Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Paříž - informace o francouzské metropoli

Eiffelova věž, Louvre, Versailles, ostrov Ile de la Cité, Sacre Coer, Notre Dame, Vítězný oblouk, Mouling Rouge… To vše lze nalézt na jednom jediném místě, v hlavním městě Francie, v Paříži.

Paříž, původně malý ostrůvek na Seině, se nachází téměř v samotném středu země, pravda s mírnou odchylkou na sever. Ročně ji navštíví zhruba dvacet miliónů turistů, což pochopitelně představuje důležitý zdroj příjmů pro městskou pokladnu.

Coby hlavní město Francie, je Paříž sídlem prezidenta, vlády a obou komor francouzského parlamentu. Ve směru od východu k západu městem protéká řeka Seina. Historické jádro Paříže od Montmartru až po Montparnasse měří zhruba 20 km2 a celkem zde žije cca 500 000 lidí. Celá Paříž, se všemi svými předměstími, má rozlohu 1800 km2 a čítá cca 10 miliónů obyvatel. A stále se rozrůstá.

Svůj název Paříž získalo město díky Parisiům, kmenu Keltů, který obýval onen původní malý ostrůvek na Seině. Z té doby, třetí století př.n. l. , jsou dochovány první písemné zmínky o Paříži. Důstojným centrálním městem Francie se stala mnohem později, až v roce 508 n.l.

Cestovní kanceláře o městě hovoří jako o ideální destinaci pro ty, kteří si chtějí užít společensky živou, aktivní dovolenou. A mají pravdu. Paříž je významným evropským centrem umění, kultury a zábavy. Nabízí romantiku, vášeň, inspiraci… Stačí se jen procházet místními uličkami a nechat se unášet okolním děním. Kde jinde byste hledali lepší jeviště, než-li v samotné baště bohémů a umělců, pro divadelní představení s názvem ŽIVOT?

Pochopitelně zapomenout ale nesmíte ani na památky!!! A Paříž je jimi doslova poseta. Vraťme se tedy alespoň stručně k těm, které jsme jmenovali na úvod:

Eiffelova věž byla navržena architektem Gustavem Eiffelem (mj. autorem Sochy svobody) na počest 100. výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy v roce 1889. V době svého vzniku byla nejvyšší stavbou světa. Bohužel jsou před ní stále fronty, takže dopředu je nutno počítat s minimálně dvouhodinovým stáním ve frontě na lístek.

Široko daleko viditelná bazilika Sacré-Coeur na první pohled připomíná šlehačkový dort. Byla postavená v roce 1871, po porážce pařížské Komuny Němci. Původně měla být chrámem smíření. V roce 1919 byla zasvěcena Srdci Ježíšovu. Na jejích širokých schodech lze prosedět celé hodiny a kochat se pohledem na Paříž.

Dalším významným symbolem francouzského hlavního města je katedrála Notre Dame. Jedna z nejvýznamnějších sakrálních staveb gotiky z roku 1345. Odehrála se zde spousta významných událostí francouzských dějin, zejména okázalých korunovací. Vyjma těch královských, zde byl v roce 1804 za přítomnosti papeže prohlášen císařem i Napoleon Bonaparte.

Vítězný oblouk vysoký 50 metrů, celým jménem Arc de Triomphe de l'Étoile, dal postavit Napoleon Bonaparte na znak své moci a vítězství v bitvách v letech 1806 – 1836. Stojí uprostřed náměstí Charles de Gaulla na západním konci slavného pařížského bulváru Avenue des Champs-Elysées. Devět kilometrů dlouhá promenáda patří k nejslavnějším ulicím světa.

Musée du Louvre, jedno z největších muzeí na světě. Je zde umístěno zhruba 350 000 neocenitelných artefaktů, kromě nespočtu slavných originálních pláten také antické starižitnosti, orientální keramika a jiné. Původní pevnost králů na muzeum nechal předělat opět Napoleon Bonaparte.

Moulin Rouge, červený mlýn, je dalším symbolem Paříže. Nejslavnější tančírna z počátku 20. Století se dostala dokonce i na filmové plátno. Dodnes zde můžete zhlednout typická kabaretní představení své doby.

Ostrov Ile de la Cité je historickým jádrem Paříže a zároveň její nejstarší osídlenou částí. Stojí na něm také jedna z nejvýznamnějších kulturních památek Paříže – katedrála Notre-Dame, dále Palais de Justice (Justiční palác), Sainte-Chapelle, Conciergerie, na náměstí Parvis de Notre-dame - Crypte archéologique - vchod do podzemí k archeologickým památkám z doby galorománské a středověku.

Versailles byla vždy považována za symbol velikosti králů a vlasti. A zároveň byla jakýmsi vzorem snad všech „zámeckých architektů“ Evropy. Původně malý lovecký zámeček svého otce ve Versailles, 20 kilometrů západně od Paříže, na nádherný palác nechal přestavět Ludvík XIV. Když se tak stalo, bylo králi Slunce 23 let. Od 13. století sídlili francouzští panovníci v Louvru. Od roku 1661 se rezidencí a sídlem vlády a absolutním mocenským centrem Francie staly právě Versailles.

Eurovíkendy: Paříž – co si nenechat ujít při návštěvě Paříže

Eurovíkendy: Paříž – co si nenechat ujít při návštěvě Paříže

Paříž má pověst nejkrásnějšího a nejromantičtějšího města na světě. Často bývá nazývána městem snů a od nepaměti magicky přitahuje umělce, spisovatele, myslitele i dobrodruhy. Stejně tak dnes přitahuje návštěvníky nejen z Francie, ale i ze zahraničí. Mnoho lidí se sem vydává na prodloužené eurovíkendy, během nichž je možné se seznámit s tím nejdůležitějším, co metropole nabízí.

celý článek

 

Do Paříže s dětmi: Zábavný program na 4 dny

Do Paříže s dětmi: Zábavný program na 4 dny

Pokud chcete cestovat za hranice s malými dětmi, jde to zařídit i tak, aby se bavily a celá rodina si to užila. Katka Mikulková, zakladatelka cestovatelského projektu Travelove, kde nabízejí zábavné cesty pro páry i rodiny, se s námi podělila se svým programem, jak strávit takové 4 dny právě v Paříži. Všechny aktivity v následujícím itineráři byly vybrány s ohledem na zabavení a zábavné vzdělávání dětí.

celý článek

 

Paříž klasická

Paříž klasická

Krví pokřtěná Marna proniká do Seiny, pařížská banlieu, périférique, Bercy, Národní knihovna … Seina si ještě ospale pohrává s chuchvalci mlhy, zelení mužíčci s košťaty přemýšlí nad probdělou nocí, kavárník ještě neví, zda už hodit stolečky ven… jen stará železná dáma pana Eiffela pyšně pohazujíc anténou vykazuje aktivitu.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie