stavbami - Velkým a Malým Trianonem. Historie samotného města Versailles sahá do 11. století a až do století 17. nebylo nijak zvlášť významné. Na počátku 17. století si v něm král Ludvík XIII. nechal postavit malý lovecký zámeček. Jeho syn Ludvík XIV. se však v roce 1661 rozhodl, že zde vystaví královskou rezidenci, která bude odrážet jeho absolutistickou moc. Zámek se tak začal rozrůstat právě kolem původního loveckého zámečku Ludvíka XIII. Nejdříve došlo k rozšíření o řadu křídel podél nádvoří, poté byly k západnímu průčelí přistavěny pilíře a v prvním patře vznikla terasa. V roce 1678 přibylo rozsáhlé severní a jižní křídlo a terasa byla přeměněna na Zrcadlový sál.

Versailles, Francie

Výstavba tohoto majestátního královského sídla začala tedy v roce 1661 a téměř 50 let na ní pracovali jedni z nejlepších umělců té doby – architekti Louis Le Vau a Jules Hardouin-Mansart, sochař André Le Brun a zahrady navrhoval André Le Nôtre. Král se s celým svým dvorem, který čítal až 20 tisíc lidí, do zámku nastěhoval již v roce 1682. Versailles se stalo politickým srdcem Francie. Během Revoluce v roce 1789 však do něj vtrhnul revoluční dav a odtáhl Ludvíka XVI. a královnu Marii Antoinettu do zajetí v Paříži. Roku 1837 byl palác Ludvíkem Filipem Orleánským přeměněn na muzeum francouzských dějin a v roce 1919 byla ve zdejším Zrcadlovém sále podepsána Versailleská mírová smlouva, jež ukončila první světovou válku.

Versailles, Francie

Zámek oplývá nádhernou výzdobou, je ukázkou pohádkového bohatství a moci. V jednotlivých sálech nechybí ohromná zrcadla, křišťálové lustry, stříbrný nábytek, závěsy z damašku či zlaté svícny. I přes veškerou nádheru, která je zde k vidění, nebyl zámek v období vlády Ludvíka XIV. téměř vůbec využíván k významným příležitostem. Muzeum, které založil Ludvík Filip, dnes opatruje na 8 000 obrazů a plastik ze 17. a 18. století, které pojednávají o historii Francie.

K zámku neodmyslitelně patří také zahrady rozkládající se na ploše 100 hektarů. Ústředním prvkem zahrad je Grand Canal (Velký kanál) a v jeho okolí se nalézají fontány, vodní nádrže, trávníky, květinové záhony, lesy, sochy a spousta dalšího. Ve Versailleských zahradách je k vidění také na 300 jedinečných plastik. Ty nejkrásnější z nich najdete ve Vodní zahradě, Pyramidové fontáně v Severní zahradě a Apollónově fontáně v Apollónově jezírku. K nejúžasnějším sochám, které zdobí místní fontány, patří Apollón řídící vítězně sluneční vůz.

Versailles, Francie

Jakožto útočiště před životem na dvoře byl pro Ludvíka XIV. v roce 1687 postaven Grand Trianon. Menší Petit Trianon vznikl pro milenku Ludvíka XV., markýzu du Barry. Ludvík XVI. jej pak daroval Marii Antoinettě. Ta jeho okolí proměnila v romantický park v anglickém stylu.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie