Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bayeux - informace o městě

Město Bayeux se nachází na severo-západě Francie, v regionu Normandie. Město leží 27 km severozápadně od Caen a protéká jím řeka Aure. Bayeux je hlavním městem provincie Le Bessin. Bayeux leží v srdci oblasti, pro kterou je typické zemědělství a také mnoho roztroušených zemědělských statků.

Název města pochází od keltského kmene Bajocasů. Bayeux bylo prvním francouzským městem, které 7. června 1944 osvobodili Spojenci při vylodění v Normandii. Navzdory bojům které se odehrávaly jen několik kilometrů severně od města, je zde velmi dobře dochované jeho historické jádro.

Bayeux nabízí návštěvníkům historii, staré budovy a domy, které jistě zaujmou každého milovníka historie a architektury. Bayeux je ideálním místem pro objevování ulic lemovaných starými budovami, domů s břidlicovými střechami a měděnými dešťovými okapy, rafinovanými butiky a bezpočtem speciálních hotelů.

Městečko Bayeux ležící v Dolní Normandii proslavily dvě pamětihodnosti. Jednak Muzeum invaze spojeneckých vojsk za poslední války, a rovněž slavné Muzeum Tapisérie z Bayeux, někdy též jako Tapisérie královny Mathildy. Bez návštěvy obou pamětihodností nebude váš výlet do Normandie úplný. Dokonce i bez své tapisérie by si historické městečko Bayeux zasloužilo důkladnou návštěvu, a to hlavně díky svému úžasně zachovalému středověkému centru a impozantní katedrále.

Není to tapisérie v plném slova smyslu, je to výšivka – 8 samostatných kusů plátna spojených navzájem v délce 70 metrů a půl metru široká. Jde o výšivku téměř tisíc let starou. Osm odstínu vlny použitých k vyšívání vytváří na dnes již stářím zežloutlém plátně pozoruhodně živý reliéf, který místy jakoby dodával výjevům třetí rozměr. Dal jí pořídit biskup Odo, bratr Viléma dobyvatele, na připomínku vítězství u Hastings a dobytí Anglie. Muzeum seznámí návštěvníky nejen s příběhem anglického krále Harolda a  jeho protivníka, Viléma dobyvatele, ale i se životem té doby. Svitek v délce 70 metrů byl však objeven až v roce 1476. Dnes tuto předchůdkyni kreslených seriálů chráněnou neprůstřelným sklem najdete v Centru Viliama Dobyvatele.

Nad městem se tyčí gotické věže katedrály Notre-Dame, která se pyšní kryptou z 11. století. Kaple i krypta jsou vyzdobeny nádhernými freskami z 15. století a kapitula z 12. století má na své dlaždicemi vykládané podlaze z 15. století vyobrazeno bludiště. Na jižním konci města stojí Památník bitvy o Normandii, poblíž kterého se nachází Britský vojenský hřbitov.

Každou sobotu jsou na náměstí Place Saint-Pagtrice trhy, velká rušná událost připomínající atmosféru středověkého Bayeux. V městečku Bayeux se stále vyrábí krajky, které stojí za to někde vypátrat.

Bayeux se nachází blízko pláže, na které proběhlo slavné vylodění v Normandii. Toto město bylo 7. června 1944 jako první osvobozeno od německých okupantů. Středověké centrum města bylo ušetřeno bombardování a nabízí tak mnohé architektonické lahůdky. Za návštěvu stojí i nedaleký zámek Chateau de Bellefontaine.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie