Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Versailles - informace o městě

V regionu Île de France se v departmentu Yvelines rozkládá město Versailles, které je důležitým administrativním a soudním centrem. Řada lidí však město navštěvuje především díky nádhernému zámku Château de Versailles, který byl impozantní královskou rezidencí. Město je vzdáleno pouhých 17 km od francouzské metropole Paříže.

Versailles, v níž žije okolo 90 tisíc obyvatel, je proslulá především svým zámkem s rozsáhlými zahradami i dalšími dvěma zámeckými stavbami - Velkým a Malým Trianonem. Historie samotného města Versailles sahá do 11. století a až do století 17. nebylo nijak zvlášť významné. Na počátku 17. století si v něm král Ludvík XIII. nechal postavit malý lovecký zámeček. Jeho syn Ludvík XIV. se však v roce 1661 rozhodl, že zde vystaví královskou rezidenci, která bude odrážet jeho absolutistickou moc. Zámek se tak začal rozrůstat právě kolem původního loveckého zámečku Ludvíka XIII. Nejdříve došlo k rozšíření o řadu křídel podél nádvoří, poté byly k západnímu průčelí přistavěny pilíře a v prvním patře vznikla terasa. V roce 1678 přibylo rozsáhlé severní a jižní křídlo a terasa byla přeměněna na Zrcadlový sál.

Versailles, Francie

Výstavba tohoto majestátního královského sídla začala tedy v roce 1661 a téměř 50 let na ní pracovali jedni z nejlepších umělců té doby – architekti Louis Le Vau a Jules Hardouin-Mansart, sochař André Le Brun a zahrady navrhoval André Le Nôtre. Král se s celým svým dvorem, který čítal až 20 tisíc lidí, do zámku nastěhoval již v roce 1682. Versailles se stalo politickým srdcem Francie. Během Revoluce v roce 1789 však do něj vtrhnul revoluční dav a odtáhl Ludvíka XVI. a královnu Marii Antoinettu do zajetí v Paříži. Roku 1837 byl palác Ludvíkem Filipem Orleánským přeměněn na muzeum francouzských dějin a v roce 1919 byla ve zdejším Zrcadlovém sále podepsána Versailleská mírová smlouva, jež ukončila první světovou válku.

Versailles, Francie

Zámek oplývá nádhernou výzdobou, je ukázkou pohádkového bohatství a moci. V jednotlivých sálech nechybí ohromná zrcadla, křišťálové lustry, stříbrný nábytek, závěsy z damašku či zlaté svícny. I přes veškerou nádheru, která je zde k vidění, nebyl zámek v období vlády Ludvíka XIV. téměř vůbec využíván k významným příležitostem. Muzeum, které založil Ludvík Filip, dnes opatruje na 8 000 obrazů a plastik ze 17. a 18. století, které pojednávají o historii Francie.

K zámku neodmyslitelně patří také zahrady rozkládající se na ploše 100 hektarů. Ústředním prvkem zahrad je Grand Canal (Velký kanál) a v jeho okolí se nalézají fontány, vodní nádrže, trávníky, květinové záhony, lesy, sochy a spousta dalšího. Ve Versailleských zahradách je k vidění také na 300 jedinečných plastik. Ty nejkrásnější z nich najdete ve Vodní zahradě, Pyramidové fontáně v Severní zahradě a Apollónově fontáně v Apollónově jezírku. K nejúžasnějším sochám, které zdobí místní fontány, patří Apollón řídící vítězně sluneční vůz.

Versailles, Francie

Jakožto útočiště před životem na dvoře byl pro Ludvíka XIV. v roce 1687 postaven Grand Trianon. Menší Petit Trianon vznikl pro milenku Ludvíka XV., markýzu du Barry. Ludvík XVI. jej pak daroval Marii Antoinettě. Ta jeho okolí proměnila v romantický park v anglickém stylu.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie