Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Beaune

Beaune

Beaune je malé město s neobyčejnou pověstí. Je skutečným centrem vinařského průmyslu v Burgundsku. Toto městečko, ležící uprostřed těch nejlepších vinic na světě, je skvělým místem, kde můžete ochutnat rozmanité druhy vín zdejšího regionu.

Zároveň je Beaune domovem jedné z nejslavnějších památek Burgundska, kterou je hospic Hôtel-Dieu. Hned na první pohled zaujme charakteristická mozaika střechy skládající se z barevných glazovaných tašek. Hospic, který je samozřejmě symbolem celého Burgundska, byl postaven po skončení Stoleté války, kdy bylo obyvatelstvo zničené a vysílené. V roce 1443 Nicolas Rolin, kancléř vévody burgundského postavil Hospic pro občany postižené válkou. Hospic si vybudoval vlastní vinici a z ní těží dodnes, pořádá akce a dražby vína, které jsou vyhlášené daleko za hranice regionu.

Chcete-li získat celkovou představu o tomto úžasně zachovalém starobylém městečku, vstupte do něj ze severní strany pod vítězným obloukem Porte St.-Nicolas z 18. století. Projděte se kolem pozůstatků hradeb z 11. až 15. století a prozkoumejte úzké uličky a dlážděná nádvoří, s občasným pohledem nahoru na propracované gotické a renesanční detaily zdejších budov.

V Hôtel de Ville (městská radnice), kde v 17. století býval klášter, nyní sídlí Musée des Beaux-Arts (Muzeum výtvarných umění) vystavující holandské a vlámské obrazy a sbírku prací Félixe Ziema, který se narodil v Beaune v roce 1821.

Pokud chcete proniknout do tajů vína, navštivte Musée du Vin de Bourgogne (Muzeum burgundského vína). To sídlí v nádherném kamenném hrázděném panském sídle ze 14. až 16. století, které kdysi bývalo soukromou rezidencí burgundských vévodů. Zde je popsána celá historie vinařství doplněná úžasnou expozicí starého vybavení a starých lisů.

Aby se řádně oslavila nová sklizeň, konají se zde každoročně slavnosti, které pořádá Společenství rytířů Koštýře (Confrérie des Chevaliers du Tastevin). Jedná se vlastně o po sobě následující tři hostiny trvající tři po sobě následující dny. Tyto slavnosti jsou na počest vína, konají se ale i slavnosti na počest místního vyhlášeného hovězího nebo jiné gurmánské speciality.

Tip na výlet
Nejlépe pořídíte, když si půjčíte kolo a vydáte se na projížďku některou rozkošnou Route de Vin (Vinnou Stezkou), kterých je kolem městečka Beaune dostatek.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie