Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

La Charité sur Loire

La Charité sur Loire

Necelé dvě hodiny jízdy autem z Paříže se nachází La Charité-sur-Loire. Jedna ze zastávek na svaté cestě (zařazené na Seznam světového dědictví UNESCO) je rozsáhlý převorský kostel, který se nad přístupovou cestou k mostu přes řeku Loire tyčí už více než 900 let. Klášterní město, proslulá zastávka dřívějších i dnešních poutníků, mířících do Santiaga de Compostely, bylo znovuobjeveno teprve nedávno a skrývá ještě mnohé poklady.

Clunyjský převorský kostel byl na březích řeky Loiry v městečku La Charité-sur-Loire vybudován v roce 1059. V průběhu následujících třech století vyrostlo v jeho těsné blízkosti opevněné městečko, které se stalo zastávkou na pouti ke hrobu sv. Jakuba do Santiaga de Compostela. Tento pětilodní převorský kostel dokázal pojmout i 5 tisíc věřících.

Starý kamenný most, doložený roku 1520, vede přímo do historického jádra města, jemuž vévodí vysoká silueta věže Sainte-Croix. Tato bývalá románská zvonice byla od kostela Notre-Dame oddělena v 17. Století. Stalo se tak při opravě této více než dvě stě let válkami a požáry těžce zkoušené budovy. Přestože současná chrámová loď pochází z tohoto období, presbytář a příčná chrámová loď si zachovaly eleganci architektury 11. a 12. století a bohatství řezbářské výzdoby. Zejména pak dva tympanony přispěly ke slávě tohoto kostela, nedávno zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO.

Řeka Loira, nejdelší řeka Francie, omývá nábřeží městečka téměř v polovině svého toku. Místní kamenný most je branou do Přírodní rezervace středního toku Loiry (Réserve Naturelle de la Loire moyenne), která slouží jako útočiště 190 živočišným, 477 rostlinným druhům a zhruba třiceti druhům ryb. V této oblasti je řeka vhodná ke sportování, můžete tu provozovat adrenalinové sjezdy řeky na kanoi a kajaku nebo poklidnější výlety nebo se vydat na ryby. Rájem jachtařů je pak boční kanál řeky Loiry, jehož cyklostezky potěší také stoupence cykloturistiky.

Největší chloubou údolí Loiry – nedávno zařazeného na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO – jsou velkolepé zámky (château), které zdobí břehy řeky Loiry i jejích přítoků. Toto údolí, ve středověku oblíbené letovisko králů a šlechty, se stalo kolébkou uměleckého nástupu francouzské renesance. V dnešní době tyto přepychové paláce a hrady s nádhernými zahradami patří k nejvýznamnějším francouzským památkám.

Zajímavost
Asociace La Charité sur Livres vznikla 22. dubna 2000. Díky ní otevírá zhruba patnáct knihkupců v historickém centru města dveře všem milovníkům historických knih, ale také starých knih a moderních titulů. Každoročně jsou tu na jaře a v létě pořádány dva velké knižní trhy, na nichž se v uličkách kolem převorského kostela shromažďuje téměř padesát knihkupců z celé Francie.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie