Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Štrasburk (Strasbourg) - informace o městě

Štrasburk (Strasbourg) je hlavním městem Alsaska, největším francouzským říčním přístavem a také šestým největším městem v zemi. Rozkládá se v blízkosti německých hranic na řece Ill, poblíž levého břehu Rýna a žije v něm okolo 280 tisíc obyvatel. Historické centrum tohoto krásného města je od roku 1988 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Štrasburk byl založen někdy před 2 tisíci lety, na bažinaté půdě podél ramen řeky Ill, která se klikatí jeho malebnou starobylou čtvrtí. První písemné zmínky o městě pochází z 12. století před Kristem. Ve středověku patřil Štrasburk Svaté říši římské, roku 1262 se stal svobodným říšským městem. V polovině 14. století postihla město obrovská morová epidemie, z jejíhož vzniku byli obviněni Židé. Z toho důvodu došlo v roce 1349 ve Štrasburku k jednomu z nejhorších pogromů, kdy byly upáleny stovky Židů. Vzhled města se během staletí měnil, ale nejvíce se proměnilo za války v roce 1870. Německá vojska tehdy zničila velké množství cenných památek. Po této válce byl Štrasburk na čas připojen k Německu, ale po první světové válce připadl zpátky Francii.

Roku 1949 byla v metropoli založena Rada Evropy a Parlamentní shromáždění, o tři roky později byl založen Evropský parlament a roku 1959 Evropský soudní dvůr. Od roku 2005 je Štrasburk součástí eurozóny, která spojuje Francii a Německo. Město je tak dnes symbolem francouzsko-německého smíření. Díky všem těmto mocným evropským institucím situovaným v severovýchodní části města, působí dojmem hlavního města celé Evropy a nejen Alsaska. Štrasburk je moderním městem, které se ovšem může pochlubit řadou historických a architektonických památek. Rýnský přístav a přilehlé obvody jsou sice silně průmyslové, ale střed města dýchá atmosférou starých časů. Navíc se zde nachází univerzita založená roku 1566, která je jednou z nejstarších ve Francii. Tato oblast tak díky studentům zároveň působí velmi mladistvě a živě.

Nejvýznamnější štrasburskou památkou je bezpochyby římskokatolická Katedrála Notre-Dame, která patří k nejlepším příkladům vrcholné gotické architektury. Stavěla se v letech 1015 až 1439 na místě původní římské svatyně a na jejím vzhledu má největší zásluhy architekt Erwin von Steinbach. Na plánech je patrné, že se architekt nechal inspirovat katedrálou Notre-Dame v Paříži. Jelikož se štrasburská katedrála budovala postupně až do 15. století, je na ní patrný vývoj od románského až po vrcholný gotický sloh. Katedrála je 110 metrů dlouhá, hlavní loď má výšku 32 metrů a severní věž se tyčí do výšky 143 metrů. Díky ní byla katedrála až do roku 1874 nejvyšší stavbou na světě. Stavba se pyšní neobyčejně bohatým západním průčelím s rozetovými okny vyplněnými barevným sklem z 12. a 13. století.

K dalšímu velmi ceněnému vybavení patří astronomický orloj pocházející původně z roku 1354. Během staletí prošel pár přestavbami, ta poslední proběhla v roce 1832. Orloj je možné vidět v pohybu každý den od 12:30 do 12:35 hodin. Naproti katedrály se nachází muzeum Musée de l´Oeuvre de Notre-Dame, kde jsou uloženy originály soch, které původně zdobily západního průčelí katedrály. Dnes na něm najdete jen kopie těchto středověkých soch, které byly z větší části zdevastovány během Revoluce. K nejcennějším patří sochy Uvážlivé a Pošetilé panny.

Nejen katedrála Notre-Dame, ale také přilehlé středověké ulice naštěstí přečkaly děsivé bombardování během druhé světové války v roce 1944. Za prohlídku stojí barevné hrázděné domky, jako třeba měšťanský dům Maison Kammerzell. Naproti katedrály, na opačné straně náměstí Place du Château, stojí Palais Rohan z 18. století. V minulosti to byl arcibiskupský palác rodu Rohanů, v současnosti v něm sídlí jedno z nejvýznamnějších muzeí Štrasburku – Musée des Beaux-Arts (Muzeum výtvarných umění) a Musée des Arts Décoratifs et d´Archeologie (Muzeum uměleckých řemesel a archeologie). O něco dále se na náměstí Place de la Cathédrale nachází jedna z nejstarších evropských lékáren. Nese název Pharmacie du Cerf a pochází ze 13. století.

Západně od centra města se na Place Hans Jean Arp nachází další muzeum Musée d´Art Contemporain, které kromě jiného vystavuje převážně současné umění Hanse Jeana Arpa. Pokud by vás zajímaly alsaské kroje a nábytek, zajděte si je prohlédnout do Musée Alsacien na nábřeží Quai St.-Nicolas. Za prohlídku stojí celá stará štrasburská čtvrť známá jako „La petite France“ (Malá Francie) rozkládající se podél kanálů, které v minulosti využívali koželuhové a rybáři. Kanály jsou překlenuty mosty Ponts Couverts v blízkosti zrestaurovaných městských hradeb ze 14. století.

Štrasburk - hlavní město Evropy

Štrasburk - hlavní město Evropy

Štrasburk je krásné historické město a sídlo mnoha významných evropských institucí. I když je jeho jméno často skloňováno, spojuje si ho stále většina lidí mylně s Německem. Konečně zní tak jeho název a německý vliv je tu zřejmý na první pohled.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie