Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Caen - informace o městě

Caen ležící na řece Orne je hlavním městem Dolní Normandie (Basse Normandie). Jde o historické centrum Normandského vévodství, které však bylo silně poničeno během bojů ve druhé světové válce. Město se naštěstí podařilo z velké části zrekonstruovat, přesto si v něm můžete i dnes všimnout řady stop, které jeho smutnou minulost připomínají.

Město Caen, které se nachází asi 200 km severozápadně od Paříže, bylo místem, jež si Vilém I. Dobyvatel v 11. století zvolil jako místo, kde bude stát jeho hrad. Caenský hrad (Château de Caen) z roku 1060 s rozlohou 5,5 hektarů patří v současnosti mezi největší v celé západní Evropě. Až do 20. století sloužil hrad jako pevnost a nyní jeho prostory využívá Muzeum Normandie a Muzeum výtvarných umění (Musée des Beaux-Arts). Mohutné původní hradby ukrývají několik nádherných staveb, jako je románský palác Salle de l’Échiquier pocházející z 12. století, kostelík sv. Jiří a barokní palác guvernérů.

Kromě hradu zde však díky Vilémovi Dobyvateli vzniklo ještě mnoho dalších staveb. Například jako pokání za svůj pokrevní sňatek nechal Vilém s manželkou Matyldou v Caenu vystavět dva kláštery. Byly postaveny ze světlého caenského kamene a jsou dnes považovány za románské skvosty.

Jde o klášter Abbaye aux Hommes, tedy Mužské opatství, někdy nazývané také opatství sv. Štěpána, které bylo zrušeno v roce 1793. Patří k němu trojlodní románský kostel, který byl vysvěcen v roce 1077. Téměř 100 metrů dlouhému mohutnému klášteru dominuje průčelí se dvěma věžemi. V roce 1200 došlo k přestavbě původního bohatě zdobeného chóru s náhrobní deskou Viléma Dobyvatele. Samotný hrob byl zničen již v 16. století. Dnes na chóru můžeme obdivovat gotické prvky. Druhým klášterem je Abbaye aux Dames, tedy Ženský klášter (nazývaný také opatství sv. Jiljí), jehož součástí je kostel Saint-Etienne z 11. století. Ten během bombardování v roce 1944 poskytl přístřeší pro stovky caenských obyvatel. Dalším kostelem, který patří k tomuto klášteru, je La Trinité. V něm se nachází hrobka Vilémovy manželky Matyldy Flanderské. 

V Caenu se nachází ještě celá řada dalších historických staveb a zajímavých památek. Obdivovat můžete například gotický trojlodní kostel svatého Petra (Saint Pierre) ze 14. až 16. století, gotický kostel sv. Jana (Saint Jean), který vyrostl na místě, kde se v 7. století nacházelo římské pohřebiště a křesťanská svatyně, či kostel sv. Salvátora (Saint-Sauveur) s jednou věží. Při procházkách městem jistě narazíte na několik křesťanských domů pocházejících ze 14. až 18. století, nebo románskou kapli Sainte Paix. Krásná je rovněž věž Leroy, která byla v minulosti branou do caenského přístavu. 

Za prohlídku určitě v Caenu stojí i Muzeum Míru (Le Mémorial), které je věnováno Dnu D. Je umístěno v supermoderní budově, která byla vystavěna na místě, kde 6. června 1944 stál hlavní německý štáb. Muzeum Míru bylo otevřeno v roce 1988 a připomíná Den D pomocí archivního filmu a audiovizuálních pořadů. Návštěvou muzea je vhodné zakončit prohlídku normandských invazních pláží, které se nachází nedaleko Caenu (cca 15 km).

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie