Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mulhouse - informace o městě

Na východě Francie se přibližně 10 km od hranic s Německem rozkládá středověké město Mulhouse, které však více než svou bohatou minulostí, žije přítomností. Je městem známým moderními technologiemi a četnými – zejména technickými muzei. Návštěva Mulhouse tak potěší hlavně milovníky automobilů a nadšené vědátory.

Alsaské město Mulhouse využívá své strategické polohy na rozhraní dvou států – z obou si totiž bere to nejlepší. Název města je odvozen od německého slova mühlhausen, což znamená „mlýny“. Právě mlýny stojící na březích řek byly prvními stavebními objekty na území města. Mulhouse bylo založeno ve 12. století, ve středověku pak bylo součástí Alsaského panství, které patřilo do Svaté římské říše německého národa. Od 14. století až do roku 1798 bylo svobodným městem spadajícím pod Švýcarskou konfederaci. Kvůli své poloze bylo město předmětem sváru mezi Francií a Německem.

Po prusko-francouzské válce připadlo v letech 1871 až 1918 do nově vzniklého Německého císařství. Ve dnech 7. až 10. srpna roku 1914 se zde v rámci první světové války odehrála bitva o Mulhouse. Od roku 1918 do roku 1940 patřilo město Francii, poté bylo pět let okupováno nacistickým Německem a až krátce před koncem druhé světové války se dostalo zpět pod správu Francie. Přestože dnes žije především moderními technologiemi, nabízí turistům také mnoho ze své historie. Najdete v něm řadu památek a velké množství domů, které byly postaveny podle tradiční architektury.

Srdcem města je náměstí Sjednocení (Place de la Réunion), které dostalo své jméno kvůli událostem z let 1798 a 1918. Na náměstí stojí radnice Hôtel de Ville postavená roku 1553 v renesančním slohu. Dominantní stavbou Mulhouse je chrám sv. Štěpána (Saint-Étienne), který je jednou z mála protestantských gotických katedrál ve Francii. Jde o poměrně moderní stavbu, chrám byl totiž vystavěn na místě původní katolické katedrály v roce 1890. Z původní stavby zůstaly zachovány pouze vitráže ze 14. století, které jsou vystaveny v křížových chodbách.

Mulhouse je dnes známý hlavně svými muzei, které patří k nejnavštěvovanějším ve Francii. Jejich kvalita i množství vysloužili městu přezdívku „hlavní město technických muzeí v Evropě“. Nejvýznamnější je Národní muzeum automobilů (Musée de l´Automobile) vystavující sbírku bratrů Schlumpfových. Vidět zde můžete třeba Bugatti 123, Maserati Juana Fangia či Rolls-Royce Phantom III. z roku 1937, jenž patřil Charliemu Chaplinovi. Jde o největší muzeum automobilů na světě, rozkládá se na ploše 20 tisíc metrů čtverečních a vystavuje více než 400 naleštěných aut.

Neméně zajímavé je také Muzeum železnice, v němž si můžete prohlédnout vlakové soupravy, vagony, motory a nejrůznější příslušenství. Návštěvník se dozví také informace o tom, jak se železniční doprava ve Francii vyvíjela od počátků až k dnešnímu efektivnímu provozu. Divotvorný svět elektřiny vám vysvětlí další místní muzeum s názvem Electropolis. Vystaveny jsou v něm hýbající se, točící se a mluvící stroje seznamující s určitou problematikou. Mnohé modely v životní velikosti je možné si vyzkoušet a osahat. Mezi unikáty patří třeba historický generátor Grande Machine vážící 170 tun. Ten zásoboval elektřinou město Metz v letech 1901 až 1947.

Za návštěvu stojí rovněž interaktivní muzeum ekologie s názvem Bioscope, které na interaktivně ovládaných modelech vysvětluje, jak funguje skleníkový efekt, globální oteplování nebo přírodní katastrofy. Muzeum tisku na látky představuje starodávné technologie a systémy výroby, seznamuje s možnostmi ruční výroby, barvení i potisku látek. V muzeu se pravidelně konají workshopy, kde mají návštěvníci možnost si sami potisknout vlastní tričko. Za odpočinkem a relaxací se můžete vydat do městské ZOO s botanickou zahradou, která se rozkládá na ploše asi 25 hektarů a poskytuje přístřeší více než tisícovce zvířat.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie