Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lyon - informace o městě

Lyon je druhé největší francouzské město ležící ve střední Francii. Zároveň je hlavní město regionu Rhône-Alpes, a hlavní město departmentu Rhône. Toto město se po právu může nazývat hlavním gastronomickým městem Francie. V Lyonu také sídlí mezinárodní vedení Interpolu. Lyon je znám jídlem a svým maskotem Guignol, který znevažoval krále, ministry a prezidenty od r. 1808. Město má 26 muzeí a bujný noční život. Město, které vyniká svou hrdostí a temperamentem, bylo už ve středověku známé svými veletrhy, bankami a výrobou hedvábí.

Podle města se jmenovala provincie Lyonnais, jíž byl Lyon hlavním městem. Jméno provincie přetrvalo ve spojení s oblastí kolem města známou jako Lyonnais (francouzsky le Lyonnais), která je však mnohem menší než region Rhône-Alpes. Lyon je dnes supermoderní, velmi přátelské a také hlavní město Alpského regionu. Rozkládá se mezi dvěma řekami, mezi nimiž je situováno centrum města.

Na kopci za řekou Saône se nachází Starý Lyon - nejnavštěvovanější část města. Jeho klíčová poloha na soutoku řek Rhône a Saône jej historicky předurčila k tomu, aby se stalo hlavním centrem na velmi významné obchodní cestě. Na úpatí pahorku Fourviere, na západním břehu řeky Saône, se rozkládá starobylý Lyon. Místní historické jádro nabízí zcela výjimečnou cestu časem a jedinečný kulturní zážitek - stačí proběhnout místní uzoučké uličky a lyonské průchody "Traboules". Jeden z nejrozsáhlejších komplexů renesančních budov v Evropě, se svěže malovanými fasádami, je nyní zařazen na Seznam památek UNESCO. Jižní část Starého Lyonu se vyznačuje tím, že zde dominují vysoko se vznášející věže katedrály sv. Jana.

Galořímské muzeum, které obsahuje velkou kolekci zbraní, keramiky, soch, a klenotů, je umístěno ve svahu kopce Fourvière. Návštěvníci, kteří obdivují římskou kulturu, budou nadšení ze čtyř obrovských světlých mozaik a bronzových destiček popsaných lyonským nejoblíbenějším vládcem, císařem Claudiuem. Nachází se zde také dobře obnovený, téměř 2000 let starý, římský amfiteátr (archeologický park), nalezený během vykopávek v kopci Fourvière.

Umělecký život tohoto města se točí okolo náměstí Place des Terreaux. V bývalém benediktýnském klášteře sídlí Muzeum výtvarných umění představující jednu z největších sbírek ve Francii. Disponuje bohatou sbírkou evropského malířství a sochařství. Mezi nejpozoruhodnější exponáty patří díla od Rodina, Rubense, Courbeta, Matisse, Maneta a dalších vynikajících umělců. Muzeum současného umění se nachází v Cité Internationale, moderní zástavbě na východním břehu řeky Rhôny.

Poloostrov Presqu´île je centrem moderního Lyonu, kde se život točí zejména kolem náměstí Place Bellecour s fontánami, květinami a sochami. Zde jsou také nejlepší obchody, zejména v přilehlých ulicích. Hedvábné šátky, připomínající proslulý lyonský hedvábný průmysl, mohou být skvělým suvenýrem. Historie lyonské výroby hedvábí a textilního průmyslu vůbec je představena v Musée Historique des Tissus. Toto muzeum umístěné v městském domě z 18. století vystavuje vynikající kolekci hedvábí – starověkého i moderního, západního i orientálního.

A pak je tu samozřejmě vynikající jídlo. Na úvod můžete navštívit trhy na nábřeží Quai St.-Antoine nebo zastřešené tržiště v Les Halles. Úroveň zdejších restaurací se pohybuje od přepychových mnoha hvězdičkových zařízení vedených prvotřídními šéfkuchaři až po malé rodinné podniky. A nakonec jsou zde také bistra tzv. bouchons podávající místní speciality, jako například dršťky nebo klobásy, které se zapíjejí vínem Beaujolais.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie