Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mont-Saint-Michel - informace o ostrově

Ve vodách nedaleko břehů francouzské Normandie se vypíná 80 metrů vysoký žulový ostrov Mont-Saint-Michel neboli Hora sv. Michaela. Na ostrově se nachází stejnojmenné opatství a další významné historické památky. Z toho důvodu byl také celý ostrov, včetně zálivu, ve kterém se nachází, v roce 1979 zapsán na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

Mont-Saint-Michel dnes již není ostrovem v pravém slova smyslu, ale spíše poloostrovem, protože byl v roce 1879 spojen s pevninou náspem. Nachází se v severozápadní Francii, má rozlohu necelý jeden kilometr čtvereční a žije na něm asi čtyřicítka stálých obyvatel. Každoročně tento větrem a prudkými příboji bičovaný ostrov ležící uprostřed nebezpečných tekoucích písků navštíví přibližně milion návštěvníků, které zajímá nejen prostředí, v němž se nachází, ale také zdejší nádherný klášter, který je perlou francouzské gotiky.

Mont-Saint-Michel, Francie

Mont-Saint-Michel je dnes považován za symbol celé Normandie. Klášter je již po více než tisíc let vyhledávaným poutním místem. Ještě v 8. století zde z moře čněla jen holá skála, kterou využívali Keltové jako pohřebiště, protože věřili, že sem odcházejí duše zemřelých. Legenda praví, že se zde v roce 708 zjevil biskupovi z Avranches jménem Hubert archanděl Michael. Ten mu údajně nařídil, aby na této skále postavil malý kostelík, který bude přístupný jen v době odlivu. V 10. století pak normanský vévoda Richard I. založil na ostrově benediktinské opatství. To bylo postupně doplňováno klášterními budovami, které byly v následujících staletích přestavovány, rozšiřovány, ale i bořeny a nahrazovány jinými.

Na místě původního malého kostelíka vybudovali mniši kostel Notre-Damesous-Terre. V současnosti slouží jako krypta románského kostela z 11. století. Opatství postupně rostlo na významu a francouzská šlechta se tak začala zajímat o možnost jeho strategického využití. Z toho důvodu vznikly ještě další klášterní budovy známé jako La Merveille (Zázrak). Byly postaveny v novém gotickém stylu a jsou považovány za skutečně mistrovské dílo. Tvoří jej tři patra, přičemž v tom nejvyšším zůstávali zavření mniši. Třetí patro je protkáno nádhernými mramorovými chodbami a najdete v něm i krásně osvětlený refektář, tedy klášterní jídelnu. Na této úrovni se nachází také terasa, z níž je úžasný výhled k moři a na zátoku.

Mont-Saint-Michel, Francie

Ve druhém patře bydlel opat, rytíři a ubytovávali se zde urození hosté. Okouzlující je zejména rytířská síň se zdobnými hlavicemi sloupů. Nejnižší patro pak bylo určeno pro všechny prosté poutníky, kteří v klášteře nacházeli své útočiště. Středověcí poutníci byli během své cesty často ohrožováni na životě, riskovali, že se utopí v tekutých píscích, které ostrov obklopují, nebo že budou odneseni přílivovou vlnou. Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je cca 15 metrů, což je nejvíce v celé Evropě. V současnosti je skála Mont-Saint-Michel spojená s pevninou hrází a tak mohou návštěvníci bez obav přicházet a odcházet.

Při návštěvě kláštera Mont-Saint-Michel projdete nejdříve branou Porte de l´Avancée, která je jediným slabším místem v obranném valu. Ocitnete se na ulici Grande Rue, která je lemována domy z 15. a 16. století. Stoupá dosti strmě až ke schodišti Grand Degré, po němž se dostanete až ke klášterním budovám. Ty byly v dobách Francouzské revoluce přeměněny na vězení, teprve v půlce 19. století se dočkaly rekonstrukce. V době oprav byla ke kostelu přistavěna ještě věž. V roce 1966 se do kláštera vrátili benediktinští mniši, kteří zde žili až do roku 2001. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je časné ráno nebo pozdní odpoledne, kdy není památka tolik zaplavena turisty.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie