Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lourdes (Lurdy)

Lurdy

Lurdy jsou sice vstupní branou do Pyrenejí, ale mnohem známější jsou jako poutní místo římskokatolických věřících. Lurdy – nejoblíbenější poutní křesťanské místo na světě, jsou zároveň branou do údolí řek Arrens, Cauterets, Ossau a Gavarnie. Věřící sem přicházejí hledat zázračné uzdravení svých nemocí či invalidity, pro mnohé z nich je návštěva životním snem.

Vše začalo v lednu 1858, kdy čtrnáctiletá dívka jménem Bernadetta Soubirousová tvrdila, že se jí zjevila Panna Marie. Božská znamení ji přivedla až k prameni v jeskyni Grote de Massabielle a od posledního zjevení v roce 1862 k této malé jeskyni přicházejí poutníci, aby si naplnili láhve zázračnou vodou a zbavili se svých neduhů.

Pod jeskyní stojí Růžencová bazilika v románsko-byzantském stylu, a naopak na skále nad jeskyní stojí horní bazilika v neogotickém stylu. Dohromady tak tvoří zajímavý celek, před nímž se v poutním období shromažďují poutníci. Mezi rozmanité druhy zábavy nabízené ve městě patří muzeum voskových figurín zobrazující život Krista a Bernadetty a miniaturní kamenný model Lurd z doby, kdy Bernadetta žila.

Lurdy jsou zajímavé městečko s hradem na úbočí města a nedalekým jezerem. Toto nevelké městečko se může pochlubit druhým největším počtem hotelů ve zemi. Primát má samozřejmě Paříž. Vlastně jediná historická civilní památka je středověká pevnost na vápencové skále. Pevnost hostí Pyrenejské Muzeum a botanickou zahradu, která prezentuje hlavně vysokohorskou květenu. V tomto muzeu, zčásti věnovanému prvním zdejším horolezcům, je vedle expozicí věnovaných místním řemeslům a krojům či pyrenejské přírodě vystavena raná horolezecká výzbroj, mapy a kresby.

Tipy na výlety
Kraj literárních hrdinů D´Artagnana a Angeliky de Peyrac se nachází na jihozápadě Francie při hranicích se Španělskem a jeho část je známá jako Gaskoňsko. Jak již jméno napovídá, jednou z dominant kraje je pohoří Pyrenejí. Celý kraj protíná Canal du Midi, více než 300 let staré technické dílo spojující Atlantik se Středozemním mořem, zařazené na seznam světového dědictví UNESCO. Leží zde dvě významná poutní místa, Lurdy (Lourdes) téměř v Pyrenejích a Rocamadour, mimo Mont St. Michel a Eiffelovy věže nejnavštěvovanější památka Francie. Největším městem je Toulouse, znalci vína pak budou znát oblast Cahors.

Přibližně 15 km na jihozápad od Lurd se nachází působivé Bétharramské jeskyně, kde krajinou úžasných vápencových útvarů vede miniaturní železnice a teče tu také podzemní řeka, po níž se návštěvníci přepravují čluny.

Pau nabízí turistům prohlídku nejzajímavějšího velkého města ve středních Pyrenejích, pyšnícím se elegantní architekturou ve stylu belle epoque a stinnými parky. Pau je rodiště francouzského krále Jindřicha IV. a maršála Bernadotta, zakladatele nynější švédské královské dynastie. Ve městě je romantický zámek a promenáda s výhledy na panorama Pyrenejí.

Vydejte se na pěší túru jednou z krásných stezek v Pyrenejském národním parku – táhnoucí se v délce 100 km podél francouzsko-španělské hranice, pyšnící se jednou z nejúchvatnějších přírodních scenérií v Evropě, sytě zelenými loukami, vysokými vrcholky i v létě pokrytými sněhovou čepicí. Díky rozdílům v nadmořské výšce a podnebí je v parku k vidění mnoho druhů a zástupců bohaté fauny a flóry.

Nenechte si ujít návštěvu Andorry - samostatného malého knížectví v kotlině obklopeného hřebeny Pyrenejí. Zastavení v hlavním města Andorra la Vella, v údolí řeky Valira, poskytuje možnost výhodných nákupů v této bezcelní zóně a typickém tranzitním státu.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování ve Francii

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit ve Francii. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Česko | Rakousko
Zájezdy do Francie